PDA

View Full Version : Gitara

Dude
23.05.2006, 23:07
Gitara je brnkací strunový hudobný nástroj, ktorý má vypasované telo s bokmi prehnutými dovnútra v páse gitary. Pretože ako primárny žiarič je struna, gitaru zaraďujeme podľa Hornbostel–Sachsovej systematiky do skupiny „Chordeophony“. Gitara ako brnkací strunový nástroj s bokmi prehnutými dovnútra, vznikol podľa znalcov dejín gitary až niekedy v 15. storočí. Samotná gitara teda prešla svojským vývinom. Gitara sa dá zhotoviť z hocičoho, otázka je, akú kvalitu dosiahneme. Gitary sa robia prevažne na báze dreva, ako to bolo odjakživa. Existujú však gitary na báze syntetických materiálov (uhlíkové vlákna so svojimi dobrými elastickými vlastnosťami – RainSong Graphite Guitars) alebo dokonca sa využíva aj kov – oceľ na stavbu tela gitary (Dobro, Lap–steel gitary).

Rozoznávame viacero druhov a typov gitár, najčastejšie sa stretávame s týmto rozdelením:

Akustická gitara - je tvorená rezonančnou skrinkou v podobe korpusu, ktorý má za úlohu zvuk zosilniť a vyžiariť do prostredia s adekvátnym zafarbením tónu. Podľa názoru niektorých historikov vznikla gitara v stredovekom Španielsku prestavbou starej fiduly na brnkací nástroj. Môže mať šesť alebo dvanásť strún.

Elektrická gitara - podstatu tónotvorného zariadenia tejto gitary tvoria struny, ktorých kmitanie je zvýraznené snímačmi, ktoré sú prepojené na
zosilňovač a reproduktor. Má zväčša šesť strún.

Basová gitara (basgitara) - aj ako "doplnok" ku elektrickej gitare. Takisto sa vyskytujú akustické basové gitary. Basgitara máva obvykle štyri struny. Vyskytujú sa tiež päťstrunové verzie.

Akustické gitary

Akustické gitary sú založené na ozvene rozozvučenej struny v tele gitary, ktoré je duté. Zvuk sa do tela dostáva cez rezonančný otvor (zvyčajne kruh), kde sa odráža od stien (lubu). Každá gitara [na obrázku] sa skladá z troch hlavných častí: hlava [1], krk [4] a telo [zvyšok]. Na hlave je upevnený ladiaci mechanizmus pozostávajúci zo 6 kolíkov [2]. Kolíky sú zväčša vyrobené z plastu. Hlavy majú dva obľúbené tvary (1, 2). Hlavu od zvyšku delí orech [3], ktorý má funkciu udržiavania strún v jednej línii, teda funkciu stabilizačnú. Čím vyšší je orech, tým sú aj struny vyššie a hra je pre prsty náročnejšia. Ani príliš nízky orech nie je však výhrou, keďže struna nízko nad hmatníkom [4] drnčí o pražce. Hmatník býva väčšinou vyrobený z javora. Je pre kvalitnú hru nevyhnutné, aby hmatník nebol ohnutý do strán alebo do vrtule (točený do skrutky). To môže vážne znemožniť hru a takú gitaru radšej ani nechcite. Na hmatníku je upevnených zväčša 14-19 pražcov [5] vyrobených z kovu (no nie je to pravidlom). Postupne sa vzdialenosti medzi nimi zužujú. Na hmatníku sú body rozmiestnené na pražcoch 5,7,12 občas 10 alebo 9. Ich funkcia je čisto orientačná a pokročilí ich ani nepoužívajú. Na konci zo spodu prechádza krk do tela. Telo (korpus) je vyrobené z tvrdého dreva a zvnútra spevnené. Zväčša sa ako materiál používa jelša, jaseň, lipa, palisander, smrek, orech, topoľ, javor, ... pokračovať by sa dalo donekonečna. Samozrejme od dreva závisí kvalita zvuku, hmotnosť, cena a isté miesto má aj estetika. Najlacnejšie sú jelše,smreky a v súčasnosti sa používajú kombinácie s grafitom. U niektorých gitár je nastaviteľná skrutka pripevňujúca krk k telu. To však nie je jej jediná funkcia. Dá sa s jej pomocou manipulovať s výškou krku a približovať či vzďaľovať ho od strún. Na novších gitarách sa nevyskytuje a pokiaľ neviete presne čo robíte, radšej ničím nehýbte. Telo pozostáva z viacerých častí a rozhodne to nie je jedna časť dreva vydlabaná zvnútra. Časť, ktoú vidíme najčastejšie sa nazvýva rezonančná doska [7] a na nej je hneď pod strunami rezonančný otvor [8]. Bok gitary nenazývame bok, ale lub [6]. Struny sú upevnené na kobylke [9]. Akustické gitary majú viac druhov tiel ako jeden. Kto by nepoznal "španielku"? Je o niečo menšia ako normálna gitara, má svojský zvuk a je ideálna ku ohníčku. Najväčšie telo má tzv Jumbo. Jumbá sú populárne najmä v bluegrassovej hudbe .

Strún je na akustickej gitare väčšinou šesť. Vyrobené sú z kovu alebo nylonu. Nylonové sú pohodlnejšie pre prsty, ale mne sa lepšie hralo na kovových hoci nie sú k prstom až také zhovievavé. Od najhrubšej idú ich názvy takto: E (82 Hz), A (110 Hz), d (147 Hz), g (196 Hz), h (247 Hz), e (330 Hz). Zapamätajte si ich poriadie odzadu: Emil Hodil Granát Do Atómovej Elektrárne. Prvé štyri bývajú vinuté a ostatné dve ťahané. Menzúra (dĺžka hrajúcej struny) sa pohybuje v rozpätí 635-665 mm. Okrem šesťstrunových poznáme gitary aj 12 strunové, ktoré sa používajú na koncertoch a hlavne pri hraní akordov. Vybrnkáva sa na nich oniečo ťažšie ako na 6 strunových, keďže struny sú vedľa seba nahusto. Ale dá sa to a keď to niekto ozaj vie, tak dokáže takáto gitara robiť aj zázraky
http://img124.imageshack.us/img124/7868/acoustic0qq.gif

[b]Elektrické gitary
Elektrické gitary nie sú založené na žiadnom type rezonancie v dutom tele. Ich korpus je plný a tenší ako u akustickej. Elektrická gitara funguje na princípe elektromagnetickej indukcie, preto musí byť vybavená kovovými strunami. Struna kmitá nad snímačom (elektromagnetom), snímač indikuje meniaci sa elektrický prúd vo svojej bezprostrednej blízkosti, vzniká elektrické vlnenie. Prúd zo snímača sa káblom prenesie do zosilňovača, tam sa signál zosilní a prenesie do reproduktora, kde sa opäť mení na zvukové vlny. Prvé gitary mali iba jeden snímač, dnešné modely sú vybavené dvoma príp. tromi snímačmi. Vždy je však v činnosti len jeden z nich. Elektrická gitara má mnoho častí s akustickou totožných, líšia sa iba v tvare. Popisovanie toho, že na niektorých hlavách je všetkých šesť kolíkov na jednej strane v rade bude asi zbytočné. Tieto gitary mávajú viac pražcov, pre zvládnutie sóla podľa gusta gitaristu ich býva 21 a viac. Na elektrickej gitare sa dá vyludiť šioká škála rôznych tónov pomocou rôznych techník. Niekedy stačí klepnutie struny o pražec a gitara sa rozozvučí (čo sa dá skvele využiť pri tappingu).

Ako bolo už vyššie napovedané, bez reproduktora a zosilovača elektrická gitara nevydáva žiadny zvuk (jedine že by sme ju trieskali o podlahu, ale to by bol asi jej prvý a posledný koncert bez zosilovača). Respektíve vydáva, ale je taký nízky, že ho človek nepočuje. Na elektrické gitary sa teda používajú zosilovače (nazývané aj hlavy), reproduktory (boxy) a efekty. Populárne sú aj kombinácie zosilovača a reproduktora v jednom, zvané kombá. Niektoré gitary poskytujú základné efekty aj samy o sebe. Mám na mysli tremolo páku (možno ste počuli aj o "vibrapáke"). Táto dokáže manipulovať s dĺžkou strún, čím dodávať zvuku isté vibrato.
http://www.gguitars.com/images/fe_electrics/fe_as_strat_mn_3tsb_a.jpg

Zdroj www.guitar.mysteria.cz a www.sk.wikipedia.org

laco
24.05.2006, 09:03
To uz ani nie je diskusny prispevok, ale samostatny clanok! ;-)

Dude
24.05.2006, 09:45
No vlastne ano :)

mysteria
24.05.2006, 14:15
:arrow: Ale je to k veci, tak prečo nie? :wink:

maio
26.05.2006, 15:04
Je to Mysteriozne : )))

rotki
01.06.2006, 14:52
Je to fajn :D

laco
01.06.2006, 15:40
:arrow: Ale je to k veci, tak prečo nie? :wink:
Ved prave to! ;-) Normalne som sa zamyslel, ci by to nemal byt riadny samostatny clanok, medzi ostatnymi ktore mame riadne na webe (nie na fore)...

Fajn je to, ze su tam uvedene zdroje. Este by to chcelo posudit, kolko textu je skopirovaneho a kolko autorskeho. V pripade dostatku autorskeho textu (a po drobnych upravach) by to mohlo ist priamo na titulku! ;-)

Xibal
02.06.2006, 12:26
a co sa stane ak ku snimacu prilozim nejaky kovovy predmet ?

VladoKN
03.06.2006, 22:38

Tak ho ten snimac bude pritahovat. :idea:

Dude
04.06.2006, 16:24

No ved ano,predsa je to magnet nie?

DEF_LEPPARD
08.07.2006, 18:14

ach ta laska :lol:

6hawk6
08.07.2006, 20:41

ach ta laska :lol:

presne laska

Stanley
15.08.2006, 23:42
Dude...vrela vdaka za ten prispevok (potencionalny clanok) :lol:
Konecne som sa dostatocne a hlavne strucne zoznamil s gitarou.
Uz sa ucim rok hrat na akustike a doteraz som nerozumel ked mi niekto vravel cosi o kobylke, tremole a tak...
Aspon to nemusim citat na viacerych strankach kuskovite...dal si to skvele dokopy.. :D
fuct dik

Radkio
09.10.2006, 00:17
teraz som zaskoceny..zas :lol: aky je rozdiel medzi klasickou gitarou a spanielkou? som myslel ze to je spanielka ta klasicka...

-MaReK-
09.10.2006, 19:34
teraz som zaskoceny..zas :lol: aky je rozdiel medzi klasickou gitarou a spanielkou? som myslel ze to je spanielka ta klasicka...

Spanielky ma hruby hmatnik, nilonove struny a telo zacina od 12 prazca.

Klas. gitara ma jumbo hmatnik (taky tenky ako elektricka) a viac prazcov.
Taktiez telo zacina asi pri 15 prazci.

Radkio
09.10.2006, 22:14

Spanielky ma hruby hmatnik, nilonove struny a telo zacina od 12 prazca.

Klas. gitara ma jumbo hmatnik (taky tenky ako elektricka) a viac prazcov.
Taktiez telo zacina asi pri 15 prazci.

jaaaaj ...tak diky, uz viem .ale ked sa nad tym zamyslim toto mi mohlo dojst aj samemu

VladoKN
10.10.2006, 01:20
Nuz, niekto tu strelil capa.... vsak Steve... to o tej klasickej gitare je riadny blud.

Klasicke gitary (mnohokrat oznacovane ako spanielky) su gitary so sirokym hmatnikom a nylonovymi strunami, ktore sa pouzivaju v LSU-ckach na vyuku klasiky. Ved preco by bola potom klasicka, no nie? :wink:

A gitara typu JUMBO (country and western), je ta z uzkym hmatnikom a kovovymi strunami, urcena pre taborakove hranie a styly vid. zatvorka, blues, pop, a co ta len napadne.. Tesi sa vacsej oblube.

Radkio
10.10.2006, 19:03
aha ....takze takto :lol: uz z toho mam zmatok, ale asi budem verit vladkovi...sorac steve :D

Dude
11.10.2006, 16:26
Klasicka gitara

http://img182.imageshack.us/img182/4859/guitarps6.jpg

Jumbo(western) gitara

http://img182.imageshack.us/img182/4131/2069fd02wm2.jpg

VladoKN
11.10.2006, 19:47
Yes, tak ako to namaloval Dude... :wink:

Pato
13.02.2007, 22:19
inak ece k tym snimacom... som si vsimol ze to vida akysi "zvuk" ked rychlo zatahujem tremolo paku :D (a mam pochopitelne vseko zapnute :) )..... btw koho to vobec napadlo vymyslet elektricku gitaru??

trekker
14.02.2007, 01:41
i btw koho to vobec napadlo vymyslet elektricku gitaru??

http://sk.wikipedia.org/wiki/Elektrick%C3%A1_gitara
http://hockicko.utc.sk/semestralky/prace/p031/index2.php?text=gitarahistoria.php

Pato
14.02.2007, 08:57
dikes za link :), inak nechapem preco ich nenapadol normalnejsi tvar... newiem si predstavit hrat na tej s kruhovim telom :) (a la druhy link)

Radkio
30.07.2007, 00:00
tie tri kolieska na ovladanie hlasitosti..na kazdej gitare to je rovnako ze Volume, vysky, basy? alebo to byva aj ze Volume , basy , vysky... chapeme sa?

bannik
30.07.2007, 06:23
tie tri kolieska na ovladanie hlasitosti..na kazdej gitare to je rovnako ze Volume, vysky, basy? alebo to byva aj ze Volume , basy , vysky... chapeme sa?

Urcite to zavisi od gitary. Ja mam na gitare iba Volume a Tone. Btw, preco sa to pytas?

Humi
30.07.2007, 07:41
pokial viem, tak najbližšie k ruke je vždy volume nech už su zoradené kolieska ako chcú.

Radkio
30.07.2007, 10:33
Urcite to zavisi od gitary. Ja mam na gitare iba Volume a Tone. Btw, preco sa to pytas?

lebo kamarat to ma naopak.. tak ma len tak zaujimalo ci mam nejaky specialny kus alebo je to normalka :D

VladoKN
30.07.2007, 17:23
Presne tak, ako vravi HUmi... najblizsie k ruke je hlasitost (volume). Pri gitare typu Fender su ostatne 2 cudliky tonova clona (tone). prva je na krkovy snimac, druha na stredovy. Kobylkovy tone nema. U gitary typu Gibson su 2 ks volume a 2 tonove clony (pre kazdy snimac)

Radkio
30.07.2007, 23:02
diks......

marek347
25.12.2007, 23:17
cawko sory mozno to nepatri prave k tejto teme ale nevim kde to mam zaradit chcem sa naucit hrat na akustickuj gitare ale neviem ako zacat nevie mi niekto pomoct

kubix
26.12.2007, 10:02
najlepsie bude ked si najdes nejakeho ucitela

muziker
26.12.2007, 16:08
Dá sa to zhrnúť do vety - riešenie každého problému má minimálne dve riešenia, ale spravidla aspoň tri. Ide o to čo chceš dosiahnúť, koľko chceš do toho investovať, ako dlho má trvať tvoje trápenie sa a pod.....Najľahšie a najrýchlejšie, ale aj najdrahšie je to cez učiteľa. Najťažšie a najdlhšie trvajúce je trápenie sa kdesi sám v kútiku kým sa všetko pochopíš a na všetko prídeš sám. Preto sa musíš rozhodnúť iba sám čo s tým spravíš.

geroslav
05.01.2008, 22:41
cawko sory mozno to nepatri prave k tejto teme ale nevim kde to mam zaradit chcem sa naucit hrat na akustickuj gitare ale neviem ako zacat nevie mi niekto pomoct

tak ja osobne som najprv hral sam pre seba, potom som isiel na rok k ucitelovi a potom som sa zdokonaloval sam :D Podla mna je lepsie ist k ucitelovi a naucit sa nejake tie zaklady hry a ono to potom pride samo. Urcite je to lepsie ako krcit sa niekde v kutku a nevediet sa pohnut s jednym akordom :D. Nic viac len moj nazor :D

geroslav
05.01.2008, 23:26

ale myslim si ze najlepsie bude ked vyhladas nejakeho ucitela

hetfield
01.02.2008, 11:57
jednoznacne suhlasim hral som 3roky len akordy + gp a ked som prisiel k odbornemu ucitelovi zistil som ze to je ono netreba vahat a ist ihned velmi to pomôze

muziker
01.02.2008, 19:07
Ak sa s tým "morí" niekto sám, obyčajne príde na to, že mu chýba spätná väzba a prípadné zlozvyky sa potom ťažšie odbúravajú. Naviac s učiteľom si môžeš vydiskutovať "on line" všetky svoje problémy s hraním, čo prispeje k rýchlejšiemu napredovaniu...

*Zuzka*
01.02.2008, 19:19
A hlavne vidis a pocujes, ako mas hrat. A nie citas. :)

Peko
13.02.2008, 22:34
to Dude: tak ja sa v gitarach moc nevyznam ale napisal si ze jumbo gitary maju väcsie telo no podla toho obrazku mi to nejako nesedi, neni ta prva jumbo?? ved aj ked som si dal vyhladat jumbo naslo mi taku ako je na 1. obrazku.

Radkio
13.02.2008, 23:27
Klasicka gitara

http://img182.imageshack.us/img182/4859/guitarps6.jpg

Jumbo(western) gitara

http://img182.imageshack.us/img182/4131/2069fd02wm2.jpg

to Dude: tak ja sa v gitarach moc nevyznam ale napisal si ze jumbo gitary maju väcsie telo no podla toho obrazku mi to nejako nesedi, neni ta prva jumbo?? ved aj ked som si dal vyhladat jumbo naslo mi taku ako je na 1. obrazku.
ten prvy obrazok je len vacsi :D ale je to tak spravne..prva je klasika, druhe je jumbo :)

RE-EDIt/ / ked si zahras na obidvoch, pochopis aj , preco sa vola jumbo ;)

kubb0
14.02.2008, 00:03
tie akustiky (western ci ake to su) sa delia na jumbo a Dreadnought. rozdiel je v tom ze jumbo je viac vykrojene, teda aj vysledny zvuk je trochu iny

http://images.music123.com/products/full/Durango/151126.jpg

http://www.i75music.com/images/D-35.jpg

muziker
14.02.2008, 15:42
Viete, že poznáme niekoľko typov gitár. Ktoré???
Nuž je to hlavne:

klasická španielska akustická - používajú sa nylonové struny (má mäkší zvuk) a je najvhodnejšia na hru "klasických gitarových vecí".
akustické Jumbo 6 strunové - má väčší (hranatejší) tvar a užší hmatník než španielka. Jumbo má lepšie zastúpenie v "basoch" ktoré sú konkrétnejšie a mohutnejšie ako u španielky, čo je dôsledok váčšieho objemu tela gitary
akustické Jumbo 12-strunové - na rozdiel od predchádzajúcej gitary má každú strunu zdvojenú (klasické ladenie +ladenie o oktávu vyššie), používa sa na akustických projektoch na koncertoch a v elektrifikovanej verzii aj v rocku.
akustická Gibsonka - má iné uchytenie strún (strunník pripevnený na tele), nie na kobylke (tá je nastaviteľná). V 60-tych až 70-tych rokoch ich vyrábala aj JOLANA v celkom dobrej kvalite s povrch úpravou "sunburst" s výkrojom "cutaway" aj bez neho.
elektroakustická gitara - má duté telo ako akustická a pod strunami má elektromagnetické snímače ako typická "elektrika" alebo piezoelektrické pod kobylkou (prípadne aj ich kombináciu, ktorá sa javí ako najlepšia z pohľadu rozmanitosti zvuku), znie teda aj bez zosilnenia (ale slabšie). Je to relatívne univerzálny nástroj ktorý sa upltní tak v akustických projektoch, ako aj v "elektrifikovaných". Problémom môže byť pre niekoho len masívnejšie telo nástroja.
elektrická gitara - nemá dutý korpus (je zhotovená z dreveného masívu) až na typy ako je lubová a pololubová gitara (váčšinou bývajú zhotovené z preglejky. Drahé lubové gitary aj z masívu. Elektrické gitary z masívu (typ "pádlo") bez zosilnenia ich vôbec nie je počuť (až na hrobové ticho, toto neplatí pre lubové a pololubové typy gitár). Je to typický predstaviteľ rockových gitár.
basová gitara - basgitara, má 4, 5, 6 a viac hrubých o oktávu nižších kovových strún. Môže byť konštruovaná aj ako bezpražcová (fretless) sza účelom simulácie zvuku kontrabasu. Basgitara má podstatne dlhší krk ako gitara a musí byť elektricky zosilnená (s výnimkou akustických basgitár, ktoré je možno využívať v akustických projektoch aj bez elektrifikácie).

Na klasickej španielskej gitare tvoria poťah hlavne nylonové struny (nevylučujú sa ani kovové), na všetkých ostatných sú to výhradne kovové struny. Kovové struny podľa použitia pre akustické gitary sú obyčajne fosforbronzové a pre elektrické gitary môžu byť oceľové (viac zvonia a sú vhodné pre tvrdšie štýly) a niklové (vhodnejšie viac na čistý zvuk - vintage, blues a oldies štýly). Na trhu sú aj ich kombinácie.
Kovové struny môžu byť v zásade aj hladené (uplatnenie majú hlavne v Jazz-ovej praxi, kde sa zamedzí pazvukom pri potiahnutí prstov po strune cez niekoľko pražcov.
V niektorých štýloch sú vhodnejšie

V hudobnej praxi existuje omnoho viac druhov gitár (a rôznych hybridov základných typov) ako je tu uvedené.

muziker
14.02.2008, 15:52
Klasická gitara sa skladá z týchto častí:

telo s ozvučným otvorom
(telo býva: vrchná ozvučná doska zo štiepaného masívu ako smrek, céder a iné, spodná doska - dno a luby bývajú najčastejšie z preglejky - mahagón, palisander, javor a iné )
krk + hmatník s pražcami (krk býva z masívu dreva ako javor, mahagón a iné, hmatník býva z palisandru, ebenu a rôznych ázijských čerešní)
hlava + ladiace mechaniky (kovové mechanizmy) - hlava býva z rovnakého materiálu ako krk
kobylka a strunník (kobylka u klasickej gitary býva robená z matriálov identických ako hmatník, ale nevylučujú sa iné druhy tvrdých druhov dreva)
sedlo

muziker
14.02.2008, 16:08
Viete, že: Podľa historikov sa história gitary začala už niekedy v staroveku na Blízkom východe. Medzi artefaktami nájdenými v Babylone boli okrem iného aj sochy hudobníkov s nástrojmi trochu podobnými gitare (datovaný vek sôch je do r.1900 až 1800 pred Kristom). Bližšie štúdie týchto nástrojov zobrazených na hlinených doštičkách ale ukázali aj určité odlišnosti u "tela" a u "krku" v porovnaní s dnešnými gitarami. Zadná ozvučnica (dno) bola rovná. Zvláštny je aj spôsob jej upevnenia, ktoré zabraňovalo akémukoľvek jej prehnutiu. Z dostupných nákresov je zrejmé, že pravá ruka brnkala na struny a ľavou sa tvorila melódia. Presný počet strún je viac - menej diskutabilný, lebo na hlinenej tabuľke boli zaznamenané 2 struny. Verzie nástroja podobného dnešnej gitare boli zaznamenané aj v Asýrii, v Suse (čo je starobylé mesto severne od Perzského zálivu). Bolo hlavným mesto Perzskej ríše.

muziker
14.02.2008, 16:14
Viete že:Nástroj z Ríma(datovaný do 30 rokov pred Kristom až do 400 rokov po Kristovi) bol už celý z dreva. Telo bolo z dreva a malo 5 skupín malých otvorov (asi dnešná ozvučnica). Takéto usporiadane sa zachovalo až do 16. storočia. Nástroj nájdený v hrobke egyptskej pyramídy mal priehlbiny na bokoch (nápadne sa už podobali tým na dnešných španielkach). Zadná strana bola rovná (nedotýkala sa už prednej strany z vnútra).

muziker
14.02.2008, 16:21
Viete že:Existovali gitaroví skladatelia a umelci už v 18. storočí?
Trille Labare - bol gitarový virtuóz a písal hudbu tak pre samotnu gitaru, ako aj pre gitaru a husle, a gitaru so spevom.
Antoine Marcel Lemoine - bol slávny virtuóz, ktorý okrem gitary hral aj na husle a komponoval skladby.
B. Vidal - bol umelec, učiteľ a skladateľ. Napísal: Nouvelle Méthode (Nové metódy) pre gitaru.
Charles Doisy - bol asi najvýznamnejšia francúzska osobnosť 18. storočia vo svojom obore. Ovládal 5 a 6 - strunovú gitaru a pre obe napísal odbornú publikáciu: Principes gégéraux (Všeobecné základy). Jeho umelecká tvorba je veľmi rozsiahla. Písal skladby pre gitaru, gitaru a klavír, gitaru a dychové nástroje. Jeho kniha: Folia d´Espagna bola známa v celej Európe. Napísal pre ňu najmenej 50 rôznych variácií.

muziker
14.02.2008, 16:26
Viete že:Presný dátum náhrady 6-strunovej gitary 5-strunovou aj keď nie je presne známy, isté je že 6-strunová navonok vyzerala asi ako z polovice osemnásteho storočia a koncom storočia nová 6-strunová gitara zatienila všetky ostatné typy. Stala sa tak normou.
Väčšinou mali tieto gitary 19 pražcov (neskôr sa to stalo štandardom). Struny boli kovové (po 2.svet.vojne boli nahradené pružnejším nylonom). [Paul Sparks, 1997]

The_Clansman
14.02.2008, 18:10
sice sa tom sem nehodi ale je tu rec o gitarach tak som sa chcel opytat na toto....vedel by mi niekto poradit z akych dovodov moze funkcna elektricka gitara prestat hrat?Take veci ako skus ju zapojit do komba neskusajte.....;)

Radkio
14.02.2008, 18:12
sice sa tom sem nehodi ale je tu rec o gitarach tak som sa chcel opytat na toto....vedel by mi niekto poradit z akych dovodov moze funkcna elektricka gitara prestat hrat?Take veci ako skus ju zapojit do komba neskusajte.....;)tak skus to kombo zapnut ;)
:D inac ...spatna kabelaz..inde problem byt nemoze :) teda moze..ale isto to bude nejaky sekntuty dratik, zle pripajkovany alebo tak :)

M.a.j.o.
14.02.2008, 19:18
sice sa tom sem nehodi ale je tu rec o gitarach tak som sa chcel opytat na toto....vedel by mi niekto poradit z akych dovodov moze funkcna elektricka gitara prestat hrat?Take veci ako skus ju zapojit do komba neskusajte.....;)

No, ked Ti gitara nehra tak uz nie je funkcna ;-) ...V prvom rade skontoluj to kombo, ako Ti napisal Radkio + volume :-) , uplne vazne :-l , potom skontorluj aj ci nemas nahodou stisene VOLUME na gitare.
Ak to nepomoze skus premerat kabel medzi gitarou a kombom s multimetrom, ak nemas multimeter tak si mozes pomoct napriklad "presvietenim":
Na jeden koniec "jacku" prilozis malu ziarovku (jeden kablik obimka, druhy na hrot), na druhy koniec kabla pripojis bateriu (4,5V...) + a - na hrot a obimku druheho "jacku", ked sa ziarovka rozsvieti- kabel je funkcny, no najlepsie by bolo premerat kabel multimerom s funkciou merania odporu. Ked nie je problem v kombe ani v kabloch, ostava Ti gitara... tam musis podobne vsetko premerat... potom napis, ci Ti to funguje. Maj sa.

The_Clansman
14.02.2008, 20:05
Kabel aj kombo je uplne novy cize tam chyba nie je chyba bude niekde v gitare(stara jolana kupena od kamarata).Pytal som sa skor na mozne chyby gitary a ci je mozne ze snimace jednoducho prestanu byt funkcne.
P.S.:Je to moja prva elektricka gitara tak mi je luto ju len tak zahodit:(

Radkio
14.02.2008, 20:23
Kabel aj kombo je uplne novy cize tam chyba nie je chyba bude niekde v gitare(stara jolana kupena od kamarata).Pytal som sa skor na mozne chyby gitary a ci je mozne ze snimace jednoducho prestanu byt funkcne.
snimace su len magnet, tam nem as co pokazit :) skus si ju otvorit a skontroluj si kabliky ;) alebo si ich daj nejakemu kamosovi elektrikarovi vymenit ;) musi to potom ist

RE-EDIT// nove neznamena funkcne

The_Clansman
14.02.2008, 20:34
Hej videl som ako vypada snimac....v lete bola cela rozobrata....chcel som ju vynovit lebo kamos ju nastriekal otrasnou farbou....teraz je z nej sice ciernobiely stratocaster ale nemy......Ta chyba sa prejavovala asi takto...ked som raz na nej hral zacalo to strasne sustat a sustalo to viac ked som sa dotkol strun cize hrat na nej bolo nemozne preto som usudil ze asi bude chyba v snimacoch.....chyba teda moze byt len v zapojeni alebo tie snimace naozaj jednoducho vypovedali sluzbu?

M.a.j.o.
14.02.2008, 20:54

Zatial urcite nic neodhadzuj, akurat tak zahod beznadej... no cudoval by si si sa, co to dokaze spravit s kablom, ked nan ho parkrat stupnes... alebo ho "zalomis". Takze pre istotu vsetky kable a kabliky premeriavaj...
Konkretne ku gitare- pises, ze mas staru gitaru, mohol sa Ti v nej uvolnit kabilk z niektorej zo suciastok, napriklad vplyvom uz "starej-zoxidovanej spajky"...
...k snimacom- tie mozes tiez premerat aspon multimetrom- nastav si ho na meranie odporu, lebo asi nemas k dispozicii pristroj za pomoci ktoreho sa da merat indukcnost cievky snimaca... gitara nie je televizor, ale ked nemas skusenosti z elektronikou- popros zbehlejsieho kamosa, alebo servis...

The_Clansman
14.02.2008, 20:57
Super....dik...aj ja som sa uz bal ze budem musiet Jolu dat prec.....neviete niekot o nejakej stranke kde sa da docitat pomerne vela o elektrickom zapojeni vo vnutri gitary?Vsade kde som nasiel boli len dristy a ziadny schopny obrazok. Este raz dik

M.a.j.o.
14.02.2008, 21:02
Super....dik...aj ja som sa uz bal ze budem musiet Jolu dat prec.....neviete niekot o nejakej stranke kde sa da docitat pomerne vela o elektrickom zapojeni vo vnutri gitary?Vsade kde som nasiel boli len dristy a ziadny schopny obrazok. Este raz dik

...studuj, sleduj, meraj, opravuj... len tak ziskas dalsie vedomosti a skusenosti, vela stastia.
Tu si najdes zopar schem http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/

The_Clansman
14.02.2008, 21:57
budem budem....dik.....len skoda ze z tej stranky som uplne mimo...a co tam najdem ak tam nieco najdem?

muziker
15.02.2008, 10:57
Chybu si vyhľadaj jednoducho tak, že s gitary daj dole panel s elektrikou a zapoj kábel do komba a do Jacku gitary. Volume daj len tak na 1 - 2 a skús sa dotknúť skrutkovačom špičky Jacku v gitare - mása ozvať brum z repráku. Ak sa ozve, postupuj podľa káblikov od Jacku ku potenciometrom (regulátory hlasitosti a zafarbenia zvuku, prepínaču (om, podľa zapojenia) až ku snímačom a vžsy prikladaj hrot skrutkovača ku vývodom jednotlivých častí. Ak je všetko OK až po vývody snímača (ov), problém bude v snímači. Inak hľadaj tam kde ti prestane vznikať brum ako som povedal. Takto bez meracích prístrojov ľahko zistíš kde je tvoj problém. Potom stačí vymeniť alebo opraviť vadnú súčiastku. Veľa zdaru v oprave.

The_Clansman
15.02.2008, 14:05
Fajn...a ako by ste mi odporucili opraviit chybu v snimaci?Oplati sa mi kupit snimac?Dajme tomu za nejakych 500 sk

muziker
15.02.2008, 14:26
Snímač pri svojej činnosti sa prakticky nemôže poškodiť tak aby prestal fungovať. K poruchám snímačov dochádza zásadne iba pri manipulácii s nimi. Obyčajne sa ulomí (odtrhne) jemný medený smaltovaný vodič (drôtik) ktorým je navinutá cievka. Obyčajne má hrúbku 0,01 až 0,05 milimetra. Či je cievka snímača nepoškodená si vyskúšaš akoukoľvek batériou a žiarovkou, napr. z baterky (lampy). Lepšie meracím prístrojom - ohmmetrom. Oprava ulomeného vodiča je niekedy možná - ak je ešte aspoň kúsok na ktorý je možné nacínovať káblik, no niekedy to nie je možné iba pri previnutí celej cievky. Je to však strašná práca - cievka má viac ako 10 000 závitov a v ruke bez prípravkov je to riadna fuška.
Nové snímače sú v predaji aj pod 1000.- SK, lepšie priemerne 3 - 4 000.- SK.

The_Clansman
24.02.2008, 10:19
No tak som sa pustil do toho a zistil som ze hned jack v gitare prestava robit brum....da sa takato vec kupit alebo si to musim dat u niekoho vyrobit?Nemate s tym niekto skusenost?

M.a.j.o.
24.02.2008, 10:28
No tak som sa pustil do toho a zistil som ze hned jack v gitare prestava robit brum....da sa takato vec kupit alebo si to musim dat u niekoho vyrobit?Nemate s tym niekto skusenost?

Zdravim.
Este skus vybrat kabel z gitary, v combe ho nechaj zapojeny, zapni combo, nastav volume na 2 a teraz sa dotkni prstom "hlavicky" jacku ... pocujes z repraku "brum" ?

The_Clansman
24.02.2008, 10:31
hej to bola prva vec co som urobil aby som zistil ci to funguje

The_Clansman
24.02.2008, 12:23
Podarilo sa mi konecne nieco najst na tej stranke seymourduncan.....dik majo..... 3 active single coil znamena co presne?je to tip snimacov to mi je jasne....ako zistim ci tie moje su activ alebo pasiv?ci pasiv sa na elektrickych gitarach nepouzivaju?

Radkio
24.02.2008, 12:34
Podarilo sa mi konecne nieco najst na tej stranke seymourduncan.....dik majo..... 3 active single coil znamena co presne?je to tip snimacov to mi je jasne....ako zistim ci tie moje su activ alebo pasiv?ci pasiv sa na elektrickych gitarach nepouzivaju?ak mas aktivne, tak mas gitaru "na baterky" ;) pasivne sa pouzivaju na vacsinu el. gitar

M.a.j.o.
24.02.2008, 13:09
Podarilo sa mi konecne nieco najst na tej stranke seymourduncan.....dik majo..... 3 active single coil znamena co presne?je to tip snimacov to mi je jasne....ako zistim ci tie moje su activ alebo pasiv?ci pasiv sa na elektrickych gitarach nepouzivaju?

O.K. rado sa stalo, som rad, ze Ti to zatial aspon trochu pomohlo...3 active single coil znamena presne to, co Ti napisal Radkio...
- ak mas 3 "single" snimace (same-nie su v "pare" :-) ) a su "active" , to znamena ze Ti "fachcia" na baterie... tak sa pozri "do" gitary, ak ich mas "active" musi tam byt po nich nejaka "stopa"... baterie...ak tam nie su baterie, tak kabliky (konektory na baterie, pozri schemu na nete a porovnavaj ju s gitarou)....

The_Clansman
24.02.2008, 21:41
No tie baterky na scheme bola prva vec ktora ma zarazila lebo mi neslo do hlavy co v elektrickej gitare robia baterky8)

muziker
25.02.2008, 10:34
Výraz "active SC" a "baterka" v gitare značí, že sú použité jednocievkové, tzv. single coil (SC) snímače a ich zvuk je "vylepšený" zabudovanou elektronikou (obyčajne predzosilňovač s IO - čo je čip, šváb, integrovaný obvod ak chceš, niekedy s pasívnymi alebo s aktívnymi korekciami - závisí to na použitom zapojení elektroniky) ktorá pre svoju činnosť potrebuje zdroj napájacieho napätia - v tomto prípade je to batéria 9 Volt (môže ich byť aj viac kusov - závisí to od typu zabudovanej elektroniky), teoreticky to môže byť aj sieťový adaptér pri pominutí obmedzení gitaristu ďalším káblom.
__________________________________________________ _________
The_Clansman - Re: Gitara

muziker
25.02.2008, 10:43
Doplnok: vďaka niektorým "výrobcom" gitár, ktorí namontujú aj "kamufláž elektroniky" a batériu, je namieste aj otázka ako jednoducho vyskúšať či máte "aktiv", alebo "pasiv" gitaru resp. snímače.
Stačí brnknuť do strún pri vloženej a vybratej batérii a hneď je jasné "koľko bije".
Samozrejme že pôvodne boli (a aj dodnes sú) pasívne snímače "bez elektriky" časom preverenou klasikou.
Zabudovaná "elektrika" a označenie "activ" je vylepšením možností el. gitary. Rozširuje tak výrazové možnosti pasívnej. Ak sa to nepreháňa je jednoznačne prínosom každému gitaristovi, ale pri extrémnom ponímaní možností to môže skĺznuť do .... nechám to na vás. Skúšajte, skúšajte a skúšajte - nakoniec na to príde každý sám, že "drevo je drevo" a je príjemné ak ho cítiť vo zvuku.

The_Clansman
25.02.2008, 21:32
To co ste tu napisali ma dost zaujalo......co obnasa zmenit pasivnu elektriku na aktivnu?je potrebne len urobit zmenu zapojenia alebo je treba urobit zmeny aj v tele gitary?

osiris666
26.02.2008, 15:46
myslim ze sa tam dava predzosilnovac urceny na zabudovanie do gitary, neviem teraz presne ako je to s ekvalizerom..

ACDCBIB
12.07.2008, 13:56
Kupil Som Si Giteru Spark Lp Bk A Nemam K Tomu Kombo Ale Napojil Som To Na Zosilovac V Revpakoch 5+1. Chcem Sa Opytať Ci By To Bolo Na Nejakom Kombe Moc Velky Rozdiel Ako Teraz

Radkio
12.07.2008, 14:05
Kupil Som Si Giteru Spark Lp Bk A Nemam K Tomu Kombo Ale Napojil Som To Na Zosilovac V Revpakoch 5+1. Chcem Sa Opytať Ci By To Bolo Na Nejakom Kombe Moc Velky Rozdiel Ako Teraz
samozrejme.. komba sa nevyrabaju pre srandu kralikov, su urcene vyhradne na gitary a aj tak zvukovo prisposobene.
a casom zistis aj sam, ze gitara ma na kazdom aparate iny zvuk

El-Pucchini
12.07.2008, 15:57
je to urcite rozdiel, ale myslim, ze par tyzdnov na tom pokojne mozes hrat. ja som tak tiez istu dobu hraval a je to v pohode. tie repraky vacsinou nebyvaju az take najhorsie :)

casom si vsak urcite zadovaz nejake kombo, tomu zvuku to urcite prospeje. nemyslim si, ale, ze hned na zaciatok potrebujes nejaky vyborny zvuk.

Rapier
18.08.2008, 21:50
Chcel by som si kupit akusticku gitaru Fender CD-60SB no a som zaciatocnik co vie zahrat na gitare nic.Ale niekde som pocul, ze pre zaciatocnikov treba spanielku.Je to az taky rozdiel, ked sa zacinam ucit , alebo sa da naucit v pohode aj na jumbe? Zlahcil by som to , keby som kupil maksie struny?

peacemaker
18.08.2008, 22:05
Chcel by som si kupit akusticku gitaru Fender CD-60SB no a som zaciatocnik co vie zahrat na gitare nic.Ale niekde som pocul, ze pre zaciatocnikov treba spanielku.Je to az taky rozdiel, ked sa zacinam ucit , alebo sa da naucit v pohode aj na jumbe? Zlahcil by som to , keby som kupil maksie struny?

neviem pohodicka sa naucis aj na akustike..:) bruska stvrdnu zachvilku nemaj boja..cize jumbo je tez cool na zacatek:)

geroslav
18.08.2008, 22:30

Ahoj. :) Na začiatok odporúčam určite akustiku. Získaš silu a všetko čo potrebuješ. Potom môžeš prejsľ na elektriku. Medzi španielkou a jumbom nieje skoro žiadny rozdiel, obidve sú akustické, len jumbo je trochu väčšie, španielka je klasická gitara. :) Na akustiku sa neodporúča dávať "tvrdé" struny, pretože tie gitary nie sú na to stavané :) Nylonky majú krásny zvuk, takže môžeš na začiatok vyskúšat práve nylonky. :)
A myslím, že tá gitara čo chceš kúpiť je celkom v poho, ale určite gitaru najprv vyskúšaj ;) Je tu o tom napísaných milión päťsto ďalších príspevkov, takže sa skús popozerať po fóre a určite niečo nájdeš.
Zatiaľ odo mňa toľko, dúfam, že som aspoň trochu pomohol.

M.a.j.o.
18.08.2008, 23:06
Zdravim Ta Rapier.
Ak sa chces naucit hrat na gitare tak prvom rade potrebujes "funkcnu, ladiacu gitaru" a v dalsom poradi je to chut ucit sa, cvicit a hrat...nevzdavat sa... ostatne je uz vecou Tvojho vkusu, poziadaviek a moznosti... co sa tyka rozdielov tak tie su vzdy, ked porovnavas dva, tri odlisne objekty resp. metody...v niektorych pripadoch su rozdiely aj v pripade rovnakych :-)
K druhej casti Tvojej otazky, ano, ked si kupis "maksie nylonove stuny" ciastocne si to ulahcis... struny Ta nebudu "az tak rezat" do prstov...
Maj sa.

Radkio
19.08.2008, 00:35
Medzi španielkou a jumbom nieje skoro žiadny rozdiel,
bizzo toto nemyslis vazne, vsak nie :)

geroslav
19.08.2008, 12:56
bizzo toto nemyslis vazne, vsak nie :)

Asi som sa zmýlil :D Sorry Boss

peacemaker
19.08.2008, 19:00
medzi španielkou a jumbom nieje skoro žiadny rozdiel
jasne sak aj stratocastery su uplne rovnake ako les pauly...

geroslav
19.08.2008, 21:08
jasne sak aj stratocastery su uplne rovnake ako les pauly...
joj dobre, urobil som chybu :( za to ma hned musite "odrovnat"?

peacemaker
19.08.2008, 21:19
joj dobre, urobil som chybu :( za to ma hned musite "odrovnat"?

ale kdeze gero..neurazaj sa..to ja len zo zvyku som musel napisat..:) sorac bratku

geroslav
19.08.2008, 21:25
ale kdeze gero..neurazaj sa..to ja len zo zvyku som musel napisat..:) sorac bratku

ja sa neurazam :) v pohode...

inac pekny (zlo)zvyk :D

peacemaker
19.08.2008, 21:35
ja sa neurazam :) v pohode...

inac pekny (zlo)zvyk :D

sak jasne..:D ale to len trosku podpichnut som musel..:D oka koncime s OT

reeller_sk
20.08.2008, 10:46
sak jasne..:D ale to len trosku podpichnut som musel..:D oka koncime s OT

To bude tym nickom sak peacemaker:).

peacemaker
20.08.2008, 17:52
To bude tym nickom sak peacemaker:).

no to bol pekny odpis..ale mier je moje druhe meno..:D cize ja len podpichujem neutocim..