+ Odpovedaj k článku
Zobraz výsledky 1 po 2 z 2

Článok: Fender Standard Stratocaster

Členom od
    Feb 2009
    Level
    45
    Sila Reputácie
    15

4 z 4 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Smile Fender Standard Stratocaster

Po dvoch rokoch vlastnenia a pravidelného hrania na štandartnom "mexičanovi" si myslím, že som schopný niečo vám o tejto gitare povedať, poprípade vás inšpirovať k jeho kúpe.

Standard séria je jedna z tých "nižších" sérií od Fendru no určite sa zhodneme že na ničom nešetrili. Je to najpredávanejšia Fenderka na celom svete vďaka svojej nízkej cene a perfektnému prevedeniu. Tieto gitary sú vyrábané v Mexiku, čo je aj "vytetované" na zadnej časti hlavy. No to neznamená že je gitara menej kvalitne prevedená. ( veď koniec koncov aj gitary vyrobené v USA vyrábajú mexický robotníci ). Všetky gitary Fender sú prísne kontrolované a nikdy som nepočul o tom že by bola nejaká nová gitara poškodená či vadná ( samozrejme nerátam poškodenie pri transporte a podobne). Toľko predslov a teraz prejdem k samotnému popisu gitary.

Telo gitary je vyrobené z jelše a pri troche šťastia možno narazíte na kúsok z jedného kusu dreva. Ak by aj nie tak nie je prečo smútiť pretože spojenie dvoch kusov je tak kvalitné, že pri niektorých farbách ani nespoznáte. Je všeobecne známe že Stratocaster je tvar veľmi pohodlný na hranie postojačky, posediačky ba aj po ležiačky.

Krk je z javora. Je v tvare "C" no to je pojem , dovolím si povedať pre laika nepodstatný, prtože je treba vyskúšať viacej tvarov. V skratke je akurát. Perfektne sedí v ruke a čo je dosť dôležité, lak je použitý presne tak ako má. Ruka sa nešmýka ani nezadrháva.

Hmatník je ako u väčšiny sérií v dvoch prevedeniach. T.j. Rosewood (palisander)-tmavý, alebo Maple (javor)- svetlý. Hmatník je osadený 21 pražcami Medium Jumbo. Teda priemernými pražcami. Po dvoch rokoch pravidelného hrania sa javí len minimálne zabrúsenie pražcov a to nie som skúpy na Bendy a hammery

Elektronika je povedal by som "typická" pre Stratocaster. Máme tu 3x Single Coil snímač (SSS). Samozrejme kto chce mať ešte rozsiahlejšiu škálu zvuku može zvoliť HSS nastavenie. K tomu vám poviem len toľko : "choďte do poriadného obchodu a SKÚŠAJTE čo vám ulahodí viac" . Snímače osadené na Standarte sú Ceramic Magnets (teda keramické magnety). Je to v skratke špecifický zvuk pre sériu mexických štandartov. Ak by som ich mal charakterizovať pár slovvami tak poviem " príjemné, teplé a basové". No pri troche "chcenia" a hrania sa s nastavením z gitary vytiahnete aj profesionálny ostrý zvuk. Pre obhajobu tejto série Vám len chcem povedať, " áno, hral som aj na vyšších sériách ale myslím si že ich netreba porovnávať. Každá jedna má svoje špecifické parametre- veď preto je tých sérií viac ". Čo sa týka ostatnej elektroniky tak tu máme tri otočné "gombíky", kontrolky, v zostave 1x Volume na pridávanie hlasitosti a 2x Tone, vďaka ktorým vieme nastaviť basy a výšky v jednotlivých polohách. No a nakoniec máme na gitare 5 polohový prepínač snímačov. Teda je tu hojný počet nastavení a myslím že gitara dokáže ulahodiť každému od náročných až po začiatočníkov resp. naopak

Hardware- celý hardware je "krásne" pochromovaný" a celkovo kvalitne prevedený. Ladiaca mechanika (Standard Cast/Sealed Tuning Machines) drží perfektne a ani pri častých zmenách teploty sa nevyskytli veľké výkyvy v ladení. Kobylka (Vintage Style Synchronized Tremolo) je takisto pochromovaná a štandartne nastavená.

Príslušenstvo- no ak mám byť "hrubý" tak za 500-600 eur veľa nečakajte ku gitare dostanete Gigbag,(púzdro) ktoré za veľa popravde nestojí ale ak môžem poradiť tak ja som to riešil Deluxe Gigbagom, s ktorým som max. spokojný. V balíku dostanete takisto Tremolo páku, nahradné balenie strún a nejaké tie letáčiky, nálepky či vysačku s podpismi ľudí, ktorý sa na stavbe podieľali.

Zhrnutie
    PLUSY: - perfektná kvalita za nízku cenu
    - špecifický zvuk Keramických Magnetov
    - PROFESIONÁLNA gitara za ktorú sa nemusíte určite nikde hanbiť, v pohode aj veľký
    koncert

MÍNUSY: - nehnevajte sa ale ja som na žiaden nenarazil (snáď len to hlúpe púzdro ale to na gitare nič nemení)

Túto recenziu som sa rozhodol napísať preto, lebo viem že táto gitara je prvotriedny a určite profesionálny nástroj. Verím že mi dáte za pravdu a bude Vám moja recenzia v niečom nápomocná.
    Písal som s otvoreným oknom na oficiálnej stránke výrobcu aby som na nič nezabudol. Ďakujem za čítanie
    Last edited by Misiaq; 30.01.2011 at 20:06.
    Fender Standart Stratocaster-Sunburst,MN,3 single
    Fender Frontman 65r
    Digitech RP70

Členom od
    Jun 2008
    Sila Reputácie
    14

Re: Fender Standard Stratocaster

Pekne. ja by som možno doplnil svoj postreh: tiež mám mexičana vyrobeného v roku 2007 v konfigurácii HSS. Dnes je z neho už ale SSS. Vrátim sa však k zvuku HSS prevedenia. Silný zvuk aký by ste očakávali z humbuckeru, ale zároveň bolo počuť, že je to gitara tvaru stratocaster. Dali sa na tom nastavovať naozaj pekné zvuky. Rovnako dobre hrali aj single. Krkový hral veľmi pekne - príjemne teplo na čistom zvuku a zároveň primerane dravo pri skreslenom zvuku. Kombinácia kobylka a stred bola zaujímavá a nebol to úplne taký ten twang kvôli tomu humbucker. Na druhej strane ale zase vznikol nový, iný zvuk, ktorý zaujal častokrát v kombinácii s aparátom. Kombinácia stred a krk bola štandarde dobrá. Snímače boli tak isto keramické ako spomína Misiaq.

Neskôr som sa rozhodol pre výmenu snímačov. Gitaru som osadil singlami Lace Sensor Hot Gold. V mojom prípade bol kobyľkový snímač označený ako Hot bridge - má 13,2k odpor takže sa blíži k zvuku humbuckeru, ale je to prekliato dobre znejúci singláč. Tieto snímače nebrumia a ani nevydávajú rôzne iné zvuky a šumy, ktoré by rušili zvuk.

Tieto snímače vytialhli z tej gitary všetko čo sa dá. Prečistili zvuk a tak je teraz počuť všetko čo sa zahrá aj "nezahrá". Veľmi dobre spolupracujú s aparátmi.

Inak recenzia sedí presne. Gitaru mám v prevedení Arctic white. Časom gitara začne chytať tzv. starý look. Hmatní je v mojom prípade javorový.

To klasické púzdro mi vydržalo dodnes a som s ním spokojný hoci mám doma aj kufor.

+ Odpovedaj k článku

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Kľučové slová pre túto tému

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky