+ Odpovedaj k článku
Stránka 3 z 10 PrváPrvá 1 2 3 4 5 ... PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 21 po 30 z 94

Článok: Gitaristi (by torment66)

Členom od
    Nov 2009
    Level
    19
    Sila Reputácie
    11

1 z 2 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Gitaristi (by torment66)

RANDY RHOADS

“Rhoadsova smrť zostáva jednou z najväčších tragedií v dejinách rocku.“

Citát zo špecializovanej hudobnej stránky som nevybral náhodne. Práve z neho cítiť, aká strata postihla svet popmusic 19. marca 1982. Odišiel Randy Rhoads, jeden z najväčších gitaristov. Originálny, invenčný a takmer dokonalý. Jeho smrť znamenala zrod legendy. Nestal sa však sprofanovanou popovou ikonou, ale skôr idolom hudobných fajnšmekrov. Prevratná bola najmä Rhoadsova odvaha a schopnosť zakomponovať prvky klasickej hudby do hard rocku a heavy metalu. A tak úvahy o tom, čo mohlo byť a už nebude, o tom, čo mohol dokázať a už nedokáže, neutíchli ani takmer štvrť storočia po jeho tragickej smrti. Živí ich aj fakt, že za svoj život nahral len štyri albumy, z toho iba dva u veľkého labelu. Skromný je aj počet záznamov živých vystupení, ktoré by bolo možné vydať.

Randy Rhoads sa narodil 6. decembra 1956 v Santa Monice v Kalifornii. Otca nepoznal. Mama vlastnila súkromnú hudobnú školu. V nej Randy odmalička rozvíjal svoj neuveriteľný talent. Na gitaru začal hrať ako desaťročný. Jedna z obľúbených legiend vraví, že ešte skôr než prišiel do puberty, učiteľ hry na gitaru ho odmietol ďalej učiť. Preto, že už mu nemá čo odovzdať, keďže Randy je lepší a zručnejší gitarista ako on sám. Rhoads nebol len veľkým gitarovým talentom, ale podľa jeho matky aj milujúcim synom a bezproblémovým dieťaťom. Istý čas údajne sám vyučoval hru na gitaru v maminej škole. Na strednej škole hrával v školských kapelách. V tomto veku ho zaujali nahrávky hard rockových kapiel ako Mountain, Led Zeppelin, Black Sabbath alebo Alicea Coopera.

Po škole sa spojil so spevákom Kevinom DuBrowom, basgitaristom Kellym Garnim a bubeníkom Drewom Forsythom a založili skupinu Quiet Riot. Napriek tomu, že patrili medzi hviezdy losangeleskej klubovej scény, nepodarilo sa im získať nahrávací kontrakt. Podobne ako ich kolegom z Van Halen alebo neskorším britským metalovým superhviezdam Iron Maiden. Jednoducho, bola taká doba. Písal sa rok 1977 a hudobný svet prežíval punkový a new wave ošiaľ. V zúfalej snahe získať zmluvu sa Quiet Riot uchýlili k popovejšiemu zvuku. Napokon im zmluvu ponúkla japonská firma Parc Records.

Rhoads nahral s Quiet Riot dva albumy. Eponymný debut z roku 1977 nikoho príliš nenadchol. Potenciál ešte iba dvadsaťročného gitaristu bol však nepriehliadnuteľný. Striedal gitary Gibson Les Paul a Fender Stratocaster. V tomto období je už možné hovoriť o Rhoadsovej virtuozite. Jeho hre ale ešte chýbala jedinečnosť a charakteristický zvuk neskorších nahrávok.

Rysy geniality však načrtol už o rok neskôr vydaný album Quiet Riot II. V Japonsku zaznamenal menší komerčný úspech, no doma nedokázala skupina svojimi nahrávkami preraziť. Paradoxne sa jej to podarilo až po Rhoadsovom odchode a v osemdesiatych rokoch sa Quiet Riot stala jednou z vlajkových lodí amerického heavy metalu. Desať rokov po Randyho skone vyšli staré nahrávky s Rhoadsom na albume Quiet Riot: The Randy Rhoads Years. Z toho albumu asi najviac zaujme Laughing Gas, vyše deväťminútová, predtým nevydaná skladba. Rhoadsove sólo a capela trvá sedem minút a ponúka vo fragmentoch niekoľko motívov, ktoré o pár rokov neskôr rozvinul do ucelených kompozičných celkov. Teda do skladieb, z ktorých sa stali štandardy heavy metalu a hard rocku.

Ambície nehrať stále len po kluboch viedli Rhoadsa k odchodu z Quiet Riot. Stalo sa tak niekedy v roku 1979. Bývalý frontman legendárnych otcov žánru Black Sabbath, Ozzy Osbourne, hľadal gitaristu do novej sprievodnej skupiny. Ozzy, v tom čase zkrachovaná a neperspektívna troska, chcel po tom, čo ho Black Sabbath vyhodili, začať odznova. Nemal však ani kapelu, ani nahrávací kontrakt. O prvom stretnutí Ozzyho s Rhoadsom taktiež kolujú rôzne historky. Podľa jednej verzie Ozzy Rhoadsa prijal hneď, ako ho počul zahrať prvých pár akordov, podľa inej verzie hneď, ako ho zbadal.

Prvý sólový album Ozzyho Osbournea, Blizzard Of Ozz, šokoval roku 1981 publikum nielen textami, ale predovšetkým hudobnou kvalitou a predávanosťou. Odpisovaný Ozzy bol späť. A obrovskú zásluhu mal na tom práve Randy Rhoads. Gitarové riffy z tohto albumu predstavujú vrchol Rhoadsovej tvorby. Skladby I Don´t Know, Crazy Train, Mr. Crowley a najmä kontroverzne odtextovaná Suicide Solution sa stali nielen hitmi, ale zaujímajú aj akési výsadné postavenie v rámci celého žánru. Blizzard Of Ozz však obsahoval aj dve lahôdky. Krátku, v duchu klasickej hudby poňatú, inštrumentálku Dee. Randy ju venoval svojej milovanej matke Delores. Druhým skvelým kúskom bol riff k skladbe Revelation (Mother Earth). Ozzyho apokalyptická vízia by bez skvelej gitary vyznela prinajmenšom rozpačito. Lenže akonáhle sa skončí Ozzyho spevácky part, Rhoads sa oslobodzuje a prichádza geniálne sólo. Od vzrušenia sa poslucháčovi ježia chlpy na tele.

Diary Of A Madman, druhý album s Osbourneom, uzrel svetlo sveta na konci roku 1981. Odhliadnuc od toho, že bol na nátlak nahrávacej spoločnosti šitý horúcou ihlou, nedokázal hudobne prekonať Ozzyho sólový debut. Napriek nedostatku pokoja na komponovanie je na albume osem vyrovnaných kúskov. Vyčnievajú možno Over The Mountain a Flying High Again. Svojskú atmosféru vdýchla Rhoadsova gitara skladbe Diary Of A Madman. V tomto období kapela komponovala, nahrávala a koncertovala zároveň. Rhoads si po Osbourneovom boku užíval popularity. Renomovaný časopis Guitar Player ho označil za najlepšieho mladého gitaristu. Renomovaná značka Jackson Guitars podľa jeho predstáv pripravila prototyp gitary RR Flying V.

Americké turné predstavilo Ozzyho a Rhoadsa ako nerozlučnú dvojicu kamarátov a hudobníkov. Všetko bolo ideálne. Až do 19. marca 1982. Autobus s Rhoadsom a Ozzym zastavil v Leesburgu na Floride. Skupina sa presúvala na koncert a chceli si počas cesty na chvíľu oddýchnuť. Bohužiaľ bolo v blízkosti malé letisko. Niekto z posádky autobusu mal licenciu na lietanie športovými lietadlami. Po prvom bezproblémovom okružnom lete si chcel zalietať aj Rhoads. Lietadlo sa pri jednom manévri oškrelo o strom, odrazilo sa od zaparkovaného autobusu so spiacim Ozzym vo vnútri a narazilo do rodinného domu. Podľa jednej z verzií však Rhoads nezomrel pri páde, ale zaživa zhorel v troskách havarovaného stroja. Album Tribute sa stal testamentom mladého génia. Živá nahrávka zaznamenaná krátko pred tragédiou predstavila Randyho Rhoadsa vo vrcholnej forme. Coververzia Paranoid, prvej skutočne metalovej skladby, pôsobí najlepšie práve v jeho podaní.

Odišla hviezda, prišli nové. Mnoho mladých gitaristov dnes čerpá inšpiráciu z invenčnej, čistej a technicky dokonalej Rhoadsovej hry. Podobne ako v automobilizme, aj v dejinách rocku je RR značkou najvyššej kvality. Apropo, z Rhoadsovej skvelej povesti ťaží aj firma Jackson Guitars. Tá predstavila už piaty rad gitár RR.
    Attached Images
    Last edited by -MaReK-; 19.02.2010 at 23:01.

Členom od
    Feb 2009
    Sila Reputácie
    38

Re: Gitaristi (by torment66)

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Gresko Zobraz Príspevok
    a ty sa zas naucis spravne pisat i/y na obranu futoxa
    nepopieram

Členom od
    May 2009
    Sila Reputácie
    15

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Futox Zobraz Príspevok
    toto je naozor obycajneho decka ako je chester co pozna len metallicu a ked niekto povie o metallice co i len krivo slovo hned mu tlce srdce 2x rychlejsie... tomuto hovorim ubohost chalan ty len dufaj ze stoho vyrasties .... si jak hip hoperi sa hambi !
    Asi nepoznas vyznam slova "ubohost" tak si vyhladaj v slovniku, mudry...Nezvyknem sa "hambit" ale hanbit aj to si najdi v slovniku ty "SLOVENCYNAR"....Poznam len Metallicu , no nemyslim si pocuvam aj ine kapely "decko" tiez nie je spisovne ,tak si sadni na hodine SJ a pocuvaj pozornejsie.PS ine veci sa tu riesili ,tak nerozpravaj od temy diky... Tvoje reakcie su ako : "Kolko je hodin ?" odpoved : "V zelovoci som kupil banany"
    Last edited by Chester; 08.04.2010 at 19:14.

Členom od
    May 2009
    Sila Reputácie
    15

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Bettencourt Zobraz Príspevok
    1. ako vieš ako hrám (poznáme sa)
    2. vďačný bohu ja nikdy nebudem lebo som ateista
    3. nikto neuprel metallice že niečo dosiahla, napísal som názor že je krivý od čoho neustúpim.. prečo? 3.1. ked poviem že niekto falošne spieva a nie som spevák tak som hneď kokot lebo nespievam, aj keď to počujem že je falošný?? 3.2. keď ti niekto vymaluje napiču byt a máš fľakatú stenu tak mu povieš že je to dobré lebo on je maliar a asi to tak má byť??
    1. Sice ta nepoznam , ale aj bez toho som presvedceny ,ze Hammett je lepsi od teba.
    2. To bolo len obrazne
    3. Nie nepoviem ,ze to je dobre ale oni aj daco uz urobili a zazili, nie ako niektori "gitaristi" co tu prispievaju same "mudre" prispevky A ci to je uz o gramatike o ktorej tiez nemaju ani sajnu (nie ako by som ju ja vedel dokonalo) , alebo o hrani na gitare na ktorej tiez na Hammetta nebudu mat NIKDY, a to NIKDY niektorych ludi znervozni lebo jednoducho zavidia + Joey nemudruj radsej ,lebo iba jednoducho drzis s vacsinou...

Členom od
    Nov 2007
    Sila Reputácie
    46

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Chester Zobraz Príspevok
    Nie nepoviem ,ze to je dobre ale oni aj daco uz urobili a zazili, nie ako niektori "gitaristi" co tu prispievaju same "mudre" prispevky
    yeah.. samé múdre príspevky.. to bolo asi na mňa, šak som zamudroval že je krivý a kľudne to napíšem znova.. tak isto ako o jednom z mojich obľúbencov slashovi napíšem, že veľa krát neladí.. a tiež nikdy nebudem hrať ako on.. ale ok, ja neviem hrať, ale robím aspoň niečo... čo ty okrem honibrka za počítačom tak robíš v tej muzike??
    koľko si za minulý rok odohral koncertov??
    to že nebudem hrať ako hammet nikdy, to ma veľmi nemrzí, dokonca teší..

Členom od
    Mar 2009
    Sila Reputácie
    21

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Chester Zobraz Príspevok
    1. Sice ta nepoznam , ale aj bez toho som presvedceny ,ze Hammett je lepsi od teba.
    2. To bolo len obrazne
    3. Nie nepoviem ,ze to je dobre ale oni aj daco uz urobili a zazili, nie ako niektori "gitaristi" co tu prispievaju same "mudre" prispevky A ci to je uz o gramatike o ktorej tiez nemaju ani sajnu (nie ako by som ju ja vedel dokonalo) , alebo o hrani na gitare na ktorej tiez na Hammetta nebudu mat NIKDY, a to NIKDY niektorych ludi znervozni lebo jednoducho zavidia + Joey nemudruj radsej ,lebo iba jednoducho drzis s vacsinou...
    dame jam chalan.. ... mne je jedno co pises ajtak ma nenaseres lebo my zato nestojis takych ako ty je aj bolo.. aj bude Ale nevadi kupis si ciernu gitaru (najlepsie R,C bitch (nic vzlom joey ) ) a budes hrdina.. zachranovat hudobnu scenu...

Členom od
    Jul 2008
    Sila Reputácie
    14

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Futox Zobraz Príspevok
    dame jam chalan.. ... mne je jedno co pises ajtak ma nenaseres lebo my zato nestojis takych ako ty je aj bolo.. aj bude Ale nevadi kupis si ciernu gitaru (najlepsie R,C bitch (nic vzlom joey ) ) a budes hrdina.. zachranovat hudobnu scenu...
    V pohode ja to už nemám D jeden z naj dní v mojom živote.

Ale ešte k tomu videu...veď profesionál ktorého ešte aj Satriani učil a nevie tamto zahrať...no nehnevaj sa ale tým Hammet u mna utrpel

Chester kde bolo to mudrovanie...slobodné vyjadrenie názoru ja som sa len vyjadril že mne to tiež vadilo keď sa niekto navážal do mojich obľúbencov a pominulo to toď vše..

A čo ja viem môj obľúbený je napr. Timo Tolkki...je rýchly to hej ale tie jeho sóla nemajú podstatu to je len také "vyšívanie" alebo aj "výplachy".To aby som aj ja zanadával na svojich

Členom od
    Nov 2007
    Sila Reputácie
    46

.. inak mr.Chester, ma tak včera večer pri pive napadlo... predstav si že tu máme niekoho na fóre, kto je zamilovaný do Tokio Hotel ( ono to znie už takto naprd ale dobre ) .. a teraz sem o ňom napíše že aký je skvelý.. ja mu napíšem že nehrá nič, je mantavý a ešte aj vyzerá ako kokot a bukva... a teraz ja budem za debila lebo som nedosiahol to čo on a ani nikdy nedosiahnem.. (či tak hrať budem je mi jedno asi ako pri hammetovi)... na neho napr. povieš že je tiež popiči gitarista lebo predáva mrte albumov (aj keď 13tkam??)

to ma tak napadlo k tomu ako si mi napísal
    "Sice ta nepoznam , ale aj bez toho som presvedceny ,ze Hammett je lepsi od teba."
    "ale oni aj daco uz urobili a zazili, nie ako niektori "gitaristi" co tu prispievaju same "mudre" prispevky"

tak toto je môj múdry príspevok a teraz sa zamýšľaj nad súvislosťou Hammeta s tým gayom z Tokio Hotel...

Členom od
    Dec 2007
    Sila Reputácie
    87

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Gresko Zobraz Príspevok
    urcite ma na viac ako 11 miesto... ved kolko ludi pocuva metaliccu tak nech sa zamyslia blbi novinari...
    Silné to slová smerom ku novinárom ....takmer ako by si bol politikom...že by v slovenskej vláde? Nebuď na nich až taký zlý

Členom od
    Nov 2008
    Sila Reputácie
    23

to bola skor ironia

Členom od
    May 2009
    Sila Reputácie
    15

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Bettencourt Zobraz Príspevok
    .. inak mr.Chester, ma tak včera večer pri pive napadlo... predstav si že tu máme niekoho na fóre, kto je zamilovaný do Tokio Hotel ( ono to znie už takto naprd ale dobre ) .. a teraz sem o ňom napíše že aký je skvelý.. ja mu napíšem že nehrá nič, je mantavý a ešte aj vyzerá ako kokot a bukva... a teraz ja budem za debila lebo som nedosiahol to čo on a ani nikdy nedosiahnem.. (či tak hrať budem je mi jedno asi ako pri hammetovi)... na neho napr. povieš že je tiež popiči gitarista lebo predáva mrte albumov (aj keď 13tkam??)

to ma tak napadlo k tomu ako si mi napísal
    "Sice ta nepoznam , ale aj bez toho som presvedceny ,ze Hammett je lepsi od teba."
    "ale oni aj daco uz urobili a zazili, nie ako niektori "gitaristi" co tu prispievaju same "mudre" prispevky"

tak toto je môj múdry príspevok a teraz sa zamýšľaj nad súvislosťou Hammeta s tým gayom z Tokio Hotel...
    Moj prispevok mal jediny zmysel "nesud kym nespravis daco lepsie" A to ,ze mas komplexy sa naparovat do dakoho , tak to si pories niekde inde Odohral som 0 koncertov a povedal by som ,ze som zaciatocnik (tj. gitaru nemam ani rok) Nic proti tebe nemam ,len sa mi zdalo logicke ,ze skuseny gitarista co hra skoro kazdy den koncert hra na inej urovni ako ty.Co uznas asi aj ty...

+ Odpovedaj k článku

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky