+ Odpovedaj k článku
Stránka 4 z 10 PrváPrvá ... 2 3 4 5 6 ... PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 31 po 40 z 94

Článok: Gitaristi (by torment66)

Členom od
    Nov 2009
    Level
    19
    Sila Reputácie
    11

1 z 2 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Gitaristi (by torment66)

RANDY RHOADS

“Rhoadsova smrť zostáva jednou z najväčších tragedií v dejinách rocku.“

Citát zo špecializovanej hudobnej stránky som nevybral náhodne. Práve z neho cítiť, aká strata postihla svet popmusic 19. marca 1982. Odišiel Randy Rhoads, jeden z najväčších gitaristov. Originálny, invenčný a takmer dokonalý. Jeho smrť znamenala zrod legendy. Nestal sa však sprofanovanou popovou ikonou, ale skôr idolom hudobných fajnšmekrov. Prevratná bola najmä Rhoadsova odvaha a schopnosť zakomponovať prvky klasickej hudby do hard rocku a heavy metalu. A tak úvahy o tom, čo mohlo byť a už nebude, o tom, čo mohol dokázať a už nedokáže, neutíchli ani takmer štvrť storočia po jeho tragickej smrti. Živí ich aj fakt, že za svoj život nahral len štyri albumy, z toho iba dva u veľkého labelu. Skromný je aj počet záznamov živých vystupení, ktoré by bolo možné vydať.

Randy Rhoads sa narodil 6. decembra 1956 v Santa Monice v Kalifornii. Otca nepoznal. Mama vlastnila súkromnú hudobnú školu. V nej Randy odmalička rozvíjal svoj neuveriteľný talent. Na gitaru začal hrať ako desaťročný. Jedna z obľúbených legiend vraví, že ešte skôr než prišiel do puberty, učiteľ hry na gitaru ho odmietol ďalej učiť. Preto, že už mu nemá čo odovzdať, keďže Randy je lepší a zručnejší gitarista ako on sám. Rhoads nebol len veľkým gitarovým talentom, ale podľa jeho matky aj milujúcim synom a bezproblémovým dieťaťom. Istý čas údajne sám vyučoval hru na gitaru v maminej škole. Na strednej škole hrával v školských kapelách. V tomto veku ho zaujali nahrávky hard rockových kapiel ako Mountain, Led Zeppelin, Black Sabbath alebo Alicea Coopera.

Po škole sa spojil so spevákom Kevinom DuBrowom, basgitaristom Kellym Garnim a bubeníkom Drewom Forsythom a založili skupinu Quiet Riot. Napriek tomu, že patrili medzi hviezdy losangeleskej klubovej scény, nepodarilo sa im získať nahrávací kontrakt. Podobne ako ich kolegom z Van Halen alebo neskorším britským metalovým superhviezdam Iron Maiden. Jednoducho, bola taká doba. Písal sa rok 1977 a hudobný svet prežíval punkový a new wave ošiaľ. V zúfalej snahe získať zmluvu sa Quiet Riot uchýlili k popovejšiemu zvuku. Napokon im zmluvu ponúkla japonská firma Parc Records.

Rhoads nahral s Quiet Riot dva albumy. Eponymný debut z roku 1977 nikoho príliš nenadchol. Potenciál ešte iba dvadsaťročného gitaristu bol však nepriehliadnuteľný. Striedal gitary Gibson Les Paul a Fender Stratocaster. V tomto období je už možné hovoriť o Rhoadsovej virtuozite. Jeho hre ale ešte chýbala jedinečnosť a charakteristický zvuk neskorších nahrávok.

Rysy geniality však načrtol už o rok neskôr vydaný album Quiet Riot II. V Japonsku zaznamenal menší komerčný úspech, no doma nedokázala skupina svojimi nahrávkami preraziť. Paradoxne sa jej to podarilo až po Rhoadsovom odchode a v osemdesiatych rokoch sa Quiet Riot stala jednou z vlajkových lodí amerického heavy metalu. Desať rokov po Randyho skone vyšli staré nahrávky s Rhoadsom na albume Quiet Riot: The Randy Rhoads Years. Z toho albumu asi najviac zaujme Laughing Gas, vyše deväťminútová, predtým nevydaná skladba. Rhoadsove sólo a capela trvá sedem minút a ponúka vo fragmentoch niekoľko motívov, ktoré o pár rokov neskôr rozvinul do ucelených kompozičných celkov. Teda do skladieb, z ktorých sa stali štandardy heavy metalu a hard rocku.

Ambície nehrať stále len po kluboch viedli Rhoadsa k odchodu z Quiet Riot. Stalo sa tak niekedy v roku 1979. Bývalý frontman legendárnych otcov žánru Black Sabbath, Ozzy Osbourne, hľadal gitaristu do novej sprievodnej skupiny. Ozzy, v tom čase zkrachovaná a neperspektívna troska, chcel po tom, čo ho Black Sabbath vyhodili, začať odznova. Nemal však ani kapelu, ani nahrávací kontrakt. O prvom stretnutí Ozzyho s Rhoadsom taktiež kolujú rôzne historky. Podľa jednej verzie Ozzy Rhoadsa prijal hneď, ako ho počul zahrať prvých pár akordov, podľa inej verzie hneď, ako ho zbadal.

Prvý sólový album Ozzyho Osbournea, Blizzard Of Ozz, šokoval roku 1981 publikum nielen textami, ale predovšetkým hudobnou kvalitou a predávanosťou. Odpisovaný Ozzy bol späť. A obrovskú zásluhu mal na tom práve Randy Rhoads. Gitarové riffy z tohto albumu predstavujú vrchol Rhoadsovej tvorby. Skladby I Don´t Know, Crazy Train, Mr. Crowley a najmä kontroverzne odtextovaná Suicide Solution sa stali nielen hitmi, ale zaujímajú aj akési výsadné postavenie v rámci celého žánru. Blizzard Of Ozz však obsahoval aj dve lahôdky. Krátku, v duchu klasickej hudby poňatú, inštrumentálku Dee. Randy ju venoval svojej milovanej matke Delores. Druhým skvelým kúskom bol riff k skladbe Revelation (Mother Earth). Ozzyho apokalyptická vízia by bez skvelej gitary vyznela prinajmenšom rozpačito. Lenže akonáhle sa skončí Ozzyho spevácky part, Rhoads sa oslobodzuje a prichádza geniálne sólo. Od vzrušenia sa poslucháčovi ježia chlpy na tele.

Diary Of A Madman, druhý album s Osbourneom, uzrel svetlo sveta na konci roku 1981. Odhliadnuc od toho, že bol na nátlak nahrávacej spoločnosti šitý horúcou ihlou, nedokázal hudobne prekonať Ozzyho sólový debut. Napriek nedostatku pokoja na komponovanie je na albume osem vyrovnaných kúskov. Vyčnievajú možno Over The Mountain a Flying High Again. Svojskú atmosféru vdýchla Rhoadsova gitara skladbe Diary Of A Madman. V tomto období kapela komponovala, nahrávala a koncertovala zároveň. Rhoads si po Osbourneovom boku užíval popularity. Renomovaný časopis Guitar Player ho označil za najlepšieho mladého gitaristu. Renomovaná značka Jackson Guitars podľa jeho predstáv pripravila prototyp gitary RR Flying V.

Americké turné predstavilo Ozzyho a Rhoadsa ako nerozlučnú dvojicu kamarátov a hudobníkov. Všetko bolo ideálne. Až do 19. marca 1982. Autobus s Rhoadsom a Ozzym zastavil v Leesburgu na Floride. Skupina sa presúvala na koncert a chceli si počas cesty na chvíľu oddýchnuť. Bohužiaľ bolo v blízkosti malé letisko. Niekto z posádky autobusu mal licenciu na lietanie športovými lietadlami. Po prvom bezproblémovom okružnom lete si chcel zalietať aj Rhoads. Lietadlo sa pri jednom manévri oškrelo o strom, odrazilo sa od zaparkovaného autobusu so spiacim Ozzym vo vnútri a narazilo do rodinného domu. Podľa jednej z verzií však Rhoads nezomrel pri páde, ale zaživa zhorel v troskách havarovaného stroja. Album Tribute sa stal testamentom mladého génia. Živá nahrávka zaznamenaná krátko pred tragédiou predstavila Randyho Rhoadsa vo vrcholnej forme. Coververzia Paranoid, prvej skutočne metalovej skladby, pôsobí najlepšie práve v jeho podaní.

Odišla hviezda, prišli nové. Mnoho mladých gitaristov dnes čerpá inšpiráciu z invenčnej, čistej a technicky dokonalej Rhoadsovej hry. Podobne ako v automobilizme, aj v dejinách rocku je RR značkou najvyššej kvality. Apropo, z Rhoadsovej skvelej povesti ťaží aj firma Jackson Guitars. Tá predstavila už piaty rad gitár RR.
    Attached Images
    Last edited by -MaReK-; 19.02.2010 at 23:01.

Členom od
    May 2009
    Sila Reputácie
    15

Re: Gitaristi (by torment66)

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Futox Zobraz Príspevok
    dame jam chalan.. ... mne je jedno co pises ajtak ma nenaseres lebo my zato nestojis takych ako ty je aj bolo.. aj bude Ale nevadi kupis si ciernu gitaru (najlepsie R,C bitch (nic vzlom joey ) ) a budes hrdina.. zachranovat hudobnu scenu...
    MY nie je s Y ,ale s "i" nikto ta nechce nasrat. A radsej by si mi mohol povedat preco je zla ta gitara a poradit mi ked si skusenejsi ,co si....Povedz preco je zla a povedz co by sa na nej dalo opravit a aku gitaru by si mi odporucil ty , to by mi aj pomohlo.

Členom od
    Nov 2007
    Sila Reputácie
    46

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Chester Zobraz Príspevok
    Moj prispevok mal jediny zmysel "nesud kym nespravis daco lepsie" A to ,ze mas komplexy sa naparovat do dakoho , tak to si pories niekde inde Odohral som 0 koncertov a povedal by som ,ze som zaciatocnik (tj. gitaru nemam ani rok) Nic proti tebe nemam ,len sa mi zdalo logicke ,ze skuseny gitarista co hra skoro kazdy den koncert hra na inej urovni ako ty.Co uznas asi aj ty...
    ja nehovorím že na inej úrovni, ja vravím že hrá krivo.. a hotovo.. vidím to počujem to.. a prečo by som ho nemohol súdiť?? vrátim sa k tomu tokio hotel.. nemôžem povedať že je napiču gitarista keď aj je? a podľa mňa jediné čo spravil dobre je že sa namaľoval aby ho trinástky žrali....
    čo si ty o ňom myslíš? o jeho hre, nemyslím čo dosiahol...

EDIT : A nevyhýbaj sa prosím tej otázke.. pre istotu ešte raz : čo si ty o ňom myslíš? o gitaristovi z tokio hotel... o jeho hre, nemyslím čo dosiahol...
    Last edited by Biťo; 09.04.2010 at 14:42.

Členom od
    May 2009
    Sila Reputácie
    15

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Bettencourt Zobraz Príspevok
    a podľa mňa jediné čo spravil dobre je že sa namaľoval aby ho trinástky žrali....
    čo si ty o ňom myslíš? o jeho hre, nemyslím čo dosiahol...

EDIT : A nevyhýbaj sa prosím tej otázke.. pre istotu ešte raz : čo si ty o ňom myslíš? o gitaristovi z tokio hotel... o jeho hre, nemyslím čo dosiahol...
    Pocul som ho iba par krat ked som bol mensi vtedy som si nevsimal ako hra na gitare ,ale cely Tokio Hotel som nemal rad a ani nemam ,zapol som si ich velky hit nech viem povedat nejake hodnotenie Tokio Hotel - Durch Den Monsun A poistil som sa o tom co uz aj viem.Ich hudba mi uplne nesedi a gitarista nic moc nepredviedol...

Členom od
    Nov 2007
    Sila Reputácie
    46

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Chester Zobraz Príspevok
    Pocul som ho iba par krat ked som bol mensi vtedy som si nevsimal ako hra na gitare ,ale cely Tokio Hotel som nemal rad a ani nemam ,zapol som si ich velky hit nech viem povedat nejake hodnotenie Tokio Hotel - Durch Den Monsun A poistil som sa o tom co uz aj viem.Ich hudba mi uplne nesedi a gitarista nic moc nepredviedol...
    no a mne nesedí Hammet pretože ako gitarista sa moc nepredviedol.. to čo dosiahol to dosiahol a to tým že vyleteli a robia dobré veci.. to im nikto neberie.. ale hrá krivo.. neviem ako to ešte inak napísať.. je to môj názor a neviem prečo by som raz "nemohol hrať tak ako on" ako si ty napísal.. poznám osobne ľudí kt. jeho party zahrajú s prstom v nose a presnejšie a čistejšie.. toť vsjo...

Členom od
    May 2009
    Sila Reputácie
    15

je to môj názor a neviem prečo by som raz "nemohol hrať tak ako on" ako si ty napísal.. poznám osobne ľudí kt. jeho party zahrajú s prstom v nose a presnejšie a čistejšie.. toť vsjo...
    Ok no tak nehra dobre...Je krivy a svoju lead nezvlada...

Členom od
    Nov 2007
    Sila Reputácie
    46

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

tam nešlo o toto, vidno že veľa vecí nechápeš ešte.. ide o to jednoducho nestavať si niekoho tak na piedestál ako to robíš ty.. nikto nie je boh gitarovej hry a každý má šancu hrať lepšie ako kopa "slávnych" .. SLÁVA Z NIKOHO NEROBÍ LEPŠIEHO GITARISTU...

Členom od
    May 2009
    Sila Reputácie
    15

tam nešlo o toto, vidno že veľa vecí nechápeš ešte.. ide o to jednoducho nestavať si niekoho tak na piedestál ako to robíš ty.. nikto nie je boh gitarovej hry a každý má šancu hrať lepšie ako kopa "slávnych" .. SLÁVA Z NIKOHO NEROBÍ LEPŠIEHO GITARISTU...
    V poho "SLÁVA Z NIKOHO NEROBÍ LEPŠIEHO" to mas pravdu...

Členom od
    Nov 2007
    Sila Reputácie
    46

... si to celé nepochopil.. jebem já na to...

Členom od
    May 2009
    Sila Reputácie
    15

... si to celé nepochopil.. jebem já na to...
    Pochopil som,ale nemam chut sa s niekym hadat. Toto je forum som si myslel ,ze ked sa regnem pospytujem sa par veci do skusenejsich ludi a nie ,ze ma za jeden prispevok o kirkovi idu zabit...Boli ludia co mi pomohli tym dakujem...

Členom od
    Nov 2007
    Sila Reputácie
    46

ty si začal prvý rýpať na môj názor že je krivý a že ja neviem hrať a pod... tak teraz nedávaj hlavu pod zem a normálne sa k tomu postav... Marek alebo niekto, premažte to a ty teraz nechaos a neurážaj sa a prispievaj ďalej..

+ Odpovedaj k článku

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky