+ Odpovedaj k článku
Zobraz výsledky 1 po 7 z 7

Článok: Ako na "poctivé" káble?

Členom od
    Apr 2006
    Level
    83
    Sila Reputácie
    62

Ako na "poctivé" káble?

Odpoveď na tému Káble:

Táto stránka: www.proaudio.sk ponúka široký sortiment kvalitných káblov SommerCable (made in Germany) a tak isto aj spomínané Neutrik koncovky

Ja napríklad používam tieto káble ako nástrojové: SC SPIRIT prípadne "hrubšieho" bračeka SPIRIT XXL. Sú to profi káble a sú vysoko odolné (zniesli aj pád činelov hranou na kábel ).
    a tieto ako mikrofónové: SC STAGE HIGHFLEX. Sú maximálne flexibilné, prispôsobivé a výborne prenášajú signál.

Majú samozrejme aj iné typy, každému podľa gusta: Symetrické (mikrofón), nesymetrické (nástroje)

Konektory používam nástrojové výhradne Neutrik NP2X (aj čierne, pozlátené, ako kedy...)
    a mikrofónové Netrik NC3 (samec, samica) samozrejme sa nájdu na mojich kábloch aj iné značky (Proel, Adam Hall,...), ale rovnako kvalitné.

Pri výbere kábla je najdôležitejšie:
    - nízka kapacita medzi tienením a vodičom
    - vysoký odpor medzi vodičom a tienením (čím viac rôznych tienení, tým lepšie)
    - hrúbka signálnej žily/vodiča (čím hrubšia, tým lepšie)
    - dosť pomôže aj lak, alebo galvanické pokovovanie tienenia a vodiča, čo zaručí jeho dlhotrvácnosť
    - čo najlepšia odolnosť a flexibilita

Konektor:
    - pevný, odolný
    - dostupné vývody pre spájkovanie, plast v ich okolí sa nesmie roztápať
    - fixné zachytenie kábla
    - pozlátené/poniklované jacky

Spájkovanie:
    - používať, čo najmenej cínu a namáčať do kolofónie!
    - spoj musí byť lesklý a pevný
    - cín dobre prehrejte aby poriadne chytil
    - hrubé tienenie vodiča upravte na menšie (aby bola spájkovaná časť rovnako hrubá ako signálna žila)
    (ak spájkujete káble, kt. majú na sebe nejaký lak a nedá sa na ne dať cín, použite aspirín. Spájkovačkou nahrejte káblik na aspiríne a ten z neho ten lak vyžerie)

Tak, zhrnul som to najpodstatnejšie a teraz hurá kupovať! Dajte si pozor na proaudio, bo sú to truľkovia , ale majú dobrý výber

PS: výborné nástrojové káble sú aj Elixir Cables, no tie už stoja oveľa viac. 36€ za 4,3m kábel. Viac sa oplatí urobiť si vlastné. Ale sú najlacnejšie profi hotové káble!
    Attached Images
    Last edited by -MaReK-; 20.01.2010 at 20:27.

Členom od
    Nov 2005
    Sila Reputácie
    39

Re: Ako na "poctivé" káble?

Dik Marek, super clanok. Ja pouzivam Elixiry, ale asi budem potrebovat kable do efektovej slucky plus nejake na domace pouzitie, takze asi skusim nejake porobit Len este sa tak naucit spajkovat

Členom od
    Jan 2010
    Sila Reputácie
    11

Vždy keď som si kúpil kábel, po nejakom čase (mesiac alebo dva max) mi prestal fungovať. Mal som asi dokopy už 6-7 možno 8 káblov. Rozmýšľal som prečo sa mi všetky takto kazia aj keď som mal asi všetky typy aj značky káblov aké v hudobninách ponúkali. Môže to byť aj zlým stáčaním, alebo že ho mám len tak položený ?

Členom od
    Mar 2010
    Sila Reputácie
    20

väčšinou sa zlomí kábel pri konektore takže si dávaj pozor či sa pri hraní nezohýba (o stoličku...) a či mu neprekáža rameno stojana na gitaru (ja som takto zlomil jack)

Členom od
    May 2009
    Sila Reputácie
    15

neviem presne aky kabel mam ja ale zvlada to pekne...ked sedim a hram ,tak sa gitara opiera o ten "kryt" na tom jacku je z kovu ,cize kabel sa vtedy moze zalomit ale zatial mi to sluzi

Členom od
    Oct 2006
    Sila Reputácie
    26

kúp si monster káble a nezlomíš ich a keď áno tak ti to vyreklamujú

Členom od
    May 2006
    Sila Reputácie
    32

ja sa zháňam po kábloch a konektoroch George L´s ... výborný prenos signálu. a znalosť pájkovania tiež odpadá ... takže odporúčam aj Filovi

+ Odpovedaj k článku

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky