+ Odpoveď do témy
Stránka 2 z 2 PrváPrvá 1 2
Zobraz výsledky 11 po 17 z 17

Téma: Oprava gitary

Členom od
    Jan 2009
    Level
    24
    Sila Reputácie
    9

Re: Oprava gitary

nooo okej teda.....tak s tym lakom teda asi nebudem robit....ta gitara nieje nalakovana, je len farba na nej, keby som to obrusil docista a natrel farbou na drevo niecim typu luxol....uskodilo by to? Z tej gitary totiz padaju supiny co bola natierana.

Členom od
    Jan 2009
    Level
    24
    Sila Reputácie
    9

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) muziker Zobraz Príspevok
    Pekne, pekne ste tu rozbehli debatu o oprave gitarky. Problém však môže byť v použitom laku na opravu. Staré gitary boli totiž zásadne lakované veľmi tvrdými nitrolakmi (acetónovými). Tie laky dávali charakteristický zvuk gitarám.

Dnes sa používajú rôzne iné laky ako napr. polyuretánové a rôzne ekologické vodou riediteľné laky. Tieto ale majú úlpne iné akustické vlastnosti.

Preto dodnes!!! používa FENDER ale aj GIBSON na drahé modely svojich gitár práve spomínané nitrolaky.

Ty však dnes už nemáš šancu kúpiť v ktorejkoľvek predajni s farbami nejaký nitrolak. Ale POZOR!!! kombináciou rôznych lakov urobíš viac škody ako osohu.

Ináč obrusovať starý vyzretý nitrolak nie je vôbec žiadna sranda. Budeš preklínať moment kedy skrsla v tvojej hlave taká myšlienka. Viem čo hovorím, lebo mám s tým skúsenosť.
    Naviac ak to aj pretrpíš a prelakuješ gitaru niektorým z nových druhov laku, rataj s tým, že zvuk nástroja sa zmení. Jednoznačne k horšiemu, lebo "uzavrieš" zvuk gitary v laku a tak nástroj stratí ogresívnosť vo zvuku a výšky budú mdlé. Aj to je moja osobná skúsenosť.

Preto ak sa dokážeš preniesť nad skutočnosťou že máš gitaru "omlátenú" urobíš jednoznačne lepšie - pre jej zvuk. Ak si ju chceš len zavesiť nad posteľ, potom ju lakuj a lešti nech je parádna.
    Dnes som bol u nas v ZA vo farby-laky a pytal som sa na acetonovy nitrolak a maju ho aj matny aj leskly

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    84

Exclamation Re: Oprava gitary

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Risooo Zobraz Príspevok
    Dnes som bol u nas v ZA vo farby-laky a pytal som sa na acetonovy nitrolak a maju ho aj matny aj leskly
    Práca s nitrolakmi je ekologicky škodlivá, preto sa už radikálne obmedzilo celosvetovo používanie týchto lakov.
    Pod lak sa musí pripraviť podklad - obrúsenie na úplne jemný povrch až po brúsme papiere zrnitosti 400 a natónovanie napr. na sunburst a pod pre lakovanie prihľadnými lakmi, ktoré môžu byť podľa vlastného uváženia buď lesklé alebo matné. Prípadne je možné použiť rôzne odtiene od "Ferari červenej", cez čiernu, bielu, atď. až po napr. "nebovo belasú" a podobne.

Lakovanie gitary týmto druhom laku sa prevádza vo viacerých vrstvách po vytvrdnutí, ale minimálne štyroch. Nakoniec sa tento lak leští. Celá práca bude trvať asi tak 7 dní.

Bližšie informácie ti dá určite každý staviteľ gitár - gitarár. Je to zdĺhavá a piplavá práca ak to má byť urobené dobre a naviac to treba vedieť robiť. Ty si však samozrejme môžeš robiť zo svojou gitarou čo uznáš za vhodné a nikto ti do toho nebude hovoriť. Naviac môžeš obrusovať a lakovať až kým nedosiahneš kýžený výsledok. Je len otázne, či je lepšie stráviť to množstvo času hraním na gitaru, alebo jej prelakovávaním. To ale musíš rozhodnúť sám.

Členom od
    Jan 2009
    Level
    24
    Sila Reputácie
    9

jj diki za rady muziker....zrejme ju len ocistim dohladka a neham ju prirodzenu bez odtiena pretoze farba cisteho dreva je podla mna najkrajsia farba. Nalakujem ju...dufam ze bude dobra odmena v podobe super zvuku. Robota s tym.....pohoda, s drevom robim uz nejaky ten cas.
    Last edited by Risooo; 30.06.2009 at 16:13.

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    84

Exclamation Re: Oprava gitary

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Risooo Zobraz Príspevok
    jj diki za rady muziker....zrejme ju len ocistim dohladka a neham ju prirodzenu bez odtiena pretoze farba cisteho dreva je podla mna najkrajsia farba. Nalakujem ju...dufam ze bude dobra odmena v podobe super zvuku. Robota s tym.....pohoda, s drevom robim uz nejaky ten cas.
    Je tu ďalšia možnosť povrchovej úpravy tela gitary ak má drevo peknú, resp. zaujímavú kresbu dreva. Po opracovaní ako sme si už povedali, je možné namoriť drevo vhodným liehovým moridlom (alebo vynechať túto fázu) a následne nalakovať buď leským alebo matným bezfarebným lakom.

Iný spôsob je miesto bezfarebného laku použiť vhodný vosk. Takto upravených tiel gitár a basgitár je na trhu veľké množstvo. Rovnako ako zaručených receptov na vosk (obsahujú okrem iného včelí vosk).

Osobne som na svoju basgitaru ktorá je takto továrensky voskovaná, použil prípravok PHILADELPHIA ktorý sa používa na ošetrenie kožených predmetov. Stačí zľahka votrieť do dreva hubkou jemnú vrstvičku vosku a potom dobre preleštiť suchou vlnenou handričkou. Drevo má potom pekný prírodný vzhľad a na zvuku sa neprejavia žiadne zmeny.

Ak popremýšľaš, možno aj ty prídeš na niečo zaujímavé a dobré.

Členom od
    Jul 2017
    Level
    1
    Sila Reputácie
    0

Mam otazocku ako viem dat dole lak s elektrickej gitary a ci mozem na nasledne namalovanie pouzit hyerografiku a ciry lak.

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    84

Predom sa ospravedlňujem, že môj prípevok asi nebude veľmi po chuti, ale skús uviesť dôvod odstránenia pôvodného laku z el. gitary.
    Na starých kúskoch (viď staršie Fender, Gibson, a ďalšie gitary) bol použitý tvrdý (nitro) lak, ktorý mal priaznivý dopad na zvuk gitar. Nové polyuretánové laky (majú ich všetky čínske pomsty) nie sú až také dobré (sú mäkkšie ako nitrolaky a viac "uväznia" zvuk v tele gitary). Určite by som "nekazil" zvuk svojho nástroja nejakými "modernými pofidérnymi estetickými" úpravami.
    Gitara má slúžiť ako pracovný nástroj muzikanta predovšetkým svojím charakteristickým zvukovým prejavom na prezentáciu hudobných myšlienok gitaristu, aj keď je pravdou, že mladí gitaristi dnes viac riešia vzhľad svojho nástroja ako svoju techniku hry, invenciu a svoj celkový zvukový prejav ako gitaristu.
    Na vzhľade el. gitary predsa až tak nezáleží - viď starých top svetových gitaristov ktorí "niečo aj zahrajú" často aj na nie práve vyčačkaných nástrojoch. Podstatný je zvuk a spoľahlivosť nástroja. Nie je to proste kabelka blondínky.
    Ak už ale chceš silou-mocou odstrániť pôvodný lak nástroja, potom pomôže klasika - brúsny papier (plátno). Vybrúsenie však treba robiť úplne do hladka. Ak chceš lakovať transparentným lakom, najprv si namor drevo vhodným moridlom.
    Problémom môže byť, že bude vidno všetky prehrešky (resp. kazy) pri výrobe.
    Lepšia voľba z tohto pohľadu je lakovanie farebnými netransparentnými lakmi (ak zoženieš najlepšie nitrolakmi, ale treba lakovať vo viacerých vrstvách po zaschnutí a preleštení - je to zdĺhavé).
    Last edited by muziker; 05.07.2017 at 11:30. Dôvod: doplnenie

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky