+ Odpovedaj k článku
Zobraz výsledky 1 po 10 z 10

Článok: Ladenie gitary metódou porovnávania strún

Členom od
    Sep 2007
    Level
    73
    Sila Reputácie
    17

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Post Ladenie gitary metódou porovnávania strún

Šesť strún gitary E-A-d-g-h-e1 je potrebné pred hraním naladiť. Tu sa väčšinou začiatočníci dostávajú do problémov. Skoro každý začínajúci hráč má s naladením gitary problémy. Doporučujeme, aby vám nástroj najskôr naladil a prípadne potom v začiatkoch aj priebežne dolaďoval skúsený hudobník. Ak si už trúfate gitaru naladiť, môžete to urobiť niekoľkými spôsobmi.

Najpoužívanejší postup je takýto:
    • najtenšiu strunu (e1) naladíte podľa iného nástroja (klavír, druhá gitara, harmonika, iný naladený hudobný nástroj alebo fúkacia ladička).
    • ak nie je k dispozícii iný nástroj naladíte strunu „e1“ „od ucha“ ale opatrne, aby ste strunu neroztrhli a nezranili sa. Najlepšie bude ak vám ju skúsený hudobník naladí.
    • ak je struna „e1“ správne naladená môžete ladiť ďalšie struny metódou porovnávania susedných strún.
    • pokračujete ladením struny „h“, ktorú pritlačíte bruškom prstu ľavej ruky v 5 polohe (pred piatym pražcom), tak aby táto znela a nedrnčala.
    • striedavým brnkaním a sluchovým porovnávaním naladenej struny „e1“ s ladenou strunou „h“ (pomocou kolika ladiacej mechaniky na strune „h“) „h“ dolaďujete až kým neznejú obidve struny v rovnakej výške. (Predpokladá sa, že viete rozoznať kedy znejú struny rovnako vysoko).
    • pokračujete v ladení struny „g“ rovnakým spôsobom. Bruškom prstu ľavej ruky pritlačíte strunu „g“ v 4 polohe (pred štvrtým pražcom), tak aby struna znela a nedrnčala. Striedavo brnkáte na voľne znejúcu strunu „h“ a dolaďujete „g“ (kolíkom ladiacej mechaniky struny „g“) až kým neznejú obidve struny v rovnakej výške.
    • spôsob ladenia struny „d“ je rovnaký ako pri ladení strún „e1“ a „h“. Teraz ale porovnávate naladenú strunu „g“ a dolaďujete strunu „d“
    • strunu „A“ ladíte rovnako ako struny „e1“ a „h“. Tu však porovnávate naladenú strunu „d“ s ladenou strunou „A“
    • strunu „E“ opäť ladíte rovnakým spôsobom ako struny „e1“ a „h“. Porovnávate naladenú strunu „A“ a ladíte strunu „E“

Celý predchádzajúci postup ladenia znázorňuje obrázok. Arabské číslice označujú príslušné polohy na hmatníku.

Iným ale náročnejším spôsobom je ladenie gitary flažoletmi. Tento spôsob ladenia je veľmi presný a vyžaduje mať zvládnutú techniku hry flažoletov, takže o tom až neskôr. Ak poznáme hmaty akordov a vieme ako majú znieť, môžeme použiť ladenie gitary pomocou akordov. Pri tomto spôsobe postupným prebrnkávaním jednotlivých strún pri súčasnom držaní nejakého akordu sluchom porovnávame a dolaďujeme. Tento spôsob vyžaduje určitú skúsenosť a prax.
    Attached Images
    Iné Kafe 4ever...
    Ferjak
    Know yourself.
    Ten kto miluje hudbu, nemôže byť nikdy úplne nešťastný.
    - Anonym

Členom od
    Nov 2005
    Sila Reputácie
    39

Re: Ladenie gitary metódou porovnávania strún

Velka vdaka, pridavam reputacku

Členom od
    Nov 2007
    Sila Reputácie
    46

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

super, ale podľa mňa je presvedčivejšie ladenie podľa flažoletov a s jednou strunou, pretože pri ladení v piatej polohe / pri h strune v štvrtej / jedna struna "ujde" o pár centov a potom je každá ďalšia struna rozladená..

takže predpokladá sa správne naladená struna e podľa nejakého nástroja alebo samého seba...
    - h strunu naladíme pomocou flažoletu s e strunou (na e strune 7 poloha a na h strune 5 poloha)
    - G strunu naladíme pomocou flažoletu v 12tej polohe g struny a ladíme s g tónom v tretej polohe na e strune
    -D strunu naladíme pomocou flažoletu na d strune v 7mej polohe a A tónu v piatej polohe na e strune
    - A strunu naladíme pomocou flažoletu v 7 polohe a s prázdnou e strunou
    - E strunu naladíme pomocou flažoletu v 5 polohe a s prázdnou e strunou...

tento spôsob ladenia samozrejme predpokladá správne naladené oktávy na gitare a gitaru ako takú zoštelovanú.. je presnejší a presvedčivejší pretože sa ladí každá struna k jednej a tej istej strune takže môže sa stať že jedna struna "ujde" a neovplyvní to ďalšiu ako by ovplyvnilo pri predchádzajúcom spôsobe...

Členom od
    Nov 2007
    Sila Reputácie
    46

ježiš sorry fernet, to tým malým pod článkom tým malým som si vôbec nevšimol, máš u mňa pivo..

Členom od
    Apr 2006
    Sila Reputácie
    62

Ja ladím gitaru vždy všetkými spôsobmi. A kombinujem a niekoľkokrát ich opakuj, až kým to neznie ako chcem. Alebo chytím ladičku a naladím podľa nej

Členom od
    Mar 2007
    Sila Reputácie
    21

Ja ked som zacal citat nazov temy ma hned napadlo: Ladenie gitary metodou pokus omyl
    Ja aj ked naladim podla ladicky, dakedy este sluchovo doladim. Lebo predsa clovek je lepsi ako stroj ( aspon to som zistil zo sci-fi filmov )

Členom od
    Nov 2007
    Sila Reputácie
    24

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) -MaReK- Zobraz Príspevok
    Ja ladím gitaru vždy všetkými spôsobmi. A kombinujem a niekoľkokrát ich opakuj, až kým to neznie ako chcem. Alebo chytím ladičku a naladím podľa nej
    fil> tak ma napada da sa natvrdo nastavit ze ten clanok autora bude ako prvy za zobrazovat pretoze ak sa strhne diskusia ako tu tak mu ten jeho clanok hladne ladenia skonci na strane 3 kde sa nikto nepozre

no ja som tiez cital ladil seliako skusal ladicky (asi tri som mal v zivote)

teraz brnkem po hrubom Ecku kym mi to neznie ako zaciatok othing esle matter potom ako pise autor tohto topicu podla 5 (h 4) prazcu 'naladim" stuny do "asi priblizne" tonu (pomocka je aj pocutelna oscilacie cize rozchod vlnenia) potom hram Cma7/B + Fma7/C a Hmi/F# a "dotiahnem" ladenie strun ktore mi z toho vykukuju..... je to cirka na 30 sekund a hraje to celkom v pohode.... (overovane podla ladicky sice som +- cent ale zase na vsetkych strunach rovnako )

kontrola kvality su prve 2 bars z nothing Else Matters, 4 Bars Come as you are Nirvana a intro riff zo 74-74 od The Connels aky kolvek Bare maj7 akord

toto som si nejako vybudoval lebo sa stavalo ze prideme z krcmy este dorazit party na nejaky byt a majitel zadre mam v skrini gitaru dva roky nehranu . vtedy iny nastroj ani ladicka veruze nie su

v tomto pripade je dobre ak mate oblubeny riff na aspon 2 strunach treba si ho zapamatat potom naladit dve struny tak aby tento riff a ostatne podla nich

nemozete nic pokazi vela ludi si to nevsimne a spravne ciste komorne A vam aj tak ladiska pod 2000 SK nenaladi resp tak presne neuzkace

ja som mal kedysi paranoi z toho ze mi gitara neladi ale casom ked uz som si vedel v ladeni pomoct 'od ucha" som zistil ze to bolo skor zlym "tlapanim" po tych strunach inac je to ok
    Last edited by quark321; 19.08.2009 at 11:54.

Členom od
    Apr 2006
    Sila Reputácie
    62

quark, štandardne sa zobrazujú nové príspevky na konci až za článkom (aj mne), tak asi to máš zle nastavené v nastaveniach

//aha tak FIl to prehodil. Ach jaaaj, Filip daj, že najstaršie ako prvé. a ty quark si to prehoď tu: http://forum.gitarista.sk/profile.php?do=editoptions
    daj hľadať "Thread Display Mode" a tam to máš.
    Last edited by -MaReK-; 19.08.2009 at 12:17.

Členom od
    Nov 2005
    Sila Reputácie
    39

Neviem, ale ja ho mam ako prvy a podla mna tu viac stran nebude, komentare pojdu stale dolu..

Členom od
    Oct 2009
    Sila Reputácie
    0

2 z 2 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Ja by som len dodal, že je podľa mňa dobré začať naladením keď tak obidvoch E-čok, t.j. prvej a šiestej struny a to tak, že musia byť navzájom v súzvuku (nakoľko rezonančná frekvencia jedného Ečka je násobkom frekvencie druhého). Hlavná podstata je v tom, že hrubá struna E má silný ťah a má väčší plyv na prehyb krku gitary. Jasné, sú to viditeľne nepatrné zmeny, avšak ak začneme ladiť od najtenších strún (ktoré ten ťah nemajú až taký veľký), tak potom po "naladení" najhrubších dôjde k inému pnutiu krku a tým pádom k malilinkatému skráteniu všetkých strún -> t.j. k zmene ich naladenia.

+ Odpovedaj k článku

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Kľučové slová pre túto tému

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky