+ Odpovedaj k článku
Zobraz výsledky 1 po 10 z 10

Článok: Fokus-H Strat SSH - recenzia

Členom od
    Apr 2008
    Level
    36
    Sila Reputácie
    13

3 z 3 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Fokus-H Strat SSH - recenzia

Mnoho mladých, začínajúcich gitaristov, ale aj tých, ktorí už majú niečo odohraté a hľadajú ďalší nástroj, či už hlavný alebo záložný, si určite kladie otázku, čo kúpiť. Cieľom tejto recenzie nie je v tejto otázke poradiť, či objektívne hodnotiť, ale skôr prezentovať vlastný názor. Napriek tomu verím, že tým niekomu pomôžem pri výbere.

Gitara prišla zabalená v kartónovej škatuli, deň po tom, ako mi ju pán Švehla odoslal. V balení sa nachádzala gitara, pás s logom Fokus-H (poteší, pripadám si ako firemný hráč ), vibráto páka a 2 imbusáky na nastavenie dohmatu a krku. Na gitare boli natiahnuté struny hrúbky deviatky, aspoň podľa pocitu. Bohužiaľ, prvá vec, čo ma sklamala, bola (ne)podobnosť nástroja s tým, ktorý bol prezentovaný na fokusáckej webovej stránke. Nejde mi ani tak o farbu, ale skôr o to, že na webovej stránke bola vyobrazená gitara s 22 pražcami, rovnaký údaj sa nachádzal v popise. Môj kus mal o pražec menej. Nevadí, toto nie je vec, ktorú potrebujem riešiť, v kapele sóla hrám málokedy a vystačím si aj s takýmto rozsahom hmatníka. Druhá vec, čo ma trápi, je odfláknuté vsadenie nultého pražca. Mne to je jedno, lebo mam v pláne objednať si od Graph-techu čierny TUSQ orech, ale človeka, ktorý sa v gitare nechce vŕtať, môžu posunuté struny rozčarovať. Hrubá struna E je od kraja hmatníka totižto znateľne ďalej, ako jej tenká kolegyňa. Prečo si chcem objednať nový "nut"? Pretože táto gitara, ako všetky lacné, trpí tým plastovým postrachom ktorý, ako všetci dobre vieme, veľmi nepomáha v tom, aby gitara držala ladenie pri bendovaní či pákovaní. Apropós, pákovanie. Neskúšajte. jedna z prvých veci, čo som spravil, bolo to, že som medzi blok tremola a telo vrazil 9V baterku. Po výmene orecha uvidím, či sa nad tým tremolom zľutujem.

Fajn, dosť bolo negatív. Povrchové spracovanie má gitara pekné, nevidel som žiadne chyby v lakovaní (čo sa dá pokaziť na priesvitnom laku? ). Pekne vidno kresbu dreva, a ak to je ozaj kresba toho dreva, z ktorého je tá gitara vyrobená, tak hrdo prehlasujem, že je z jedného kusu . Hmatník s čiernymi bodkami mal vzorne zabrúsené pražce, na konci krku je hlava, celkom verne kopírujúca fendrácky tvar. Ladiace mechaniky sú tie najobyčajnejšie pod slnkom, na vrchu so skrutkami. Bolo ich treba dotiahnuť, zatiaľ to drží použiteľne.

Párkrát som si na gitaru zabrnkal na sucho, a zvuk sa mi páčil. Taký plný, nie ako môj Behringer . Čo ma prekvapilo, bolo to, že tento strat hral na sucho hlasnejšie, ako kamarátov Cort KX5FR, ktorý je mimochodom aj o poznanie ľahší. Asi to drevo stojí za to.
    Čo sa týka zvuku cez aparát, skúšali sme kolegov Marshall AVT100 (+ Kustom 4x12 box) + Zoom G1X + Boss DS2, a Marshall MG50DFX + Behringer GDI21, cez ktorý hrávam ja. Nepokladám sa za odborníka na zvuk, ale ja si myslím, že je to OK. Nemám tú gitaru preto, aby kopírovala Fender, ale aby som na nej mohol hrať to, čo potrebujem. Potrebujem sekať riffy (na to mám HB pri kobylke), potrebujem si zahrať nejaké to sólo (tu si vyberám snímač podľa chuti), a niečo si zahrať aj na čistom kanáli (jednoznačne krkový SC). V živote som síce Fendra nepočul, ale podľa môjho názoru z tých singlov liezol vcelku schopný zvuk. Neviem ako v tomto type gitár zvyknú byť zapojené jednotlivé snímače, ale mám podozrenie, že v druhej polohe prepínača je v akcii rozopnutý kobylkový HB. Môže byť. Čo sa týka pohodlia hry, zaskočila ma výrazne vyčnievajúca hrana tela pri posledných pražcoch - tam, kde je priskrutkovaný krk, vidno na 3. fotke. Neviem či to tak má byť, nehodnotím. Asi to bude tým, že som zvyknutý na tenšiu gitaru.

Záver - čo dodať? Na gitaru, ktorá ma aj s dopravou vyšla na 86 € je to fajn. Dá sa na tom hrať celkom široká paleta štýlov. Akurát si v budúcnosti pôjdem radšej vybrať kus zo skladu, aby som si vybral to, čo mi sadne do ruky a bude mať čo najmenej chýb. Áno, aj ďalšiu gitaru chcem mať takejto značky.
    O 2 týždne s ňou idem hrať koncert, možno bude záznam, tak snáď tam z toho bude počuť, či to znie...
    Attached Images
    Last edited by -MaReK-; 12.01.2010 at 21:27. Dôvod: pridané obrázky
    It's easy to play any musical instrument: all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument will play itself.

Narodil som sa pre hudbu a je to jediná vec, pre ktorú zomriem.
    I was born for music and it's the only thing I'll die for.

Podporujem Fokus-H.
    Fokus-H Strat, Fokus-H SG, Laney LV300H + GS212IE

Členom od
    Apr 2006
    Sila Reputácie
    62

Re: Fokus-H Strat SSH - recenzia

Ja mám presne taký istý Fokus, ale s najvyššej rady
    FOTO
    Mám tam ale všetok HW Fender + elektronické vychytávky ,aby som mal zvuk ako chcem a TUSQ kamienky+nut

Gitara po 4rokoch "dobrej muziky" hrá perfektne. Vyhraná, zvuk je úžasný.
    Tieto straty môžem len doporučiť.

Neboj sa, tvar máš presne taký istý ako origoš Fender, ale telo je asi o 1cm užšie a oblejšie hrany. Tá "vyčnievajúca hrana" je na každom strate. Je to taká konštrukcia.
    Snímače máš zapojené (polohy smerom z hora dole)
    1. krkový SC
    2. krkový + stredný SC
    3. stredný SC
    4. stredný SC + kobylkový HB
    5. kobylkový HB

PS: osobne považujem za veľkú chybu krk. Pri pražcoch ti tá hrubá (0,3mm) vrstva laku bude praskať Ja som to ale už zodral, takže tam mám len drevo
    Last edited by -MaReK-; 12.01.2010 at 21:25.

Členom od
    Apr 2008
    Sila Reputácie
    13

Schvalne, po tom ako si vymenil kamene a nut za TUSQ, pomohlo to tremolu, ci ho radsej nepouzivas?

Členom od
    Apr 2006
    Sila Reputácie
    62

Ja tremolo vôbec nepoužívam na žiadnej gitare (na straty dám všetky pružiny a tremolom sa nedá hýbať, také je tuhé).
    Na Fokuske však s tremolom nikdy problém nebol. Záleží aj aké struny používaš. Ja hrávam na 11kach a predsa mám kvalitnejší HW.

TUSQ ti nepomôže v ladení. Ale nebudeš trhať struny a budeš mať vyrovnanejší a dlhší tón.

Členom od
    Aug 2006
    Sila Reputácie
    40

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) -MaReK- Zobraz Príspevok
    OT: kedysi si linkoval krajšie fotky

Členom od
    Apr 2006
    Sila Reputácie
    62

no jo , už hlavne dávam iba ostré...

Členom od
    Aug 2009
    Sila Reputácie
    12

Môžem potvrdiť - konkrétne tento strat mám doma už asi pol roka a som s ním nadmieru spokojný. Vytkol by som len mierne rozlaďovanie strún - asi vymením mechaniku , a tiež príliš voľný humbucker. Ale so zvukom je všetko o.k.

Členom od
    Apr 2008
    Sila Reputácie
    13

Po par dnoch hrania zistujem, ze k tej gitare zacinam mat citovy vztah, co je myslim len dobre

Členom od
    Nov 2007
    Sila Reputácie
    46

za tie prachy vyzerá vynikajúco

Členom od
    Apr 2006
    Sila Reputácie
    62

Ešte podotknem: to, že je telo z jedného kusu neznamená, že je to lepšie. Aj super Custom Shop gitary svetových firiem častejšie používajú aj 5 kusov dreva. Totižto ak sa spoja viaceré dobré kusy, tak gitara môže hrať omnoho lepšie ako z jedného kusu. Je to taká mágia s týmto Po vizuálnej stránke je to ale plus

+ Odpovedaj k článku

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky