+ Odpoveď do témy
Stránka 1 z 15 1 2 3 11 ... PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 1 po 10 z 147

Téma: Improvizacia

Členom od
    Mar 2008
    Level
    44
    Sila Reputácie
    13

Unhappy Improvizacia

cavte mozno ma budete mat za debila ale nepochopil som ani jedno slovo co ste pisali v ostatnych temach ako improvizovat.
    ja neviem co mam len tak hrat hocijake tony alebo co ?
    hram na gitare 4 a pol mesiaca.

Členom od
    Oct 2006
    Level
    69
    Sila Reputácie
    20

Re: Improvizacia

improvizacia je vo vseobecnosti konanie bez pripravy.

nemas hrat "hocijake" tony - co by to bolo potom za hudbu?
    mas sa snazit zahrat myslienku, ktoru mas prave v hlave...

Členom od
    Mar 2007
    Level
    32
    Sila Reputácie
    13

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

improvizovat znamena hrat co mas v hlave.. medzi klasickym hranim a improvizovanim je rozdiel ako malovat to co vidis pred sebou ( napr.portretovanie ked mas osobu pred sebou a citas jej rysy ako noty) .. a malovanim z hlavy.. kde davas na papier len svoju predstavu.... ( napr. malovanie krajiny ktoru si si vytvoril len v predstave.. )

samozrejme niekto vie malovat lepsie niekto horsie.. preto su ludia ktori mozno niesu taki zdatni maliari.. mozno nemaju ine ingrediencie.. a preto bud neviedia nakreslit absolutne nic.. len cmaraju.. alebo si predstavia stvorec a nakreslia kruh.. tym chcem povedat to .. ze to ci si schopny improvizovat.. zistis jednoducho tak ze.. napr. predstav si melodiu.. ktoru si nikdy nevedel zahrat.. co ja viem.. americku hymnu alebo co.. to je jedno.. chyt gitaru.. a skus ju zahrat na prvu supu.. podarilo sa? super.. to znamena.. ze pri hrani uz staci pouzivat predstavivost a stanes sa naozajstnym hudobnikom.. ak nie .. nezufaj.. znamena to len ze este nemas schopnost vediet co zahras predtym nez to zahras.. proste pred tym nez udries na strunu.. musis mat v hlave zvuk ktory vyda.. inak je improvizacia v zasade nemozna...

avsak podla mojich skusenosti.. tento skill ziska vacsina ludi az po urcitom case hrania .. a cvicenia svojich usi.. (minimalne rok dva.. teda v zavislosti od talentu a intenzity treningu.. ) ludia ktori aj pocuvaju.. a nerobia len mechanicke pohyby... potom je skupina.. ktora ma len nadrvene stupnice.. a tie ako tak dokaze predvidat.. ale v podstate su v klietke.. to beriem za nizsiu formu improvizovania.. poznam hudobnikov ktori zase improvizuju fakticky random sposob.. nuz random je aj vysledok.. a poznam aj tipkov ktori to vedia.. mozno teraz poviem staru otrepanu frazu .. ale podla mna je svatym prikladom ozajstnej improvizacie jimmy hendrix.. myslim ze tento tipek dokazal davat emocie a myslienky v realnom case do realnej podoby.. myslim ze o tom je hudba.. myslim ze to je ta vec pre ktoru sa oplati hudbe venovat.. ak jammuje cela kapela.. tak je to jedinecne spojenie.. jedinecny zazitok.. proste pokial hudobnik na svojej ceste naozaj nezlomi tuto barieru tak sa nestane ozajstnym hudobnikom..

takze synu.. cvic.. nehras moc dlho .. takze z tymto si neako fatalne hlavu nelam.. casom to pride.. hlavne sa pocuvaj.. a snaz sa davat svoje predstavy na struny.. znie to mozno metaforicky ale je to jedine trefne vyjadrenie..
    God bless HENDRIX SLASH FRUSCIANTE...
    Epiphone G400 CH

Členom od
    Oct 2007
    Level
    59
    Sila Reputácie
    30

mozno budem trocha bezcitny a ponizim tie uzasne hudobne idealy...ale to neni len tak. Ked chces improvizovat, nemozes hrat len tak z brucha. Aj najvacsi majstri na improvizaciu sa od niecoho odrazaju (od stupnice, harmonickych postupov)...proste ked chces hrat napr. blues, nemozes len tak chmatnut gitaru a nahodne radit tony, hovoriac si "sak nech to znie bluesovo"...ked chces hrat blues, okamzite ta musi napadnut pentatonika, bluesova dvanastka, akordy 7,9,11,13, rozne nalezite techniky hry (dvojzvuky, bendy, vibrata)...kazda hudba, aj improvizovana, ma svoje pilere, svoje zakladne pravidla a tie neoje*es, to si proste treba ochocit a potom mozes jamovat co ti prsty a usi racia...mozno si povies zas, ze niektore tie pojmy ti nic nehovoria...to je ale nepriamy odkaz na to, ze hudobna teoria tu neni len tak pre srandu kralikom...

Členom od
    Oct 2006
    Level
    42
    Sila Reputácie
    16

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Bachez Zobraz Príspevok
    mozno budem trocha bezcitny a ponizim tie uzasne hudobne idealy...ale to neni len tak. Ked chces improvizovat, nemozes hrat len tak z brucha. Aj najvacsi majstri na improvizaciu sa od niecoho odrazaju (od stupnice, harmonickych postupov)...proste ked chces hrat napr. blues, nemozes len tak chmatnut gitaru a nahodne radit tony, hovoriac si "sak nech to znie bluesovo"...ked chces hrat blues, okamzite ta musi napadnut pentatonika, bluesova dvanastka, akordy 7,9,11,13, rozne nalezite techniky hry (dvojzvuky, bendy, vibrata)...kazda hudba, aj improvizovana, ma svoje pilere, svoje zakladne pravidla a tie neoje*es, to si proste treba ochocit a potom mozes jamovat co ti prsty a usi racia...mozno si povies zas, ze niektore tie pojmy ti nic nehovoria...to je ale nepriamy odkaz na to, ze hudobna teoria tu neni len tak pre srandu kralikom...
    keby sme sa riadili len zauzivanymi konvenciami, tak by sme este stale hrali na kamene a palicky hudobnu teoriu treba, ale zase v improvizacii to treba brat ako orientaciu ze co mozes hrat, nie aby si furt rozkladal stupnice hudbu treba citit. najviac pomaha ked neimprovizujes sam ale s niekym dalsim (hoci hra na hrnce) a musis ist s doprovodom
    Cort M600 (kopia PRS)
    Yamaha akustika
    Peavey Rage 258

Členom od
    Oct 2007
    Level
    59
    Sila Reputácie
    30

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Gwynnbleid Zobraz Príspevok
    keby sme sa riadili len zauzivanymi konvenciami, tak by sme este stale hrali na kamene a palicky hudobnu teoriu treba, ale zase v improvizacii to treba brat ako orientaciu ze co mozes hrat, nie aby si furt rozkladal stupnice hudbu treba citit. najviac pomaha ked neimprovizujes sam ale s niekym dalsim (hoci hra na hrnce) a musis ist s doprovodom
    citam spatne svoj prispevok odpredu-odzadu, ale nikde nenachadzam nieco, co by smerovalo k tomu, ze pri improvizacii treba len sucho rozkladat stupnice. Predpokladam, ze ty ked improvizujes, nebehas po prazcoch bez nejakej suvislosti...vies, ked improvizujes trebars aj tu najprecitenejsiu baladu, tak tiez si urcis stupnicu a akordy, ved ked to chce byt balada, musi to tak zniet. A potom uz je na feelingu a prejave kazdeho hraca, ako tento "zaklad" pojme. Niekto bude len chladno schadzat durovu hore-dole, niekto to pojme viac muziakalne a expresivne. Ale proste potrebujes tony, ktore spolu zneju napr. melancholicky, ktore su akousi cestou k zhudobneniu tvojej myslienky alebo pocitu (napr. melancholickeho). Ja som nepovedal ,ze improvizacia = hrat zauzivane klasicke etuda...pozri sa, co by si zacal robit, kebyze sedis s kolegami basakom a bicmanom v garazi a poviete si "podme hrat blues"... ?...predpokladam, ze by si sa hned chytil pentatoniky a zacal vyuzivat bluesove frazovanie...a uz sme pri tom...na to,aby si sa mohol chytit pentatoniky a bluesoveho frazovania, sa najprv musis naucit, CO TO JE pentatonika a bluesove frazovanie...

Členom od
    Oct 2006
    Level
    42
    Sila Reputácie
    16

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Bachez Zobraz Príspevok
    citam spatne svoj prispevok odpredu-odzadu, ale nikde nenachadzam nieco, co by smerovalo k tomu, ze pri improvizacii treba len sucho rozkladat stupnice. Predpokladam, ze ty ked improvizujes, nebehas po prazcoch bez nejakej suvislosti...vies, ked improvizujes trebars aj tu najprecitenejsiu baladu, tak tiez si urcis stupnicu a akordy, ved ked to chce byt balada, musi to tak zniet. A potom uz je na feelingu a prejave kazdeho hraca, ako tento "zaklad" pojme. Niekto bude len chladno schadzat durovu hore-dole, niekto to pojme viac muziakalne a expresivne. Ale proste potrebujes tony, ktore spolu zneju napr. melancholicky, ktore su akousi cestou k zhudobneniu tvojej myslienky alebo pocitu (napr. melancholickeho). Ja som nepovedal ,ze improvizacia = hrat zauzivane klasicke etuda...pozri sa, co by si zacal robit, kebyze sedis s kolegami basakom a bicmanom v garazi a poviete si "podme hrat blues"... ?...predpokladam, ze by si sa hned chytil pentatoniky a zacal vyuzivat bluesove frazovanie...a uz sme pri tom...na to,aby si sa mohol chytit pentatoniky a bluesoveho frazovania, sa najprv musis naucit, CO TO JE pentatonika a bluesove frazovanie...
    ziavne sme sa nepochopili, ja som to myslel tak ze proste hudobnu teoriu treba brat ako pomocku k muzike, nie ako bibliu. samozrejme aj ja to vyuzivam, no radsej sa nehadajme o tomto
    Cort M600 (kopia PRS)
    Yamaha akustika
    Peavey Rage 258

Členom od
    Mar 2007
    Level
    32
    Sila Reputácie
    13

no bachez ty si asi presne ten stupnicovy typ.. ja ti to neberiem.. len mam iny nazor... nevravim ze nie je aj to treba.. ale proste to vidim inak
    God bless HENDRIX SLASH FRUSCIANTE...
    Epiphone G400 CH

Členom od
    Oct 2007
    Level
    59
    Sila Reputácie
    30

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Frusciante Zobraz Príspevok
    no bachez ty si asi presne ten stupnicovy typ.. ja ti to neberiem.. len mam iny nazor... nevravim ze nie je aj to treba.. ale proste to vidim inak
    no nechapem sice, z coho si tak usudil, ale sak sak v zivote sme jeden druheho nepoculi, takze tu debatu nemam na com postavit...

Členom od
    May 2006
    Level
    83
    Sila Reputácie
    31

zjavne sa asi nepochopil nikto s nikým ...

...a k tej biblii by som povedal toľko, že práve naopak... aj tá biblia slúzi tiež iba ako pomôcka... hádam mi tu niekto nebude tvrdiť, že ju má celú naštudovanú a vie ju naspamäť... to nevedia ani farári a ani samotný pápež...

s Bachezom súhlasím v tom, že ak mám hrať napr. ten blues, ktorý spomenul, nedudem tam hádzať metalové finesy a triky a nebudem hrať zápas s časom ako Impellitteri.

... o zvuku ani nebudem meditovať, nie je tema o tom...

Frusciante, snad si nemyslis, ze tvoj vzor totozneho mena to tam do gitary cápe hlava nehlava bez rozmyslu...
    anonymus

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky