+ Odpoveď do témy
Stránka 5 z 6 PrváPrvá ... 3 4 5 6 PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 41 po 50 z 55

Téma: Talent, vek a ego

Členom od
    Feb 2009
    Level
    76
    Sila Reputácie
    37

Re: Talent, vek a ego

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) filipen Zobraz Príspevok
    Nechcem do teba moc rypat, v podstate suhlasim ze clovek ktory nema talent sa moze naucit hrat, ale nikdy nevyprodukuje nejake poriadne pocuvatelne veci (ved sa pozrime na youtube kde su kvanta "shredderov" ktori maju super techniku, no jedine co dokazu je drtit covery a nic co vylieza z nich nema hlavu a patu). No s tymto co si napisal osobne vobec nesuhlasim, poznam totizto ludi, ktori sa vsetky intervaly museli najprv nadrtit a potom to slo, bez toho aby to mali nejak od prirody dane a pritom ich ja povazujem za solidnych muzikantov (mozno by si ich ty nepovazoval ale to zalezi dost od uhla pohladu). Tiez si nemyslim, ze ked clovek nedokaze spievat nemoze mat sluch, zase, poznam ludi ktori nevedia spievat no zaroven sa pocuju ze spievaju zle a dokazu korigovat aj ostatnych ak spievaju falosne.
    Ja s nim uplne suhlasim a ten isty nazor som si vypestoval pocas tych par rokov co filozofujem nad interakciou mysle a hudobneho nastroja. Ked si si vsimol Matus nikde v tom prispevku nepise ze do ucha sa to nemoze dostat inak ako geneticky, pise len to ze hudobnik by mal vediet vnimat hudbu povedzme na matematickej urovni alebo abstraktne v hlave bez prstov na hmatniku. ta poznamka ohladom toho ze clovek musi vediet nieco zaspievat je vseobecne uznavana medzi muzikantami z celeho sveta (videl a cital som aspon 15 videi a interview kde to spominaju respektovani hraci a ucitelia svetoveho formatu - tu ale treba povedat ze pod pojmom spev sa v kontexte nemysli uroven spevu ala Rihanna, Kazik, ci Celeste Buckingham. Staci si vediet hoc aj zahmkat akurat nech sa nehmka durovka mikrotonalnym stylom ale nech sa trafia intervaly tak ako maju byt. Hmkanie ci spievanie je len premietnutie hudby z mysle navonok (tak ako aj hranie na nastroj bez hmkania), spev je vsak cloveku najprirodzenejsi nastroj ktory ma od narodenia a je jednoduchsie a efektivnejsie ucit sa hrat prostrednictvom tohto medzikroku. Tych ludi, ktorych spominas co vedia korigovat druhych aj bez toho aby vedeli spievat su ti ktori si na tej urovni ktoru opisujem zaspievat/zahmkat vedia a za to dam k***t do ohna
    without music, life would be a mistake. Friedrich Nietzsche

Členom od
    Jan 2011
    Level
    55
    Sila Reputácie
    9

Samozrejme s tebou suhlasim, reagoval som hlavne na tu cast ze "a potrebujem cloveka vzdy pocut, trochu si ho preskusat v intonacii (vnimanie vzdialenosti tonov medzi sebou bez nastroja, dokazat zaspievat, zahmkat, zapisak stupnicu atd. pretoze ak ju nemas nahodenu v uchu" a myslel som tym, ze ked to uplny zaciatocnik ktory sa hudbe zacina prave venovat nevie, netreba ho hned odpisovat

Členom od
    May 2010
    Level
    33
    Sila Reputácie
    0

pokial zacnes ucit a zacnu sa ti valit decka tak musis zacat robit rozne akcie aby si rychlo selektoval co ma vyznam, ale bude to tazke, co ma vynam dost a tesim sa, a co urcite chcem a budem sa tesit na spolupracu s tym ziakom rozhodne nepride ku mne ziak a ja sadnem za klavir a idem no pod, zaspievaj nieco tucne jedine co po tom ziakovi vyzadujem, aby akymkolvek zvukom, to je mi fakt jedno zopakoval ten jeden jedniny ton ktory mu zahram. dam mu na to aj 5 minut, pretoze prave cas je to co sa praxou skracuje, nebudem na neho tlacit, zopakujem mu ten ton aj 100x a sledujem ako v sebe pracuje, ci sa priblizuje, ci citi trochu domov, alebo je uplne mimo. a mam ziakov, ale nevzdavam to s nimi, pretoze citim u nich pracovitost a ta je niekedy viac nez talent, ale s megalenivostou zial ale s tymi ziakmi to do buducnosti ruzovo nevidim, moze sa naucit fakt fajn hrat, ako stroj, ale na dake tazsie interakcie, komorna hra (hra v subore) improvizacia, tvorba vlastnych skladieb, tam uz je to jasne, ze bez ucha sa clovek nepohne. a preto to tu mozno mnohi nechcu pochopit, pretoze este nepresli prvym sytom

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    14

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Balzador Zobraz Príspevok
    a co sa tyka slayertplsko: mozno to fakt znie ako mudrovanie a vies, ze nikdy sa to neda takto percentovat, bral som to iba ako obrazne. ja potrebujem cloveka vzdy pocut, trochu si ho preskusat v intonacii (vnimanie vzdialenosti tonov medzi sebou bez nastroja, dokazat zaspievat, zahmkat, zapisak stupnicu atd. pretoze ak ju nemas nahodenu v uchu, tazko ju budes vnimat na nastroji, to potom hras iba ako stroj. takze preto je tazke takto "mudrovat" a preto velmi rad komukolvek pomozem ak ma akykolvek problem, bart sa uz na mna obratil a piseme si a rad mu pomozem v comkolvek.
    V poriadku, nemam problem s tymi percentami. Je mi jasne, ako si to myslel, ale chcel som tym povedat nieco ine.

Je jasne, ze ak mas vela zaujemcov o studium, tak si musis vyberat a vyberies si tych, ktori maju najvacsiu sancu, ze z nich budu dobri hudobnici. Takto to, celkom pochopitelne, robia prakticky vsetci ucitelia. Vzdy zvazujes, kolko casu a namahy bude dany ziak potrebovat a ci sa ti oplati nim zaoberat. To ale neznamena, ze clovek, ktoreho kazdy ucitel oznacil za ''hlucheho'' a nevzal ho, naozaj hluchy (hudobne, samozrejme - cokolvek to uz znamena) je a ak pojdeme este dalej, tak ak aj hluchy naozaj je, tak z toho samotneho este nevyplyva, ze tento stav je nezmenitelny. No a to sa vlastne pytam - ako vieme, ze je ten stav nezmenitelny?

Ak ucitelia odmietaju ucit ziakov, o ktorych si myslia, ze nemaju hudobny sluch, o nejaku skusenost s ucenim hluchych ziakov asi nemoze ist (kedze ich neucia). Mozno niektori obcas beru takych ziakov, no tu opat je otazne, ci je objektivne nemozne tychto ludi naucit hrat na nastroji a pocut alebo len tito ucitelia to nedokazu. Ak aj vsetci takito ucitelia boli neuspesni s takymi ziakmi (a tu je opat otazne, ci naozaj boli vsetci neuspesni, alebo sa len siri taky mytus, napr. preto, ze nikto neveri tym ucitelom, co tvrdia opak), to este neznamena, ze to nie je mozne, ale iba to, ze to nedokazali (v podstate je to forma argumentum ad ignorantiam).

Ak pouzijeme tie percenta, tak ani v pripade, ze ich sluch je 0%-ny, este z tejto skutocnosti nevyplyva, ze sa neda vytrenovat na 3%, 13% ci 98%. A ak by sme aj pripustili, ze musis mat aspon to minimum (tych 1%), tak sa moze stat, ze je ucitel, ktory nevie nic pod 20% odlahit a teda kazdeho, kto ma 19% a nizsie, povazuje za 0%. Iny ucitel zas moze mat ten prah na 13% alebo 6%.

Aby som to zhrnul, treba zvazit tu moznost, ze:
    1, niekedy ten, o kom si myslime, ze nema vlohy sa naucit hrat/pocut, v skutocnosti tieto vlohy ma, iba to nevidime
    2, sa hudobny sluch da ziskat

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Balzador Zobraz Príspevok
    pred nedavnom zakon, ze ten co chce ucit, musi mat minimalne strednu skolu s absolutoriom, teda pedagogiku atd. je fajn, ked tam ucia hraci co maju vymakane stupnice, ale o hodbe sa treba rozpravat trochu viac, nez len tlacit cvicenia takze k tomu uchu, treba trenovat intonaciu, skusat, skusat, skusat a hlavne nevzdavat sa.
    S tym, samozrejme, suhlasim.
    When you see the complexity of what you think is simple, then you will see the simplicity of what you think is complex.

Členom od
    Sep 2010
    Level
    57
    Sila Reputácie
    11

K tomuto rád povedal svoju skúsenosť: Pred rokom a pol som prišiel za mojim terajším učiteľom gitary s tým, či by som k nemu nemohol chodiť na hodiny. Po asi 4 mesiacoch mi povedal: "Škoda, že si nezačal tak o 3 roky skôr, mohol by si byť teraz niekde úplne inde."
    Vtipné je, že s týmto istým učiteľom som mal prijmačky na ZUŠ pred asi 9-mi rokmi.
    (Aj tak ho mám rád a som rád, že ma učí práve on. )

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    14

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Blecky Zobraz Príspevok
    K tomuto rád povedal svoju skúsenosť: Pred rokom a pol som prišiel za mojim terajším učiteľom gitary s tým, či by som k nemu nemohol chodiť na hodiny. Po asi 4 mesiacoch mi povedal: "Škoda, že si nezačal tak o 3 roky skôr, mohol by si byť teraz niekde úplne inde."
    Vtipné je, že s týmto istým učiteľom som mal prijmačky na ZUŠ pred asi 9-mi rokmi.
    (Aj tak ho mám rád a som rád, že ma učí práve on. )
    Cize ti vtedy povedal nieco typu, ze nemas talent?
    When you see the complexity of what you think is simple, then you will see the simplicity of what you think is complex.

Členom od
    Jul 2006
    Level
    70
    Sila Reputácie
    40

3 z 3 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Ad diplom ako podmienka: Osobne mám obrovský problém s akýmikoľvek snahami o reguláciu toho, čo kto môže robiť. Uz sa teším, ako budú napríklad od Dávida Kollara pýtať diplom z konzervy, aby mohol učiť hru na gitare. A to ho poznajú v celej Európe. Super!

Ad nesposobilost hrať na hudobný nástroj: trosku pri nasej snahe dosiahnuť na najvyššie mety trochu zabudame, že hudba je v prvom rade intimna záležitosť. Kým sa stalo módou plniť štadióny, tvorila sa hudba primárne pre domáce hranie a to len málokedy pre iných poslucháčov. Rozumiem selekcii na "talentovanych" a "netalentovanych" z hľadiska rozumného rozvrhnutia časových možnosti učiteľa ak má viacej záujemcov ako casu. Je však nutne neustále zdoraznovat, že pojem talent je v skutočnosti obrovská elitarska kravina, ktorá širokým vrstvam obyvateľstva kazí radost z domáceho muzicirovania. Cert aby vzal celu superstar a podobne talentove ....
    Last edited by Simon; 05.07.2012 at 14:11. Dôvod: IPad a jeho autocorrect

Členom od
    Jul 2006
    Level
    70
    Sila Reputácie
    40

Re: ta...

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) 0liver Zobraz Príspevok
    ,,Ty naozaj chodíš na koncerty kvôli hudbe?" ~ mladý, zhruba 15 ročný chalan.

Existujú určité hranice, ...

Pokiaľ ste sa náhodou pri čítaní tejto reflexie v niektorých odstavcoch našli, vedzte, že je aj o vás.

O.J.
    O.J. toto je neuveriteteľné psycho. Chce to obrovskú dávku frustrácie, aby si človek dal ten čas a námahu splodiť niečo tak obsiahle a v zásade skrz na skrz negatívne.

1) áno, značná časť obyvateľstva je stádo; vždy bola. Ale kým sa to prejavuje výsostne v ich súkromnej sfére, je to ich právo. Horšie je, ak má ich stádovitosť vplyv na ich politické preferencie ale to už je o inom ...
    2) chápem, že je problém robiť hudbu v kapele s niekým, s kým ľudsky nie si na jednej vlne. Ale je najmä na tebe, aby si si zvolil, s kým v kapele budeš, či?

V zásade, rozumiem dobre, že ťa najmä hnevá, že zánre, ktoré považuješ za inferiórne majú väčší úspech (for whatever reason) ako produkcia, ktorej sa venuješ? Nie je to potom bohapustá závisť zaobalená do niečoho metafyzického?

Otázku, ktorú si musí položiť každý muzikant, ak sa hodlá svojim remeslom živiť, je jednoznačná: chcem byť v kategórii Lidl, alebo chcem byť Van Gogh? Van Gogh mal na celom svete pár desiatok zákazníkov a aj tí jeho tvorbu ocenili až po smrti. Je potom na zamyslenie, či Van Gogh nevytvoril take diela práve preto, lebo absolútny nezáujem kupcov o jeho tvorbu mu v podstate dával slobodu tvoriť pre seba?

Členom od
    Sep 2010
    Level
    57
    Sila Reputácie
    11

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Slayertplsko Zobraz Príspevok
    Cize ti vtedy povedal nieco typu, ze nemas talent?
    Asi áno (dúfam), viackrát za ten čas, čo ma učí, ma dosť chválil aj, že rýchlo napredujem. Raz sa ma spýtal, že ako dlho vlastne k nemu chodím a keď som mu povedal, tak sa dosť začudoval, že "fíha, tak to si ma prekvapil". Aj keď si stále myslím, že to ako hrám nestojí za veľa, no si myslí on, že je to na dobrej ceste, verím mu a aj preto ma stále baví k nemu chodiť a hrať. Ja som si predtým ako som k nemu začal chodiť myslel, že som hluchý ako poleno, no zisťujem, že až tak hluchý nie som. Takže zavrhnúť to len tak po chvíľke skúšania je zlé podľa mňa. Aj keď jasné, ak už má niekto trocha ten sluch vycibrený, tak sa s ním bude ľahšie pracovať. No ako som povedal, nič nieje nemožné a zavrhnúť to po pár minútach nie je múdre.
    Last edited by Blecky; 05.07.2012 at 15:39.

Členom od
    May 2006
    Level
    63
    Sila Reputácie
    28

6 z 6 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Re: ta...

Takze hlavny dovod preco odpovedam do tejto temy je ze nemozem spat a nemam co robit Ale zhruba som cekol co sa tu pise.

Tieto veci ako talent a ego.... vsetci to dobre pozname. Pride nejaky cavo ktory strasnym sposobom nalozi a mne neostava nic ine len ist domov a cvicit. A potom mi to nejde.... cvicim a cvicim a cvicim a nic! A potom ked sa uz posuniem zasa pride niekto iny a ten nalozi a opat mozem ist len domov. Ludske ego skutocne mnohe ovplyvnuje. Specialne na slovensku je taky zvyk, sutazit so vsetkymi hudobnikmi. Ja viem zahrat rychlesie..... a ja viem viac stupnic... a co ja viem co. Vsetky tie batlle session. A ked niekto berie hudbu skutocne vazne(napr ja), moze pre neho tato 'sutaz' vplyvat az tym sposobom, ze clovek az strati chut vobec hrat. Ze jeho ego utrpi. Pretoze vzdy sa najde niekto, kto hra rychlsie ako ja, ma lepsi time, vyzna sa viac v harmonii, pise skladby ktore ja na nedokazem napisat atd atd... zacina to na malom priestore povedzme v dedine su traja gitaristi a ja chcem byt ten najlepsi. A ked uz som tak potom pride mesto. Tam objavim 100 dalsich gitaristov. A ked uz si myslim ze som ako tak na tom pride niekto z ineho mesta a da ma dole. Tak zecnem veeelmi cvicim a som najlepsi v meste. A potom okres, kraj, stat, kontinent..... to nema hranic. A clovek je nestastny, pretoze jeho ego neznesie ze je niekto lepsi a ze on nema taky talent, ako ten druhy a tomu druhemu to ide lahsie. A neprestane to nikdy. Vzdy sa bude ten priestor v ktorom sa pohybujem zvacsovat a zvacsovat a vzdy pride niekto, kto bude lepsi. Mne trvalo tiez dlho kym som to pochopil ale jediny a najdolezitjsi bod je ze v hudbe nieje nic ako ten je lepsi a ten horsi. Mozem povedat: ten sa mi paci viac a ten menej. Ale pride niekto iny a tomu sa zas bude pacit ten ktory sa mna az tak neoslovil. Hudba je krasna a treba sa z nej tesit. Pokial mi robi hra na moj nastroj radost a naplna ma stastim pisat skladby a zhudobnit akysi moj zazitok, tak to robim tesim sa z toho. A pokial je to uprimne, najdu sa ludia, ktori to budu pocut a ocenia moju pracu. A to ma bude motivovat do dalsej prace. Samozrejme treba cvicit, aby som to co chcem vyjadrit, bol schopny aj interpretovat. Ale absolutne sa netreba pozerat na to ze niekto hra napr technickejsie. To nehovori o kvalite jeho hudby absolutne nic.

Cele co som tymto 'prispevkom' chcel povedat je ze kaslite na vyrazy ako talent, ego, vek. To nema s hudbou nic spolocne. Jedine co je dolezite, je cit a radost z toho co robim.
    Last edited by lubosb; 07.07.2012 at 04:11.

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky