+ Odpoveď do témy
Stránka 1 z 4 1 2 3 ... PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 1 po 10 z 39

Téma: Otazky

Členom od
    Jun 2011
    Level
    7
    Sila Reputácie
    0

Otazky

Zdravím gitaristi ;-)

som tu nový, učim sa hrať na gitare ako samouk no mám pár nezrovnalosti a preto som si založil tému kde by som sa chcel pýtať tak ma prosim za moje primitívne otazky neukameňujte

a k veci: v hudobninách mi poradili že ak budem chcieť prejsť neskôr na elektriku mám cvičiť stupnice a odporučili mi pentatoniku
    Keď som si trošku prebehal google a YT dozvedel som sa že pentatonika sa skladá z 5tich tónov...
    avšak keď som zabludil na stránku http://www.all-guitar-chords.com/guitar_scales.php dal som si Major pentatonic C a v každej polohe je tam 12 tých bodiek (asi tónov) tak toto by som potreboval trošku objasniť...
    + každá pentatonika /mam na mysli ako C, D, E atď./ ma svoj vlastný prstoklad v každej polohe na hmatniku ?
    A takysto ešte by ma zaujimalo či pri hrani stupnic je dôležité pokladať prsty kolmo na struny keďže ma tak trošku neposlúcha maliček

Vďaka :-)

Členom od
    Feb 2009
    Level
    76
    Sila Reputácie
    38

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Re: Otazky

jj sklada sa z piatich tonov ..tie 12 bodkove diagramy ukazuju miesta kde vsade mozes datprst a budes vramci stupnice - ked tieto stupnice cvicis po hmatniku tak prechadzas z oktavy na oktavu (tie iste tony len vyssie/nizsie polozene) ..C, D, E.. su tony..stupnica je pentatonika - mozes hrat c dur pentatoniku s tym ze pociatocny ton bude C a ked zacnes od D tak bude D dur pentatonika..farbou budu zniet rovnako len budu v inej tonine (C alebo D) ..kazda stupnica vo VSEOBECNOSTI ma svoj vlastny prstoklad a vyhodou hmatniku gitary je ze staci posunut prsty o par prazcov a budes hrat stupnicu od ineho tonu s tym istym prstokladom ..snaz sa urcite hrat tak aby si ruku mal
    - spravne ale zaroven pohodlne
    - aby si prsty dvihal co najmenej a tak bol ekonomicky co sa tyka pohybu po hmatniku
    - aby si kazdy ton zatlacil tak aby znel rovnako zvonivo a rovnako dlho + snaz sa tlacit na miesta tesne pred prazcom aby ti to nedrncalo a aby si vynakladal co najmenej sily
    - ak cvicit stupnice tak odhora dole a naspat
    - dodrzuj prstoklady a podstivo cvi malicek a nezabudaj nan nech su vsetky prsty rovnako silne
    - cvic s metronomom alebo do podkladu, od uplne pomaleho tempa pokial nebudes zniet ako hodinky, cisto a presne

odporucam ti zohnat si nejakeho sukromnehjo ucitela aj ked stoji nejake prachy ale urcite sa ti oplati..tazko takto cez internet lebo na zaciatku potrebujes osobny dohlad a buzeraciu, v opacnom pripade nazbieras zlozvyky a pod a len stratis cas potom tym ze ich budes pestovat a nasledne odstranovat..moja rada - zver sa skusenemu

dalej na nejakych materialoch si pozri zaklady teorie mech rozumies vztahom stupnic a toho ako sa skladaju akordy a podobne - bude ti to len plus ked budes vediet co budes robit/hrat/cvicit

najlepsie tu spravis ked si pozries temu gitarove lekcie od trekkera, stiahnes si guitar pro a budes sa riadit komentarmi - bude ti to uzitocnejsie ako cvicit pentatoniku hore dole..bude aj nato cas
    Last edited by Daemonion; 18.06.2011 at 14:24.
    without music, life would be a mistake. Friedrich Nietzsche

Členom od
    Jun 2011
    Level
    7
    Sila Reputácie
    0

Vďaka za odpoveď...

No gitaru mam už vyše mesiaca, GP som si stiahol aj nejaké cvičenia čo som si našel a snažim sa hrať do podkladu a na menšie tempo aby som to zvládal.
    Popri tom sa učím aj akordy.
    Trochu mi robí problém aj pravá ruka pri tom hrani stupnice striedavým brnkaním sa občas netrafím na strunu kde mám.. nejako nemam tu ruku fixovanú ale dúfam že to časom zmaknem..

Učiteľ by sa mi samozrejme hodil na začiatok keďže ešte idu prazdniny a mohol by som sa zdokonaľovať len nepoznám nikoho kto by ma učil v PO...
    Takže ak by sa tu niekto našiel kto by bol ochotný a nie veľmi drahý tak sa mi prosím ozvyte

Inač k prstokladu stupnice to znamená že mám hrať všetkymi prstami ?
    Tie teorie čo si spominal najdem niekde pokope aj zdarma na internete alebo si budem musieť kupiť nejakú knihu ?

// btw. sorry za také chaoticke otazky

Členom od
    Feb 2009
    Level
    76
    Sila Reputácie
    38

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) qwerty Zobraz Príspevok
    Trochu mi robí problém aj pravá ruka pri tom hrani stupnice striedavým brnkaním sa občas netrafím na strunu kde mám.. nejako nemam tu ruku fixovanú ale dúfam že to časom zmaknem..

Učiteľ by sa mi samozrejme hodil na začiatok keďže ešte idu prazdniny a mohol by som sa zdokonaľovať len nepoznám nikoho kto by ma učil v PO...
    Takže ak by sa tu niekto našiel kto by bol ochotný a nie veľmi drahý tak sa mi prosím ozvyte

Inač k prstokladu stupnice to znamená že mám hrať všetkymi prstami ?
    Tie teorie čo si spominal najdem niekde pokope aj zdarma na internete alebo si budem musieť kupiť nejakú knihu ?

// btw. sorry za také chaoticke otazky
    kontrolu nad pravou rukou ziskas jedine ked budes hrat vytrvalostne cvicenia s dorazom, resp silno brnkat v tempe ..tie prve tri trekkerove cvicenia su nato stvorene

stupnice hraj tak ze na 4 prazce pripadaju 4 prsty..ked sa ucis striktne treba toto dodrzat..v pripade ze mas 3 bodky na jednej strune cez 5 prazcov tak pouzi ukazovak, prosrtednik a malicek, alebo ked mas velke ruky a je ti to pohodlnejsie tak ukazovak, prstennik a malicek - preba prospozobit moznostiam aby si predisiel urazu

materialov je vela na nete napr uz len tu http://www.gitarista.sk/gitara/18.html sa daju najst uzitocne clanky
    ak ti nevadi anglictina skvele lekcie ma aj www.justinguitar.com
    ..kniha tiez nieje na zahodenie..na tvojom mieste si ju kupim v pripade ze mam naozaj pevny zaujem tomu naplno rozumiet..ked si viac na akciu nez na teoriu mali by stacit materialy na internete
    Last edited by Daemonion; 18.06.2011 at 14:55.

Členom od
    Jun 2011
    Level
    7
    Sila Reputácie
    0

Ešte niečo..

Mám klasicku gitaru takže cvičiť len prstami alebo len brnkatkom alebo aj aj ?
    V hudobninách mi spominali že sa ničia nylonky brnkatkom no doteraz som hraval akordy aj aj a neurvala sa mi žiadna tak neviem...

Členom od
    Feb 2009
    Level
    76
    Sila Reputácie
    38

urcite sa nylonky opotrebuvavaju viac ako kovove ale miera zavisi od toho ako hras (technika) a tiez od samotneho trsatka, ci je so spickou a ake je tvrde (hrubka) ..spanielka je stvorena na prsty, no mozes cvicit aj trsatkom..casom uvidis ci sa ti to oplati na zaklade toho ako sa opotrebuju struny; ) ..primarne, ak mas vyhliadky aj inde nez v klasickej gitare (ci uz rock a podobne) tak cvic aj tym trsatkom aj prstami

Členom od
    Jun 2011
    Level
    7
    Sila Reputácie
    0

V buducnosti by som chcel prejsť na elektriku.. Hrať niečo od Emppu-a a NW alebo Metallici ale to je ďaleká buducnosť zrejme

inač našiel som tu len toto cvičenie http://forum.gitarista.sk/showthread.php?t=3708 sú aj nejaké ine? keďže si pisal : "..tie prve tri trekkerove cvicenia su nato stvorene"
    Keď už som spominal tie struny: treba ich meniť po určitej dobe a pravidelne alebo len keď sa urvu ?

Členom od
    Feb 2009
    Level
    76
    Sila Reputácie
    38

V buducnosti by som chcel prejsť na elektriku.. Hrať niečo od Emppu-a a NW alebo Metallici ale to je ďaleká buducnosť zrejme

inač našiel som tu len toto cvičenie http://forum.gitarista.sk/showthread.php?t=3708 sú aj nejaké ine? keďže si pisal : "..tie prve tri trekkerove cvicenia su nato stvorene"
    Keď už som spominal tie struny: treba ich meniť po určitej dobe a pravidelne alebo len keď sa urvu ?
    http://forum.gitarista.sk/articles.php? sem v tych zltych ich mozes vidiet..to prve triolove si mozes zatial stiahnut a precitat si o nom ..zatial su tu 4 a bude viac casom ..po takcyh 2-3 mesiacoch hoc sa ziadna struna neurvala by som urcite struny vymenil

Členom od
    Jun 2011
    Level
    7
    Sila Reputácie
    0

Vďaka :-) idem si to prekuknuť

// ešte ma prepadla taká otazka.. mám doma aj capo... ma to nejaké širšie použitie alebo len pri akordovkách ?
    Last edited by qwerty; 18.06.2011 at 16:50.

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    14

Vďaka :-) idem si to prekuknuť

// ešte ma prepadla taká otazka.. mám doma aj capo... ma to nejaké širšie použitie alebo len pri akordovkách ?
    V podstate na tie ''akordovky'' hlavne (napr. Hotel California je tazko bez toho), aj ked najde sa aj ine pouzitie. Tym, ze si posunies nulty prazec blizsie k telu, zmenis farbu tonov (okrem ineho) na tych ostatnych. Kym 9. prazec znel tak tucnejsie, ak das capo na napr. 7. prazec, tak uz ten 9. bude zniet trochu ostrejsie. Napr. tento chlapik tak pouzival capo:
    http://www.youtube.com/watch?v=ihvvf1R_vWo
    When you see the complexity of what you think is simple, then you will see the simplicity of what you think is complex.

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky