+ Odpoveď do témy
Stránka 2 z 2 PrváPrvá 1 2
Zobraz výsledky 11 po 12 z 12

Téma: Aktívne reporduktory

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    86

Re: Aktívne reporduktory

Na trhu si možno vybrať z veľkého množstva štúdiových aktívnych monitorov mnohých značiek, výkonov a prevedení - samozrejme za ceny vo veľkom rozsahu.
    Pre domáce štúdiá ale nemá zmysel investovať veľké peniaze - tak ako hovorí Petrík, no treba si vyberať z tzv. strednej triedy a najlacnejšie a najdrahšie jednoducho ignorovať.
    Odporúčam pozrieť si minimálne :
    http://www.proaudio.sk/reproduktory-...iove-monitory/

Behringer aj keď je to značka dosť zaznávaná mnohými muzikantmi, má aj niekoľko dobrých výrobkov. Nie je pravda že všetko zo značkou Behringer je nepoužiteľné.
    Vždy si však vyberajte monitory s čo najväčším priemerom basového reproduktora - odvďačia sa vám dynamickejším zvukom na spodnom okraji zvukového spektra. To si však ale vždy vyžiada aj o trocha väčšie veľkosti "bedničiek" čo nemusí každému vyhovovať.

Aby sme boli objektívni a nehovorili len o jednej značke, treba si pozrieť napríklad aj:
    Zvukovo dobré monitory M-Audio BX8a DeLuxe - ktoré dobre hrajú aj vďaka svojej veľkosti. Ďalšie sú KRK RP 5 G2 menšie ale ešte vhodné najmä pre častejšom premiestňovaní napr. ku notebooku (NTB) s pekným a dobrým zvukom najmä pri nízkych hlasitostiach, čo ocenia najmä používatelia s nervóznejšími susedmi či rodičmi. Ale napríklad také Yamaha HS50M majú tradične iba priemerné zvukové vlastnosti. Zvuk majú ale so znelými stredmi a výškami kde pripojenie subwoofera veľmi pomôže.
    Spomeniem tu ešte aj monitory Edirol MA15D ktoré ani nemožno považovať za štúdiové monitory žiadnej kategórie, ale skôr sú to "bedničky" na ozvučenie počítača určené pre nenáročný posluch hudby. Ich reputáciu už nezachráni ani spomedzi spomenutých najhorší, skreslený a dutý zvukový prejav a nepomôže im v tom ani najlepšia výbava a najnižšia cena spomedzi nich.

Na záver ako vždy odporúčam posluchové testy každému záujemcovi podľa možností viacerých typov a značiek v približne rovnakých podmienkach ako ich mienite používať , aby ste predišli sklamaniam. Je to preto, lebo každý máme tak trocha iné predstavy o dobrom zvuku, a sluch má každý tak trochu odlišný od množstva iných ľudí.
    Nezabúdajte ani na skutočnosť, že na zvuku štúdiových monitorov sa veľkou mierou podieľa aj samotná miestnosť v ktorej budú inštalované ale aj druh posluchu (blízky posluch v trojuholníku cca 1 až 1,5 metra) alebo naopak z väčších vzdialeností. Tiež pripomínam, že úplne nové monitory sa musia "rozohrať" cca 15 a viac hodín aby sa mohli objektívne porovnávať.

Žiaden z uvedených aktívnych monitorov v žiadnom prípade nedisponuje prirodzeným a reálnym zvukom čo je základ v profesionálnom nahrávacom štúdiu, ale to myslím ani žiaden záujemca neočakáva od tejto cenovej kategórie a domáceho použitia. Preto je zvuk vždy trocha "upravený". Známa je tým vo všeobecnosti najmä YAMAHA.
    Ak ich porovnáme so špičkou v reprodukcii, chudobnejší bude najmä basový základ, ale veľké rezervy sa nájdu aj v dynamike zvukového podania. Často tu počuť aj nejaké nedostatky v najdôležitejších stredných častiach zvukového spektra - tu je skreslenie najmarkantnejšie (nezabúdajme že ide v každom prípade o 2-pásmové sústavy. Ich hudobný prejav sa bude pri vzájomnom porovnávaní vždy dosť líšiť. Na základe už spomenutého, je doplnenie páru takýchto "bedničiek" o subwoofer vždy prínosom u každého typu (o to viac o čo menší "basák" budú mať - preto voľte podľa možností 8" a vyhýbajte sa menším).
    Last edited by muziker; 22.08.2013 at 12:09.

Členom od
    Jan 2010
    Level
    64
    Sila Reputácie
    20

Re: Aktívne reporduktory

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) muziker Zobraz Príspevok

Aby sme boli objektívni a nehovorili len o jednej značke, treba si pozrieť napríklad aj:
    Zvukovo dobré monitory M-Audio BX8a DeLuxe - ktoré dobre hrajú aj vďaka svojej veľkosti. Ďalšie sú KRK RP 5 G2 menšie ale ešte vhodné najmä pre častejšom premiestňovaní napr. ku notebooku (NTB) s pekným a dobrým zvukom najmä pri nízkych hlasitostiach, čo ocenia najmä používatelia s nervóznejšími susedmi či rodičmi. Ale napríklad také Yamaha HS50M majú tradične iba priemerné zvukové vlastnosti. Zvuk majú ale so znelými stredmi a výškami kde pripojenie subwoofera veľmi pomôže.
    Spomeniem tu ešte aj monitory Edirol MA15D ktoré ani nemožno považovať za štúdiové monitory žiadnej kategórie, ale skôr sú to "bedničky" na ozvučenie počítača určené pre nenáročný posluch hudby. Ich reputáciu už nezachráni ani spomedzi spomenutých najhorší, skreslený a dutý zvukový prejav a nepomôže im v tom ani najlepšia výbava a najnižšia cena spomedzi nich.
    Este by som sem doplnil monitory Alesis M1 Active MkII. Maju sice o cislo mensi basak, ale tiez zneju vcelku senzacne. No a ked hovorim, ze som bol z Behringera uneseny - myslim tym uneseny z toho, co vsetko v nahravke zrazu pocujem a o to ide. Popravde, vobec ma nepotesili detaily, co pocujem........ Nepamatam sa, ze by som bol byval niektoru nahravku opravoval, proste ako sa jednotlive stopy zadarili na prvy raz, tak ostali (www.soundcloud.com/petrik-2). Teraz vidim, ze ten pristup budem musiet zmenit. Tieto monitory som nekupil preto, aby som si len tak popocuval nejaku muziku, na to urcite pouzijem svoju hifi vezu Yamaha s velkymi bednami, prednes je proste prijemnejsi. Princip je ten, ze nahravka, ktora prejde sitom dobrych studiovych monitorov, bude urcite dobre zniet aj na klasickom posluchovom aparate.
    Last edited by Petrik; 23.08.2013 at 06:33.

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Kľučové slová pre túto tému

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky