+ Odpoveď do témy
Zobraz výsledky 1 po 6 z 6

Téma: Od kedy začať

Členom od
    Sep 2010
    Level
    45
    Sila Reputácie
    0

Question Od kedy začať

Zdravím vás páni hudobníci, hlavne gitaristi.
    Mám tu taký problémik, a že od kedy je vhodné učiť dieťa hrať na gitare?
    Mám braška 4 roky má, a rozmýšľam ho zaradiť do ZUS na gitaru.
    Urobím správne?, Naučí sa také malé dieťa hrať na gitare?
    Nerád by som dosiahol, žeby ju znenávidel.
    Sám hrám na gitare, tak ma to napadlo.

Budem rád za každú dobrú radu.

Členom od
    Oct 2012
    Level
    9
    Sila Reputácie
    0

Re: Od kedy začať

Osobne mňa mama prihlasila keď som mal 8 ale po dvoch rokoch ma to prestalo baviť tak som sa na to vykašľal . Proste ma to nebavilo pretože som bol nutený cvičiť a všetko okolo toho . a teraz mám 17 a začalo ma to znova veľmi baviť . Myslím že všetko zavísi od vôle dieťaťa . Ak sa mu chce tak ho treba samozrejme prihlasiť čo najskôr ale ak by tam mal byť nutený tak to nemá zmysel ho tam vôbec prihlasovať .

Členom od
    Feb 2009
    Level
    76
    Sila Reputácie
    37

do zusky moze ist pokial viem aj len tak vramci nejakeho programu pre deti pokial to nechces riskovat na gitaru, je to dobre lebo su v prostredi kde sa hraje spieva tancuje masti sa na tamburinkach atd a casom si mozes vsimnut ako sa profiluje na co viac a na co menej..ked si niesi isty riesil by som to tak a dalej by som si vsimal ci ma nejaky specialnejsi zapal pre gitaru..ked napr hras ty pri nom ci ho to zaujima a tak. moja rok a pol stara neter ked mi vtrhne do izby tak prva zastavka je pri opretej gitare a brnka hore dole,. aj preto ju drbla sestra do tej zus skupinky co som spominal
    without music, life would be a mistake. Friedrich Nietzsche

Členom od
    Jul 2005
    Level
    78
    Sila Reputácie
    25

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Aspoň stručne:

1.) Existujú predškolské programy - ale to nie je výučba hry na nástroj, je to "len" hudobná prípravka, zameraná na rozvoj rytmického cítenia a také podobné veci.

2.) Odporúčame, aby s gitarou začínali staršie deti, približne vo veku okolo 7-8 rokov. Má to zopár dôvodov:
    V prvom rade sú tu vývinové obmedzenia - proste 4 ročné dieťa väčšinou ešte nemá natoľko vyvinuté ruky a prstíky, aby pohodlne dokázalo oblapiť hmatník gitary a aby bruškami svojich prstíkov dokázalo dostatočne dlho a dostatočne silno stláčať struny. V druhom rade nie je na zahodenie zobrať do úvahy aj otázku čítania a písania. Existujú síce predškoláci, ktorí sa to naučia ešte pred nástupom do 1.ročníka ZŠ, ale schopnosť čítať noty, prípadne taby, to je takmer ako ďalší cudzí jazyk. A keďže prechod z relatívne neškodnej materskej školy do pomerne náročnej základnej školy je celkom zaťažkávajúcim obdobím, odporúča sa dať dieťatu čas a priestor na adaptáciu v novom prostredí, v novom kolektíve a s novými povinnosťami a ďalšie povinnosti (ako napríklad hudobnú) pridávať postupne.
    Nie je predsa našim cieľom niečo uponáhľať a zbytočne tak dieťaťu uškodiť alebo vzbudiť v ňom odpor či nechuť k hre na hudobný nástroj.
    V neposlednom rade by som chcel spomenúť posledný dôvod - pri všetkej úcte k hudobným pedagógom - väčšina z nich netuší vôbec nič o predškolskej pedagogike. A ono je to sakra veľký rozdiel, či má učiť 4 ročné alebo 8 ročné dieťa.

3.) Samozrejme, oba predchádzajúce body treba brať s rezervou - nie je to žiadne písmo sväté a existujú výnimky: existujú deti, ktoré vo vývine mierne predbiehajú svojich rovesníkov a sú fyzicky disponované hrať na nástroji aj skôr. Existujú deti, ktoré sa už v predškolskom veku naučia veľa vecí, vrátane písania a čítania (škoda len, že potom ich škola neraz pokazí a vzdelávanie im znechutí.) A existujú aj deti, ktoré sú tak veľmi fascinované hudbou, že skutočne a naozaj veľmi chcú hrať a sú natoľko motivované, že zvládajú prekonávať možné prekážky už v predškolskom veku. Ale naozaj sú to len výnimky.

Pokiaľ sa však takéto výnimočné dieťa stretne s výnimočným učiteľom, schopným učiť aj predškolákov (čo je tiež podobne zriedkavý jav), tak by z toho mohlo niečo byť...

Členom od
    Sep 2010
    Level
    45
    Sila Reputácie
    0

Parada, a zase som sa nieco nove dozvedel.
    ANO po precitani Vasich prispevkov, som nakoniec zhodnotil, ze by som sa unahlil, a mozno by som ho priviedol, k tomu, ze mi gitaru znenavidi.
    Kedze je este maly, a nema tak rozvinute prsteky, tak ako to popisal laco, tak to necham zatial na vyvin, teda, budem ho pozorovat, co bude robit, ked budem hrat na gitare, spievat ao. ked pustim nejaku hudbu, a pod.

Dakujem este raz za VAse nazory.

Členom od
    Feb 2011
    Level
    52
    Sila Reputácie
    9

Suhlasim so vsetkym vyssie napisanym. Detstvo, to su v prvom rade hry. Aj skola by mala byt hrou. Myslim si, ze prvorady v tomto veku je vztah k hudbe. Mozete si so spuntom spolu hrat a spievat, moze Ti do toho buchotat na nejakej domacej rytmike, kym pochopi, co to ta rytmika vlastne je. A bude to hrou. Mozete prebrat nejaky skolkarsky pesnickovy repertoar a bude to hrou. Na povinnosti, ktore prinasa skola ma este kopec casu. Hudba, to nie je len gitara. Na tu sa moze upriamit neskor. Je to dieta a na to netreba zabudat. Hoci teraz vo filmoch prezentuju deti ako premudrele zdrobneliny dospelakov, nie je tomu tak. Netreba im to detstvo brat v mene dospelackych ambici aj ked dobre myslenych.

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky