+ Odpoveď do témy
Zobraz výsledky 1 po 6 z 6

Téma: Smrť gitaristu

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    86

Smrť gitaristu

Aj keď metal ako taký vôbec nemusím, je smutné ak odchádza dobrý muzikant.

Gitarista metalových kapiel Ministry a Rigor Mortis - Mike Scaccia vo veku 47 rokov dostal infarkt priamo na pódiu na sobotnom vystúpení (22.12.2012) v Texase.

Rodák z New Yorku Mike Scaccia založil kapelu Rigor Mortis v r. 1983. V Texase, kde skupina vznikla, sa jej členovia stali priekopníkmi trashmetalu. V r. 1989 Al Jourgensen pozval Scacciu do Ministry, kde si zahral aj na ich komerčne najúspešnejšom albume Psalm 69: The Way to Succeed and the Way to Suck Eggs (1992). V ostatných rokoch spolupracoval s oboma kapelami. Podieľal sa na comebackovom albume Ministry s názvom Relapse (2012) a spolu s Rigor Mortis tiež plánoval vydať novú nahrávku. V minulosti pôsobil aj vo formáciách Revolting Cocks či Lard.

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    14

Re: Smrť gitaristu

Vdaka, tohto ani tie kapely som ani nepoznal.
    When you see the complexity of what you think is simple, then you will see the simplicity of what you think is complex.

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    86

Zomrel Jack Bruce, baskytarista kapely Cream

Vo veku 71 rokov zomrel britský basgitarista Jack Bruce, ktorý bol členom legendárnej skupiny 60. rokov Cream.
    Uviedla to britská stanica BBC s odvolaním sa na Bruceovho agenta. Podľa agentúry PA Bruce zomrel na ochorenie pečene.

Členmi „superskupiny“ Cream boli tiež gitarista Eric Clapton a bubeník Ginger Baker. Sú považovaní za jednu z najdôležitejších kapiel v histórii rocku.

Za asi dva roky svojej existencie medzi rokmi 1966 až 1968 vydali štyri dosky, ktorých sa predalo na 35 miliónov exemplárov. Dostali vôbec ako prví platinovú platňu za album Wheels of Fire.

Aj keď najslávnejším členom skupiny sa stal časom Clapton, Bruce napísal a spieval väčšinu piesní Cream, vrátane hitov White Room a I Feel Free. Spoločne s Claptonom napísali Sunshine Of Your Love, ktorá zahŕňa jeden z najznámejších rockových gitarových riffov vôbec.

Bruce pochádzal z predmestia škótskeho Glasgowa, kde tiež študoval na hudobnej akadémii hru na violončelo a skladbu. Ešte ako tínedžer odišiel do Londýna a stal sa najprv členom skupiny Alexis Korner 's Blues Inc, kde hral na bicie Charlie Watts, neskorší bubeník Rolling Stones.

Začiatkom 60. rokov bol Bruce v niekoľkých ďalších známych skupinách, vrátane Blues Breakers Johna Mayalla a kapely Manfreda Manna. V roku 1966 založili s Claptonom a Bakerom Cream. Skupina sa rozpadla na vrchole slávy v novembri 1968.

Bruce už neskôr nedosiahol taký komerčný úspech ako s Cream, ale jeho reputácia jedného z najlepších rockových basgitaristov sa časom len posilňovala. V máji 2005 sa Cream zišli k úspešnej sérii koncertov v londýnskej Royal Albert Hall.

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    86

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Aj keď ich asi mladší priaznivci hudby veľmi nepoznajú, odišli spomedzi nás v tomto mesiaci ďalší dvaja známi speváci:

Vo veku 70 rokov zomrel britský spevák Joe Cocker. Jeho úmrtie potvrdil Cockerov manažér Barrie Marshall.
    Vo veku 80 rokov zomrel rakúsky spevák a skladateľ Udo Jürgens, ktorý patril k najznámejším hudobným interpretom v nemecky hovoriacich krajinách.

Členom od
    Nov 2009
    Level
    54
    Sila Reputácie
    10

Uff, Brucea som nezaregistroval, este nedavno som pozeral Cream na youtube, ich Crossroads nazivo. Je fakt ze v rokoch 1967-70 som zral hlavne Gingera, kedze som vtedy az do vojny hral na bicie Ale Cream patri k mojim top kapelam.

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    86

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Včera nám odišiel vo veku 89 rokov do bluesového nebíčka mr. B.B.King z USA ktorý je známy ako bluesový gitarista od konca 40-tych rokov. Zanechal za sebou hlbokú brázdu na poli bluesovej gitary. Česť jeho pamiatke. Mal dokonca koncert (je to už dávno) aj na Slovensku v starom PKO v Bratislave. Bol to super zážitok.

Jeden z najvplyvnejších hudobníkov všetkých čias, americký bluesman B. B. King, vo štvrtok zomrel vo veku 89 rokov. Rodák z Mississippi, ktorý trpel cukrovkou, skonal v spánku doma v Las Vegas. Smutnú správu potvrdil muzikantov právny zástupca Brent Bryson.

B. B. King sa narodil 16. 9. 1925 ako Riley B. King. Na hudobnej scéne sa začal pohybovať koncom 40. rokov minulého storočia, prvý singel vydal v roku 1949. Debutový album Singin' The Blues vydal v roku 1957, pričom počas svojej kariéry uviedol na trh viac ako 40 štúdioviek a tiež množstvo koncertných záznamov či kompilácií. Medzi jeho najznámejšie skladby patria napríklad 3 O'Clock Blues, Black Angel Blues, Rock Me Baby, Every Day I Have The Blues, You Know I Love You, Woke Up This Morning, The Thrill Is Gone alebo Please Love Me. V roku 1988 spolupracoval s írskymi U2 na piesni When Love Comes to Town.

B. B. King sa už počas svojho života stal skutočnou legendou a pozbieral množstvo významných ocenení. V roku 1987 bol jedným z prvých hudobníkov, ktorých uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy (táto ceremónia sa koná od roku 1986) a v tom istom roku mu udelili tiež cenu Grammy za celoživotný prínos. Magazín Rolling Stone ho v roku 2011 zaradil na šieste miesto v rebríčku 100 najlepších gitaristov všetkých čias. Jeho štýl bol unikátny vďaka kombinácii zemitého blues s jazzovou virtuozitou ale aj popovou ľahkosťou. Pre jeho hru bolo typické vibrato - rozochvievanie gitarových strún ľavou rukou, ktorým inšpiroval celé generácie gitaristov. Svojou hrou ovplyvnil aj takých velikánov ako sú Eric Clapton, Jimi Hendrix, Stevie Ray Vaughan, John Mayall alebo Keith Richards.

Pretože nerád súčasne hral aj spieval, jeho skladby sú plné dialógov medzi spevom a gitarou. "Keď spievam, hrám vo svojej hlave, akonáhle prestanem spievať hlasom, začnem spievať hrou na Lucille." Týmto menom svoje gitary nazýval prakticky od začiatku kariéry - konkrétne od zimy 1949. Na jeho koncerte v Arkansase sa vtedy strhla bitka medzi dvoma mužmi, ktorí prevrhli sud s petrolejom určeným na vyhrievanie a vypukol požiar. Budovu evakuovali, no King si uvedomil, že si v rýchlosti zabudol vziať svoju milovanú Gibsonku, a tak bežal naspäť do budovy, kde bol svedkom toho, ako obaja muži zahynuli v plameňoch. Na druhý deň sa dozvedel, že sa pobili kvôli žene menom Lucille. Svoju gitaru a aj všetky ďalšie začal nazývať týmto menom, aby mu to vždy pripomínalo, aké hlúpe je bežať do horiacej budovy, či biť sa o ženu.

V roku 1968 vydal album Lucille, na ktorom v rovnomennej piesni vzdáva hold svojmu milovanému nástroju a v trochu pozmenenej, skrátenej podobe rozpráva aj príbeh jeho mena. Jeho obľúbenými modelmi počas celej kariéry boli Gibson ES-335 a ES-355, a práve značka Gibson začala v roku 1981 vyrábať špeciálnu radu gitár s názvom B. B. King Lucille.

Reakcie niektorých muzikantov:

Buddy Guy: "B. B. King bol ten najúžasnejší chlapík, akého som kedy stretol. Tón, ktorý vychádzal z jeho gitary, spôsob, ako pohyboval ľavým zápästím a ako dokázal stlačiť struny... Človeče, to on s tým prišiel a bolo to úplne nové pre celý svet gitaristov. Bol mojím najlepším priateľom a otcom nás všetkých. Budeš mi chýbať B."

Eric Clapton: "Chcel by som sa B. B. Kingovi poďakovať za všetku inšpiráciu a podporu, ktorú mi ako hráčovi dával počas rokov a tiež za priateľstvo, ktoré sme si užívali. Nezostáva mi už veľa čo povedať, pretože táto hudba je už takmer minulosťou. Nezostalo veľa tých, ktorí ju hrajú v takej čistej podobe, ako to robil B.B. Pre nás všetkých, ktorí milujeme túto hudbu, bol majákom na pobreží."

Richie Sambora: "Môj priateľ a legenda B. B. King odišiel. Som veľmi, veľmi smutný. Bol úžasný. Stratili sme Kráľa. Posielam jeho rodine moju lásku a modlitby."

Ringo Starr: "Boh ti žehnaj B. B. King. Láska a mier jeho rodine."

Wu-Tang Clan: "Hitmaker, bluesman, legenda, Riley BB King odišiel. Odpočívaj v pokoji BB, mier a požehnanie."

Gene Simmons: "Veľmi smutné. BB KING: Odpočívaj v pokoji."

Lenny Kravitz: "BB, hocikto môže zahrať tisíce nôt, ale nikdy nepovie to, čo si ty dokázal iba jednou."

Bryan Adams: "Odpočívaj v pokoji B. B. King, jeden z najlepších gitaristov všetkých čias, možno ten najlepší. S jedným tónom dokázal viac, ako hocikto iný."
    Last edited by muziker; 15.05.2015 at 21:54.

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky