+ Odpoveď do témy
Zobraz výsledky 1 po 5 z 5

Téma: Opotrebovanie prazcov

Členom od
    Jan 2011
    Level
    55
    Sila Reputácie
    9

Opotrebovanie prazcov

Zdravim kolegovia, vcera som len tak naskusku znizil struny na gitare uplne najnizsie ako sa dalo- tremolo som uplne posadil na telo. Na pocudovanie to malo celkom dobry sustain na otvorenych strunach. Ked som vsak chcel nieco zabrnkat, vobec to neznelo, hlavne bendy. Prizrel som sa tomu blizsie a vsimol som si, ze prazce su pod niektorymi strunami na niektorych miestach pomerne dost odrate, take zbrusene. Bol som prekvapeny, lebo ta gitara ma len nieco vyse roku. Viem ze sa to da cele zbrusit, ak by to preslo do stadia, ze by to uplne neladilo a nedalo by sa na tom normalne hrat, ale viem ze je s tym spojene riziko ze to tiez nebude ladit (na prazci sa urobi taka siroka plocha tym zbrusenim). Zaujmalo by ma, ci sa prazce bezne opotrebovavaju tymto tempom, alebo to len ja hram nejak tvrdo. Ak ano, ako to robia gitaristi, co maju povedzme 20 rocne nastroje? Ved tam to uz musi ist pomaly na drevo, nie? Ci to kazde 3 roky oprazcuju nanovo?
    Diky

Členom od
    Apr 2006
    Level
    78
    Sila Reputácie
    25

Re: Opotrebovanie prazcov

Tak podla tvojho popisu by som hladal problem skor v tom ze si dal tremolo uplne dole, ale najskor napis o aky model tremola sa jedna, ak je to nejaky Floyd tak je jasne, ze ked ho das uplne dole tak ta gitara bude hrat leda tak na prazdnych strunach... Ale na ten dotaz ohladne prazcov, tak ja na starej gitare som hral ale 6 rokov a take dva roky fakt ze aj 6 hodin denne a prazce boli stale minimalne vydrate, ale jednalo sa o tie velke Jumbo prazce, teraz na base mam po roku na niektorych miestach kde casto hram take mierne zbrusene plosky ale nic vazne, pouzivam tam komplet ocelove struny a aj na hornych prazcoch ostavaju po slepe len minimalne znamky opotrebenia, ma nieco cez rok, ale je pravda ze nejak moc sa na nej nehra, su tam len dake medium prazce, ale podla mna u elektrickej gitary sa tie prazce deru velmi dlho a toto by som dako neriesil. Pokial je to lacny nastroj, tak mozno su to dake low end materialy
    Fender Strat (Dimarzio Super Distortion pickup)
    Line6 UX2

Členom od
    Jan 2011
    Level
    55
    Sila Reputácie
    9

Je to to klasicke dvojsmerne fender tremolo. Samozrejme, nieje to na take experimenty stavane, len som sa chcel zo srandy co najviac priblizit k niecomu takemuto http://www.youtube.com/watch?v=NF0SP8uIijk a skusit to tremolo zamknut.
    Mam squier deluxe, a na tom su myslim tiez jumbo prazce. Momentalne to po roku aj nieco vyzera zhruba takto podobne, hlavne na vrchnych strunach. http://www.mtlutherie.com/fixes/Repa...0frets%201.JPG
    Moze to byt mojou gramblavostou?

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    86

Bez toho aby človek videl na vlastné oči nástroj a jeho "šéfa" v akcii je ťažko vyjadriť sa k jeho "gramblavosti". Ono "squier deluxe" nie je na jednej strane nič extra kvalitné, ale na strane druhej za celkom shit ju považovať tiež nemožno. Je to bežný štandard pre menej movitejších gitaristov. Teraz to ale nechajme bokom a trocha porozmýšľajme, čo v princípe môže spôsobovať popísané problémy.
    Pražce - tie sa vyrábajú v prevedení JUMBO a "subtílnejšie", ale OK hovoríš, že máš JUMBO. Tvrdosť použitého materiálu na pražcový drôt môže byť rôzna. Skús zájsť do predajne s gitarami a poinformuj sa čo všetko ti ponúknu. Bude to od mäkkého "blata" až po tvrdé pražce. To závisí priamo aj od použitého materiálu čo sa samozrejme odzrkadlí na výslednej cene. Zámerne tu nepíšem žiadne značky, lebo netuším s čím sa konkrétne stretneš. Značkové výrobky sú ale každom prípade omnoho lepšie a sú skutočne z tvrdšieho materálu.
    Struny - ako všetci vieme, aj struny majú rôznu tvrdosť. Najmenej ubližujú pražcom "niklovky". Horšie je to už so "steelkami" ktorých zvuk milujú vyznávači tvrdších štýlov. Zvonivý "oceľový" zvuk sa musí niečim vykúpiť a v tomto prípade to bude zvýšeným opotrebovaním pražcov.
    Teda ak si to zhrnieme, neostáva nič iné len hľadať kompromisy.
    Nakoniec je tu faktor - muzikant. Ono je pravda že vytvárať tremolo ľavou rukou na hmatníku nástroja "obrusuje" pražce viac, ale časom sa to vykryštalizuje do únosnej miery pri "akurátnom" prítlaku struny hoci opotrebovaniu pražcov sa v tomto prípade vyhnúť akosi nedá. Tu pomôže aj menej "kŕčovitá" práca ľavej ruky. Treba porozmýšľať, na vhodnými "pomocníkmi vo forme šikovných krabičiek" ktoré pomôžu vytvoriť požadované zvuky a efekty.
    Last edited by muziker; 05.05.2013 at 15:40.

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    86

Ak to niekoho zaujíma, tu je ponuka na pražcový drút aj s okótovanými rozmermi:

http://www.etronic-parts.com/index.p...Fret-wire.html

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky