+ Odpoveď do témy
Stránka 1 z 2 1 2 PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 1 po 10 z 15

Téma: pravidla improvizacie

Členom od
    Jun 2013
    Level
    7
    Sila Reputácie
    7

pravidla improvizacie

je tu niekto kto sa skutočne do toho rozumie (akým tónom sa môže končiť fráza a podobne ) nie len ake tóny su v dane jstupnici ale kedy môžem ktorý použiť a podobne

Členom od
    May 2006
    Level
    63
    Sila Reputácie
    28

2 z 2 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Re: pravidla improvizacie

ja sa tomu skutocne rozumiem. co potrebujes?

Členom od
    Jun 2013
    Level
    7
    Sila Reputácie
    7

no aké su pravidlá improvizácie. ktorým tónom môže kočiť , alebo začínať fráza, alebo aký je rozdiel medzi A-molom a C-durom, stupnice poznám, tie základné teoretické veci ovládam ale toto neviem nikde nájsť. keby si mi to mohol podrobnejšie napísať tak by som bol rád. a tiež o akordoch, aké akordy sa môžu hrať k solu a tiež čo môžem hrať na daný akord. Ďakujem

Členom od
    Mar 2013
    Level
    44
    Sila Reputácie
    7

Ak ti niekto povie co presne mas hrat, tak to potom uz neni improvizacia..

Členom od
    Jun 2013
    Level
    7
    Sila Reputácie
    7

očividne nechápeš. ty nemôžeš hrať úplne volne, nemôžeš si dovoliť končiť tónom akým chceš. máš tam voľnosť ale všetko má svoje hranice

Členom od
    Nov 2007
    Level
    82
    Sila Reputácie
    45

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

ako? môžeš hrať čo len chceš a ako chceš .... v tom je krása hudby..
    GuitWashburn N2 Nuno Bettencourt Signature Model, Copy Of Strat, Marin Electroacoustic /nylon strings/
    Bass Lakland Jazzbass, LTD ESP B206, Squier Pbass
    Amp : Orange DT, Orange 2*12
    Eff : AKG wireless system, In Ear monitoring system, Bassboard : Line selector, Zoom MS60-B, DIbox
    Using : M-Audio Hardware, M-Audio Studiophile, Rode NT-1A, AKG-C1000/3000, Shure Beta52,SM57,SM58,PG56,PG81, Audix i-5

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    14

2 z 2 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Vidim, ze tu este bude vela srandy s tymto Petom.

V prvom rade by som ti rad povedal, ze si mohol zvolit pre zaciatok trochu miernejsi ton.

V druhom rade, hudobna teoria je deskriptivna, nie preskriptivna. Hovori len to, ze takto a takto robili tito a tito ludia hudbu, ale to neznamena, ze aj ty musis. A v podstate aj v tomto smere je jedina naozaj rozvinuta hudobna teoria ta, ktora popisuje skladbu vaznej hudby zhruba v obdobi rokov 1600-1900. Uz pre (europsku) vaznu hudbu 20. storocia neexistuje hudobna teorie, ktora by takto kvalitne popisala postupy jej skladatelov, co je pochopitelne, kedze v 20. storoci bola ta vazna hudba prilis rozmanita na to, aby sa to dalo (co maju Webernove diela spolocne s Messiaenovymi a tie zas s Nonovymi?). Ani jazz nepopisuje ziadna taka kvalitna teoria, aj ked ten sa v tomto mozno najviac chyta. A pokial sa bavime o rocku, bluese, soule, funku ci metale, tak tam asi tazko hovorit o nejakej teorii - je tak zopar postrehov, ale teoriou, teda nejakym ucelenym systemom, by som to nenazval. A casto sa ani ta najrozvinutejsia teoria popisujuca vaznu hudbu neda aplikovat (ako to aplikujes na hudbu Morbid Angel?). Teda niektore koncepty si mozes vypozicat, ale netreba ich aplikovat prilis rigidne.

Po tretie, mohol si povedat, aky druh hudby ta zaujima, kedze je dobre vediet, ci sa bavime o Mozartovych sonatach, bebope, chicago bluese alebo hard rocku.

Po stvrte, teoria nie je taka dolezita, aj ked moze byt uzitocna. No nemal by si to s nou prehanat. Dam ti len jednu prakticku radu, ktoru vsak tiez neber prilis vazne: nikdy nepohoris s akordickymi tonmi. Tony akordu, ktory prave znie, budu vzdy zniet dobre. Ak s nimi zacnes/skoncis frazu, nebude to zniet zle. Ale nie je to nevyhnutne, lebo mozes hrat prakticky akykolvek ton. Dokonca mozes hrat aj cele frazy, ktore su totalne odveci a moze to zniet famozne (tzv. chromaticke solovanie). Teda hlavne pouzivaj usi. Vypocuj si toto solo, aby si mal predstavu (pretoc na 2:30):
    http://www.youtube.com/watch?v=77VAZSAD3CM

Po piate, uc sa hrat sola, ktore sa ti pacia. To ti pomoze ovela viac ako nejaka teoria, ktora pre tvoj styl ani vlastne neexistuje.
    When you see the complexity of what you think is simple, then you will see the simplicity of what you think is complex.

Členom od
    Nov 2007
    Level
    82
    Sila Reputácie
    45

pekne napísané ! +1
    p.s. ten Scofield keby má viac vlasov v tom videu vyzerá ako Zappa
    GuitWashburn N2 Nuno Bettencourt Signature Model, Copy Of Strat, Marin Electroacoustic /nylon strings/
    Bass Lakland Jazzbass, LTD ESP B206, Squier Pbass
    Amp : Orange DT, Orange 2*12
    Eff : AKG wireless system, In Ear monitoring system, Bassboard : Line selector, Zoom MS60-B, DIbox
    Using : M-Audio Hardware, M-Audio Studiophile, Rode NT-1A, AKG-C1000/3000, Shure Beta52,SM57,SM58,PG56,PG81, Audix i-5

Členom od
    Jun 2013
    Level
    7
    Sila Reputácie
    7

tak najviac sa mi páči metallica čiže celkovo metal. ale aj metallice mám čo vyčítať, niektoré sóla sú príliš rýchle a nerozumieť čo tým autor chcel povedať, niektoré sú zas pekné melodické alebo take vyvážene že aj rýychlosť ale má to systém. potom sa mi páči satriani , malmsteen ako sklbil klasiku s metalom. a keby som ja chcel robiť vlastnú hudbu tak nechcem kopírovať napríklad metallicu, ale od každého čo sa mi páči nejaké prvky si osvojiť.

a viem že neexistujú len základné stupnice molove a durove ktoré ale treba ovládať. napríklad master of puppets ten riff ide po každom poltóne a zneje to famózne, ale má to systém. a to je naozaj pravda že treba hrať ušami a dá sa možno aj bez teórie, ale zas ked poznám aspoň základy teórie tak oveľa skôr niečo stvorím no a to už si podľa sluchu môžem naprikald nejak upraviť. ale napríklad také akordy si nemôžem len tak náhodne vytvoriť, respektíve môžem ale musím vedieť z akých tónov akord môžem vytvoriť a aby to pasovalo so sólom

keď to mám celkovo zhodnotiť tak ja nepopieram to čo hovoríš. ale teória minimálne pomôže

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    14

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Peto38 Zobraz Príspevok
    tak najviac sa mi páči metallica čiže celkovo metal. ale aj metallice mám čo vyčítať, niektoré sóla sú príliš rýchle a nerozumieť čo tým autor chcel povedať, niektoré sú zas pekné melodické alebo take vyvážene že aj rýychlosť ale má to systém. potom sa mi páči satriani , malmsteen ako sklbil klasiku s metalom. a keby som ja chcel robiť vlastnú hudbu tak nechcem kopírovať napríklad metallicu, ale od každého čo sa mi páči nejaké prvky si osvojiť.

a viem že neexistujú len základné stupnice molove a durove ktoré ale treba ovládať. napríklad master of puppets ten riff ide po každom poltóne a zneje to famózne, ale má to systém. a to je naozaj pravda že treba hrať ušami a dá sa možno aj bez teórie, ale zas ked poznám aspoň základy teórie tak oveľa skôr niečo stvorím no a to už si podľa sluchu môžem naprikald nejak upraviť. ale napríklad také akordy si nemôžem len tak náhodne vytvoriť, respektíve môžem ale musím vedieť z akých tónov akord môžem vytvoriť a aby to pasovalo so sólom

keď to mám celkovo zhodnotiť tak ja nepopieram to čo hovoríš. ale teória minimálne pomôže
    Tu Metallicu si vystihol celkom presne, musim povedat. Nikdy som vsak ich hudbu nehral, ani thrash. Ale ked chces, tak Megadeth su hudobnicky na podstatne vyssej urovni, tak si mozes vypocut (hlavne to obdobie s Friedmanom a to s Polandom). Tam by sa aj dala najst mozno nejaka ''teoria'' (alebo skor viac postrehov).

Co si pamatam, tak Metallica hraju sola prevazne pentatonicky, mozu sa objavit nejake dalsie tony z aiolskeho modu, ale mavaju aj piesne zalozene na inych modoch. Kedze vacsina metalu, aspon toho tradicneho, kam Metallicu este mozeme zaradit, je v mollovej tonine (vacsinou E), tak prichadza do uvahy hlavne mollova pentatonika, pripadne doplnena aiolskym modom. Ale nemusi to tak byt vzdy a hlavne s trash metalom zacina byt ten problem, ze riffy byvaju aj chromaticke (teda vacsinou su). Takze su je asi najlepsie sa ucit ich sola, lebo teoreticky tu prilis nepochodis. Ale kazda hudba z niecoho vychadza stylisticky, takze to je dalsia moznost, ako do toho preniknut.

Napr. Malmsteen vychadza velmi vyrazne z Blackmora. Takze mozno bude lahsie sa pozriet najprv na neho (napr. Burn, Highway Star, Strange Kind of Woman a ine). Ked sa zapocuvas do jeho sol, hlavne tych klasicky orientovanych a tych z obdobia Rainbow, tak tam urcite zapocujes paralely.

Ked ma este davno Robo Rovina ucil, tak povedal jednu velku pravdu: ''Kazdy gitarista by mal vediet hrat blues.'' Z tejto hudby proste vsetko, co sa riesi na tomto fore (a co riesis ty), vychadza. Takze ja byt tebou, zacnem asi tym. Podla mna sa treba najprv naucit dobre narabat s pentatonikou, dobre frazovat, hrat s citom a ziskas tym aj urcity zakladny zmysel pre formu, tzn. bude citit, kde sa prave v tej skladbe nachadzas (casovo). Lebo aj tak vacsina rockovych a metalovych (aspon v tych 80. rokoch) hrala iba take upravene blues vo svojich solach - zober si Iommi, gitaristi z Iron Maiden, taki ako Page, Blackmore, Box, Slash atd. ani nehovorim, Judas Priest, Saxon atd. V durovom bluese sa da potom dalej pracovat s mixolydickymi modmi jednotlivych akordov. Takze sa naucis co-to aj z ''teorie'', ale hlavne sa naucis citit ton a frazovat, lebo podla mna nie je nic horsie pre usi, ako pocuvat metaloveho gitaristu, ktory sice robil strasne vela technickych cviceni a hra rychlo, ale okrem toho, ze mozno to, co hra, je nezmysel, nema ziaden ton.

Napr.
    http://www.youtube.com/watch?v=xuRhaDrnlWo
    http://www.youtube.com/watch?v=ihvvf1R_vWo

Na YT najdes aj plno backing trackov (bluesovych aj kadejakych inych), takze mozes skusit do nich improvizovat. V kazdom pripade, do metalu sa nepustaj, kym nemas aspon zaklady bluesu. Samozrejme, techniku si kludne rozvijat mozes, rovnako metalove sola sa mozes kludne ucit, ale improvizacne pories najprv blues.
    When you see the complexity of what you think is simple, then you will see the simplicity of what you think is complex.

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky