+ Odpoveď do témy
Stránka 1 z 2 1 2 PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 1 po 10 z 11

Téma: Mytus rozsireny medzi amatermi

Členom od
    Jan 2010
    Level
    50
    Sila Reputácie
    11

Mytus rozsireny medzi amatermi

Aj vy ste sa uz stretli (alebo sa aj castejsie stretavate) s nazorom, ze "ludia, ktori vystudovali hudbu, nemaju feeling a vsade vidia (pocuju) len stupnice, intervaly a podobne veci"? Uz som nieco podobne pocul od viacerych amaterov, casto jednozanrovych, teda vacsinou takych, ktori maju presnu predstavu, ako ma zniet hudba (aky musi mat zvuk, tempo, rytmus, inak to nie je spravna hudba) a ked niekto zahra nieco trochu inak (staci, ze inak akcentuje), uz maju pocit, ze ten clovek nema "feeling". :-)

Aj vy ste uz poculi nieco podobne v diskusiach roznych hudobnikov? Ja mam pocit, ze je to celkom rozsireny mytus, ktory sposobuje nedoveru voci hudobnemu vzdelaniu zo strany mnohych "wannabe" muzikantov.

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    86

Re: Mytus rozsireny medzi amatermi

Okrem iného by mal mať každý muzikant aj hudobné vzdelanie. Môže mu to len pomôcť.

Členom od
    Apr 2011
    Level
    30
    Sila Reputácie
    10

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Hudobne vzdelanie a talent sa nevylucuju ani nepodmienuju. Oznacit muzikantov bez hudobneho vzdelania za wannabe muzikantov je trosku silne kafe. Je kopec takych, ktori nemali stastie alebo vobec chut sa hudobne vzdelavat, a pritom ovplyvnili cely vyvoj hudby a dosiahli toho viac, ako mnohi s titulmi z najprestiznejsich skol. Samozrejme protiprikladov by sa dalo uviest neumerne viac, ale tam zasa treba pocitat aj s tym, ze mnohi studovali preto, lebo mali hudobne nadanie a bola to pre nich logicka volba, ako ostat v kontakte s hudbou. Talent neziskali studiom, ale studiom a istym odstupom od stereotypov ho dokazali rozvinut. Je prirodzené pre talentovaneho hudobnika, ze ide studovat, co mu urcite moze pomoct, ale pre malo talentovaneho hudobnika nie je ani ukoncene studium ziadnou zarukou toho, ze sa uplatni a prinesie nieco originalne. Urcite nechcem hovorit, ze hudobne studium plodi cvicene opice, statisticky tam bude obrovsky nepomer, ale vieme, ze aj tie existuju a preto by som to nevidel tak cierno-bielo. Aj ja patrim medzi tych wannabe; dokonca som sa istu dobu cielene vyhybal akejkolvek teorii v domneni, ze si vytvorim vlastnu; tony som si hladal a pouzival som ich vylucne podla sluchu a mojho estetickeho citenia; dodnes neviem zahrat ani jednu celu skladbu od ineho interpreta, len kratke uryvky - to po 16 rokoch gitary -, hram vylucne vlastne veci). dovod, preco som sa takto rozhodol, bol ten, ze som videl negativny priklad viacerych hudobnikov v mojom okoli aj v bizňise, ktori ovladali teoriu a nemali absolutne ziadnu vlastnu tvorivost. Jeden z nich ma chvilu ucil, ked som zacinal na gitaru, tam bol pre mna hlavny impulz. Okrem toho ma nebavilo pocuvat z mnohych stran stale tie iste dokonale predvidatelne naucene postupy. Casom som vsak dospel k poznaniu, ze vztah medzi talentom a vzdelanim treba asi posudzovat individualne od pripadu k pripadu a zovseobecnovanie nema vyznam. Ak ma niekto fantaziu, talent a zaroven odolnost voci vplyvu stereotypov, ktore su nutne tiez asi sucastou hudobneho vzdelania, moze mu byt dobre hudobne vzdelanie prospesne, ak ho nema, vzdelanie mu nepomoze. Dnes uz taketo vzdelanie samozrejme neodmietam a mozno sa na stare kolena k tomu este dostanem :-) . (tot nazor laika; este k nazvu temy: amater = muzikant bez hudobneho vzdelania???)
    Last edited by iamomega; 25.06.2013 at 06:07.

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    86

Toto nie je dobre orientovaná debata. Nepatrí sa vyčítať dobrému muzikantovi že nemá hudobné vzdelanie. On sám časom príde na to sám že ku ďalšiemu napredovaniu jednoducho potrebuje aj nejaké to hudobné vzdelanie. Je to vždy na individuálnych pocitoch a stupni ktorý chce konkrétny muzikant dosiahnuť.

Členom od
    Jan 2010
    Level
    50
    Sila Reputácie
    11

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

amater = hudobnik, ktory sa hudbe venuje amatersky, cize hranie vacsinou s kamaratmi bez nejakeho smerovania (mat pravidelne koncerty, nahrat album a podobne) a bez nejakych relevantnych vedomosti. A mnohym sa stava to, ze sa citia originalni, lebo si myslia, ze hraju vlastne neopakovatelne postupy, pritom prave objavili Asus2 tym, ze uvolnili ukazovak pri hrani a molu.

Členom od
    Jan 2010
    Level
    50
    Sila Reputácie
    11

Nechcel som nikomu nic vycitat, ved niekto je napr. sikovny programator, tak to neznamena, ze jeho nedostatok vedomosti v oblasti hudby z neho robi horsieho cloveka. Iba je zaujimave, ze prave v hudbe maju ludia pocit, ze "ved ucit sa vlastne ani netreba, ved ani Jimi Hendrix sa nic neucil", ale napr. v tom programovani si nepovedia "naco sa to ucit, ved aj sam pridem na to, ako spravit platobny terminal, aspon budem originalny".

Členom od
    Feb 2011
    Level
    52
    Sila Reputácie
    9

Ahojte sukmenovci. Myslim, ze kazdy, ktory to s hudbou mysli vazne (to iste plati aj o inych odvetviach ludskej cinnosti) snazi sa hladat vsetky mozne cesty svojho rastu. A vzdelavanie je jedna z nich. Aj medzi muzikantami su ludia, co to maju od boha a klasicke vzdelanie ich posle dalej do predu a mame hudobnych remeselnikov, ktori driluju, odohraju zlozite party a niekedy aj proklete rychlo a presne, ale ako to uz tu bolo spominane, casto vynachadzaju koleso. Je to cele Jing-jang. Kazdy si hlada vlastnu cestu k hudbe a hudba vlastnu cestu k nemu. Tak nech si kazdy vyberie, ale hlavne nech neohovara tych, ktori si vybrali inu cestu. Hudba je v prvom rade radost a bez srdca sa robit neda. Ale nejaka ta teoria je vzdy velmi uzitocna. Je to vlastne cesta, ktorou uz niekto presiel a naznacuje, kam by sa dalo ist dalej. Takze hor sa ponorit do hudby.

Členom od
    Apr 2011
    Level
    30
    Sila Reputácie
    10

To su riadne perly, philcan2 . Dobre si ma pobavil, diky.

amater = hudobnik, ktory sa hudbe venuje amatersky, cize hranie vacsinou s kamaratmi bez nejakeho smerovania (mat pravidelne koncerty, nahrat album a podobne) a bez nejakych relevantnych vedomosti.

Nechcel som nikomu nic vycitat, ved niekto je napr. sikovny programator, tak to neznamena, ze jeho nedostatok vedomosti v oblasti hudby z neho robi horsieho cloveka. Iba je zaujimave, ze prave v hudbe maju ludia pocit, ze "ved ucit sa vlastne ani netreba, ved ani Jimi Hendrix sa nic neucil", ale napr. v tom programovani si nepovedia "naco sa to ucit, ved aj sam pridem na to, ako spravit platobny terminal, aspon budem originalny". Muhahaha, fantazia

Len na doplnenie (slovník slovenského jazyka): amatér - kto niečo pestuje zo záľuby, nie z povolania, op. profesionál. Z tvojho postu usudzujem, ze si profik a zivis sa hranim hudby, tak jest?

Členom od
    May 2006
    Level
    63
    Sila Reputácie
    28

dobra diskusia. Podla mna kazdy kto ma rad hudbu by chcel do nej vidiet viac. To je uplne prirodzene. A ked mi umozni vzdelanie rozumiet niecomu co milujem viac, bol by som hlupy keby som to neurobil. Na druhej strane su ludia ktori by aj chceli porozumiet viac, ale bud nemali tu moznost hudbu studovat, alebo sa dali prehovorit niektorym z 'mudrych'... ze chod radsej studovat nieco ine, tak si zarobis a hudbu budes robit aj tak popri tom. Alebo proste nemali dostatocny talent na to aby ich prijali na hudobnu skolu. Myslim ze prave tyto ludia su zastanci teorie, ze hudobne vzdelanie nici feeling. Vidim za tym viac zavist ako pravdu.

Členom od
    Apr 2011
    Level
    40
    Sila Reputácie
    17

Ja som človek čo sa chce ponoriť hlbšie do hudby, aj sa ponára ale zvolil som si cestu študovať niečo iné čím sa slušne uživím a hudbu môžem robiť aj popri tom. Iste aj keby som chcel na hudobnú školu by ma iste nezobrali, ale to mi predsa nemôže brániť v štúdiu
    A s argumentom, že hudobné vzdelanie ničí feeling som sa už veľakrát stretol a mám dojem, že je to skôr akási forma sebaklamu ako závisť.
    Awaken in the silent night. Alone, inland hysteria.I am a stranger in this land.Here I kneel before you. Oh, solemn glory. - CoL Following Betulas

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky