+ Odpoveď do témy
Stránka 1 z 2 1 2 PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 1 po 10 z 15

Téma: Gitara a spev

Členom od
    Jul 2013
    Level
    1
    Sila Reputácie
    0

Gitara a spev

Chcem sa naucit hrat na elektricku gitaru no tomu predchadza osvojenie si hry na klasickej gitare, naucila som sa uz par zakladnyh akordov a teraz skusam take jednoduche pesnicky aby som sa naucila rytmus a preladovat akordy a to by som mala doprevadzat svojim spevom, lenze moj problem je v tom, ze spievat velmi dobre neviem... Moja mama hra na klasicku gitaru niekolko rokov a povedala mi, ze ona nepozna cloveka, ktory by hral na gitare a nevedel popritom spievat takze by som to vraj tym hranim mala nechat tak... Je to vazne dovod preco nehrat ?

Členom od
    Jan 2010
    Level
    50
    Sila Reputácie
    11

Re: Gitara a spev

Podla mna zalezi na tom, co je pricinou "zleho spevu". Ked niekto jednoducho nema hlas (prijemnu farbu, rozsah, kapacitu pluc, atd), tak napriek tomu moze byt talentovany hudobnik (gitarista, klavirista, skladatel, dirigent). Ale ked niekto nevie spievat, pretoze sa nepocuje a neciti, kedy zatal uplne mimo, da sa predpokladat, ze ani s hudobnymi nastrojmi mu to velmi nepojde.

Členom od
    Jul 2005
    Level
    78
    Sila Reputácie
    25

Nashley, myslím si, že Ti niekto nabulíkal strašné nezmysly...
    Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Nashley Zobraz Príspevok
    Chcem sa naucit hrat na elektricku gitaru no tomu predchadza osvojenie si hry na klasickej gitare...
    Toto je prvý nezmysel. Keby Ti niekto tvrdil, že najprv si musíť osvojiť taliansky jazyk, až potom sa budeš môcť učiť španielčinu, tak si všetci zaťukáme na čelo. Je síce pravda, že ak niekto už vie po taliansky, tak sa ľahšie naučí španielsky - ale taliančina nie je podmienkou (predpokladom), aby sa človek mohol učiť po španielsky - môže začať rovno s výučbou španielčiny.

V prípade klasickej a elektrickej gitary je to podobne. Síce patria do rovnakej rodiny hudobných nástrojov (podobne ako taliančina a španielčina patria do rovnakej jazykovej rodiny). A ak niekto vie hrať na klasickej gitare, tak sa ľahšie bude učiť na elektrickej - je to výhodou, ale nie je to podmienkou. Pokojne môžeš začať rovno s elektrickou gitarou.

Aj ku nám občas prídu žiaci, ktorí sú nešťastní - chcú sa učiť hrať na elektrickej gitare, ale v ZUŠke im povedali, že najprv musia 7 rokov chodiť na klasickú gitaru a učiť sa ZUŠkárske učivo a potom že si môžu hrať čo chcú aj na elektrickej gitare... My im radi umožníme začať rovno s elektrickou gitarou a už po pár týždňoch či mesiacoch môžu vidieť svoje prvé výsledky!

Moja mama hra na klasicku gitaru niekolko rokov a povedala mi, ze ona nepozna cloveka, ktory by hral na gitare a nevedel popritom spievat takze by som to vraj tym hranim mala nechat tak... Je to vazne dovod preco nehrat ?
    Tak tomuto hovorím "povzbudenie"! V prvom rade: nie je to pravda.
    (Teda, aby som bol presný: možno Tvoja mama naozaj nepozná nikoho, kto vie hrať na gitare a nevie spievať - ale to neznamená, že takí ľudia neexistujú. Znamená to len jedno: že pozná príliš málo gitaristov, ale vyvodzuje z toho príliš veľké závery, ktoré sú nesprávne.)

Je veľa gitaristov, ktorí nie sú žiadnymi veľkými spevákmi. Všimni si, že koľko kapiel má jedného člena speváka a iného člena gitaristu - a koľko kapiel má gitaristu+speváka v jednej osobe. Platí to aj naopak - je veľa spevákov, ktorí vôbec nevedia hrať na žiaden hudobný nástroj. (A potom chudáci potrebujú korepetítora alebo halfplayback, lebo inak si ani nepípnu.) Z tohto hľadiska je ľudský hlas len jedným z mnohých hudobných nástrojov - hoci uznávame, že je to výnimočný hudobný nástroj.

A teraz sa poďme pozrieť na Tvoj problém:
    ...moj problem je v tom, ze spievat velmi dobre neviem...
    Na diaľku a bez ďalších informácií to nedokážeme posúdiť. Tak načrtnem aspoň niektoré možnosti:
    1. Niekedy je veľmi ťažké NARAZ hrať a spievať - ak sa človek musí sústrediť na to, aby správnymi prstami ľavej ruky stlačil správne struny na správnom mieste + ak sa človek musí sústrediť aj na to, ako bude hýbať pravou rukou, aby udržal ten správny rytmus + ak sa musí sústrediť na slová piesne, aby sa nepomýlil + ak sa musí sústrediť ešte aj na melódiu piesne = tak to je dokopy strašne veľa úloh a začiatočník ich nemusí zvládnuť. Najlepšie je, keď všetky tie veci prebiehajú tak nejako samé od seba, spontánne - alebo ako sa hovorí "od srdca" - ak človek nemusí rozmýšľať, čo má hrať a ako má spievať, ak to ide rovno z neho, vtedy je to ľahké a vtedy je to radosť. Ak by toto bol Tvoj problém, tak riešenie je jednoduché: veľa cvičiť a veľa spievať, až sa Ti to dostane do krvi a bude to pre Teba samozrejmé a prirodzené. Vážne!
    2. Druhá možnosť je, že ten spev Ti možno naozaj nejde veľmi dobre. Ako to je? Aj Ty sama počuješ, že nespievaš dobre? - Lebo ak spievaš falošne, ale sama to počuješ, tak si na dobrej ceste: hlasivky sú sval, ktorý sa dá trénovať ako akýkoľvek iný sval v posilovni. Takže stačí cvičiť a cvičiť - a aj hlas sa dá vytrénovať.
    3. No a tretia možnosť je, že Ty sama nepočuješ, že zle spievaš. V takom prípade je to ťažšie, ale nie je to nemožné. Nestačí trénovať hlasivky, treba trénovať aj uši. Ak človek nie je objektívne hluchý (sluchovo postihnutý), tak môže svoj hudobný sluch rozvinúť. Ak je táto schopnosť zanedbaná - (napríklad keď maminky nespievajú svojim bábätkám, ako sa to tie bábätká majú naučiť?) - tak to môže byť náročné a chce to svoj čas. Ale nie je to nemožné - dá sa to!
    4. Posledná možnosť je, že to obvinenie nie je pravdivé - že spievať vieš. Možno to nie je hneď na prvý pokus dokonalé, ale to predsa nie je problém!
    Takže - ak chceš hrať a spievať (alebo ak chceš len jedno z toho) - tak sa nevzdávaj! Nie je na to žiaden dôvod: všetko sa dá zvládnuť, dá sa to natrénovať. Niekomu to ide ľahšie, niekto potrebuje viacej cvičiť. Ale ak to naozaj chceš, tak to aj dokážeš!
    Last edited by laco; 28.07.2013 at 11:45.

Členom od
    Jan 2010
    Level
    50
    Sila Reputácie
    11

Laco, dovolim si nesuhlasit v jednej veci. Vsetko sa neda natrenovat. Ak niekto nevie spievat preto, ze jednoducho nema hudobny sluch, talent, citenie a vobec nema sajnu, ci je mimo melodie, mimo rytmu a pod, tak ani prvotriedny trening vela nespravi (nehodnotim teraz kvalitu hlasu). Vacsina dobrych hudobnikov VIE spievat. Nemusia mat hlas ako naozajstni spevaci, ale aj ked Seban alebo Buntaj nieco zaspievaju, pocujes, ze ti ludia citia harmoniu, frazovanie, atd - a casto spievaju lepsie ako hviezdy superstar.

Ved aj ked sa pri detoch skusa, ako je to s ich hudobnym talentom, tak maju zaspievat aspon Kohutik jarabi, aby bolo jasne, ci maju zmysel pre hudbu. A z vlastnej skusenosti viem, ze deti, ktore sa rytmicky a melodicky stracaju aj pri tejto pesnicke (ale povie sa, ze ved my ich to naucime), tak neskor maju velke problemy, pretoze hudba pre ne nie je niecim prirodzenym, ale potrebuju sa sustredit aj na to, aby napocitali do styroch a hranie na hudobnom nastroji je skor trapenim ako radostou.

Preto si myslim, ze je dolezite poznat, co je pricinou neschopnosti spievat. Ci je to len o hlase, alebo skor o hudobnom talente. Pri prvej moznosti nie je problem hrat na hudobnych nastrojoch, v tej druhej to uz je tazsie.

Členom od
    Jul 2005
    Level
    78
    Sila Reputácie
    25

Naše skúsenosti sú opačné: ak niekto má sluch organicky a funkčne v poriadku a je len zanedbaný, dá sa s tým pracovať. To isté sa týka aj hlasu. Áno, je to náročné, dlho to trvá a pravdepodbne z toho človeka nikdy nevykrešeme hviezdu pódií - ale to ani nie je našim cieľom. Vieš, väčšina hudobných pedagógov strašne rada pracuje s talentovanými ľuďmi, ktorým to ide takpovediac samo od seba. Ale skutočný Pán Pedagóg je ten, kto dokáže prekonať aj nejaké tie prekážky - nielen sa bezpracne viezť na vlne cudzieho talentu!

Viem o čom hovorím - robíme to už roky.

P.S.: prípadne si tu na fóre dohľadaj nejaké staré diskusie o hudobnom talente a podobné veci, riešili sme to tu už viac krát...
    Last edited by laco; 28.07.2013 at 23:04. Dôvod: doplnené P.S.

Členom od
    Jan 2010
    Level
    65
    Sila Reputácie
    20

Zrejme budu rozne kombinacie talentu a netalentu. Raz sme mali spevaka (vlastnil aparat, takze mal narok spievat), no a ten mal hodne zaujimavu farbu hlasu, takeho Lee Greenwooda robil fakt pekne. Teda pekne farbou hlasu a aj intonacne. Mal ale jeden neduh, utekal z taktu, alebo ako sme hovorili, pri jeho speve pri tancovani "nevychadzala tretia noha". Furt sme museli byt v strehu a korigovat hudobny doprovod tak, aby dobre bolo.

Členom od
    Jan 2010
    Level
    50
    Sila Reputácie
    11

Laco, trochu to znie ako reklama :-) Naucime vas hrat, aj ked ste hluchy ako pen, naucime vas tancovat, aj ked ste uplne poleno. :-)

Pouzil by som paralelu so sportom. Ked dietatu hodis loptu, tak na talentovanom hned vidis dobry start na loptu a schopnost loptu chytit, odrazit, kopnut, atd. Netalentovane dieta vacsinou neurcito zamava rukami a nohami (pripadne ani to) a skor mas strach, aby mu ta lopta neublizila. Z toho je potom tazke budovat futbal alebo basketbal.

Mozno mame len rozne kriteria na talent/netalent a schopnost/neshopnost hrat. Poznam totiz mnohych z roznych skol, s roznou urovnou vzdelania, ktori po mnohych rokoch ucenia/hrania maju problem zahrat jedinu piesen, aby to bolo pocuvatelne a znelo ako naozajstna hudba (nie ako piesen v stadiu cvicenia).

Členom od
    Jul 2013
    Level
    1
    Sila Reputácie
    0

Ďakujem vám za komentáre tym nie velmi dobrym spevom som myslela ze nie vzdy dokazem spravne trafit tony a celkovo mam taky slaby hlasok este aj ked rozpravam ale za to hudobny sluch urcite mam a rytmus takisto mne len vrtalo v hlave to co mi povedala moja mama ale uz viem, co som potrebovala

Členom od
    Jan 2010
    Level
    50
    Sila Reputácie
    11

Ked je problem iba s hlasom, tak to nie je prekazka pri hre na gitare. Ja som napriklad obcas spieval v kapele, ludom sa to aj pacilo, ale mal som problem, ze moje hlasivky asi nie su dost silne a pomerne rychlo ma zacalo skriabat v hrdle, ako keby som hulakal celu noc. Pritom som skor spieval takym pokojnym sposobom, ziadne drasticke veci. Tak som sa radsej venoval viac gitare. Aj ked mnohi hovoria, ze to je sposobene nespravnou technikou, no na druhej strane mas spevakov absolutne bez techniky, ktori dokazu skriekat, ako keby ich rezali a hlas im neodide nikdy. :-)

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    13

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) philcan2 Zobraz Príspevok
    Ked je problem iba s hlasom, tak to nie je prekazka pri hre na gitare. Ja som napriklad obcas spieval v kapele, ludom sa to aj pacilo, ale mal som problem, ze moje hlasivky asi nie su dost silne a pomerne rychlo ma zacalo skriabat v hrdle, ako keby som hulakal celu noc. Pritom som skor spieval takym pokojnym sposobom, ziadne drasticke veci. Tak som sa radsej venoval viac gitare. Aj ked mnohi hovoria, ze to je sposobene nespravnou technikou, no na druhej strane mas spevakov absolutne bez techniky, ktori dokazu skriekat, ako keby ich rezali a hlas im neodide nikdy. :-)
    Mozno to bude tym, ze to nie su spevaci bez techniky?
    When you see the complexity of what you think is simple, then you will see the simplicity of what you think is complex.

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky