+ Odpoveď do témy
Stránka 1 z 2 1 2 PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 1 po 10 z 12

Téma: Aktivna/Pasivna

Členom od
    Jan 2008
    Level
    30
    Sila Reputácie
    18

Aktivna/Pasivna

Zdravim,

mohol by mi niekto vysvetlit, aky je presne rozdiel medzi aktivnou a pasivnou basou (gitarou)? Ja viem o tom len tolko, ze aktivne snimace potrebuju na fungovanie baterku a ze aktivne basy maju viac potenciometrov...Ale ako je to so zvukom? A kde sa aky typ vyuziva? Aky typ preferujete vy?

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    91

Exclamation Re: Aktivna/Pasivna

Je to veľmi jednoduché. Pasívna basgitara (gitara) signál zo snímača (-ov) sa vedie cez pasívne prvky - regulátory hlasitosti (volume) a regulátory tónovej clony pre zmenu zafarbenia zvuku nástroja von na výstupný JACK nástroja. Teda možno povedať, že signál z takéhoto nástroja nie je upravovaný - zosilňovaný žiadnym aktívnym prvkom (tranzistor, integrovaný obcod, elektrónka) vo vnútri nástroja.
    Aktívne basgitary (gitary) naopak taká aktívny prvok obsahujú. Poznávacím znakom je doštička s plošnými spojmi osadená elektronickými sôčiastakami vo vnútri nástroja (obyčajne pri potenciometroch a) a batériou 9 V. Signál zo snímačov takýchto nástrojov je zosilnený obyčajne nízkošumovým IO "čipom" s malou spotrebou pre dlhú životnosť batérie. Obyčajne batéria v pohode vydrží 1 rok bez výmeny(pozor, ak práve nehráte, vytiahnite Jack šnúry z nástroja, lebo tá sa pripája do obvodu vždy po zasunutí Jacku do nástroja). Signál tohto nástroja má prakticky v sebe predzosilňovač s aktívnymi korekciami zvuku (bass, middle, treble - alebo ich kombináciu aktív /pasív podľa prevedenia).
    Zvuk pasívneho nástroja viac umožní hrať aj drevu, aktívny nástroj pri "vyhulení" elektroniky naopak hrá iba ňou a drevo sa moc neuplatňuje vo zvuku.
    Výstup u aktívneho nástroja je silnejší a impedančne iný ako u oasívneho, preto zásadne používajte správny vstup zosilňovača. Obyčajne býva označený ako "aktive input" alebo "pasive input".
    Ak ešte ostalo niečo nezodpovedané, pýtajte sa - zodpoviem.

Členom od
    Dec 2007
    Level
    51
    Sila Reputácie
    21

Re: Aktivna/Pasivna

snad, len, co ma podla teba lepsi zvuk...

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    91

Takto by som to neformuloval ako sa pýtaš, lebo to je individuálne.
    Ten čo hrá klasickým spôsobom prstami basu (bezpražec nevynímajúc) nepotrebuje aktív, lebo preferuje zvuk dreva a typický "stredový" sound nástroja.
    Ak použiješ brnkátko (trsátko) na pasívnu gitaru a pohráš sa trocha s korekciami na zosíku a basičke, môžeš zvýšiť "attack" a brilantnosť prejavu pri zachovaní "zvuku dreva" násttroja.
    Ak chceš hrat SLAP-ovou technikou, naviac v tvrdších štýloch, potom je vhodná aktív elektronika, ktorú ak "vyhúliš" do max. tak dostaneš typický oceľový zvonivý agresívny sound.
    Zobral som to preto takto, aby som poukázal na extrémne rozdiely. Samozrejme že iným nastavením "urobíš" kompromisy ktoré sa zvukovo prelínajú.
    Na záver by som asi odporúčal (ak na to pravda máš) obidva typu nástrojov + nejakú FRETLESS Bass (bezpražec). Úplne by to uzavrela kombinácia 4 a 5 struniek (prípadne aj 6 a viac struové).
    Týmto som ťa určite nepotešil - ale chcel som len poukázať na to, že sa musíš rozhodnúť podla toho čo hráš, resp. čo chceš hrať, lebo každý s tu spomínaných druhov nástrojov je zvukovo odlišný a preto vhodnejší, príp. menej vhodný na jednotlivé štýly hudby. Bohužiaľ musíš sa rozhodnúť sám. Bolo by veľmi nezodpovedné niektorý druh zatracovať a iný zaznávať kvôli subjektívnym pocitom. Každý sme iný a každému vyhovuje a páči sa niečo iné.

Členom od
    Jan 2008
    Level
    30
    Sila Reputácie
    18

Re: Aktivna/Pasivna

Dakujem velmi pekne za vysvetlenie . Normalne rozmyslam, ci existuje v hudbe nieco, do coho sa muziker nevyzna .

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    91

Aby neprišli skrátka ani gitaristi, spomeniem jednu "fajnovosť" velikána bluesrockovej gitary "SLOW HAND" - Eric Clapton-a.
    Ten používal a dodnes používa na "nakopnutie" signálu svojej gitary pred zosilnením aparátom priamo vo svojej gitare "malú krabičku". Je to prakticky tranzistorový predzosilňovač, ktorý má za úlohu "nabudiť" zvuk tak, aby zosilňovač (lampový) sa dostával do prirodzenej limitácie a začal zvuk nakresľovať. Tým dosahuje svoj typický sound. Teda možno povedať, že aj jeho STRAT...by FENDER je aktívny.
    Typický skreslený zvuk samozrejme vytvára klasicky obvodmi určenými na skreslenie zvuku.
    Tieto riadky by mali byť len malým zamyslením nad rôznorodosťou "tvorby" originálneho soundu - výrazu toho ktorého gitaristu....

Členom od
    May 2007
    Level
    37
    Sila Reputácie
    17

Wink Re: Aktivna/Pasivna

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) muziker Zobraz Príspevok
    Takto by som to neformuloval ako sa pýtaš, lebo to je individuálne.
    Ten čo hrá klasickým spôsobom prstami basu (bezpražec nevynímajúc) nepotrebuje aktív, lebo preferuje zvuk dreva a typický "stredový" sound nástroja.
    Ak použiješ brnkátko (trsátko) na pasívnu gitaru a pohráš sa trocha s korekciami na zosíku a basičke, môžeš zvýšiť "attack" a brilantnosť prejavu pri zachovaní "zvuku dreva" násttroja.
    Ak chceš hrat SLAP-ovou technikou, naviac v tvrdších štýloch, potom je vhodná aktív elektronika, ktorú ak "vyhúliš" do max. tak dostaneš typický oceľový zvonivý agresívny sound.
    Zobral som to preto takto, aby som poukázal na extrémne rozdiely. Samozrejme že iným nastavením "urobíš" kompromisy ktoré sa zvukovo prelínajú.
    Na záver by som asi odporúčal (ak na to pravda máš) obidva typu nástrojov + nejakú FRETLESS Bass (bezpražec). Úplne by to uzavrela kombinácia 4 a 5 struniek (prípadne aj 6 a viac struové).
    Týmto som ťa určite nepotešil - ale chcel som len poukázať na to, že sa musíš rozhodnúť podla toho čo hráš, resp. čo chceš hrať, lebo každý s tu spomínaných druhov nástrojov je zvukovo odlišný a preto vhodnejší, príp. menej vhodný na jednotlivé štýly hudby. Bohužiaľ musíš sa rozhodnúť sám. Bolo by veľmi nezodpovedné niektorý druh zatracovať a iný zaznávať kvôli subjektívnym pocitom. Každý sme iný a každému vyhovuje a páči sa niečo iné.
    mnoo musim tak trosku nesuhlasit,nie je pravda ze pri hre na fretles staci pasivka...dnes uz moderne bassicky su skoro vsetky aktivky,ci uz preferujete hru prstami alebo slapom...podla mojho nazoru je najlepsia bassgitara na slap fender jazz bass pasiv a praveze pri hre prstami(finger technik) sa mi viac pacia aktivky.Aktivka ma taky hutnejsi ton.Myslim ze aj John Patitucci pouziva pri hre prstami 6str. aktivku a pri slape ma pasivnu 4str. bassu.

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    91

Samozrejem akceptujem aj tento názor a nemienim s ním polemizovať.
    Iba chcem ukázať, že pre mňa bol JAZZ BASS by Fender kedysi absolútnou jedničkou bez konkurencie. Oproti napr. PRECISION BASS by Fender som preferoval u JAZZ-u aj "iný" krk, 2 SC snímače, vzhľad, a iný zvuk.
    Časom mi prešli rukami aj RICKENBACKERY 4001-3, rôzne IBANEZY, YAMAHY, PEAVEY, GIBSONY a MUSICMANY a iné.
    Práve posledná značka ma dostala pre slap. Tým nechcem povedať, že JAZZ BASS nie je dobrý na túto techniku hry. Mal som možnosť skúsiť 2 alterntívy: pasív aj aktív. Tu musím povedať, že aktívny ma zaujal viac.
    Ak to vezmem obecne, tak napr. na pražských hudobných veľtrhoch každoročne v poslednej dobe jednoznačne vedú (čo sa týka záujmu basákov) v slapovej technike basičky s aktívnou elektronikou. Sú to tak Musicmany ako aj Jazz Bass, Ibanez, Peavey a ich nespočetné klony.
    Zaujímavé je, že záujem o Fendrácky Precision Bass akoby pomaly upadal (ale možno sa mi to len zdá).
    Tiež som si všimol že rok od roku sa zvyšuje záujem basákov o viac ako 5-strunové basy, preto aj výrobcovia dnes ponúkajú viac typov a značiek 6-struniek, niektorí to doťahujú až na 8-strunky. Neviem či sa to osvedčí. ale súčasné trendy akoby "hecovali" k ekvilibristickým výkonom na "poriadne hširokých" hmatníkoch a jednotlivci sa predbiehajú v hraní na basgitaru v štýle hry "ako na klavír".
    Na záver ešte malá poznámočka, prečo preferujem pasívny "fretless bass". Myslím, že fretless-ka je hodne pekná, ak tam zreteľne počuť hrať to drevo. Elektrika to viacmenej potláča. Dokonca aj snímače som "utopil" v dreve aby sa jeho podiel vo zvuku zvýraznil. Tiež preferujem hru iba prstami (brnkátko mi tu nesedí). Je to ale môj názor na základe svojich pocitov. Ak máte na vec iný názor, neberiem vám ho a akceptujem jedinečnosť každého jednotlivca.

Členom od
    Apr 2008
    Level
    67
    Sila Reputácie
    17

Wink Re: Aktivna/Pasivna

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Raky Zobraz Príspevok
    Zdravim,

mohol by mi niekto vysvetlit, aky je presne rozdiel medzi aktivnou a pasivnou basou (gitarou)? Ja viem o tom len tolko, ze aktivne snimace potrebuju na fungovanie baterku a ze aktivne basy maju viac potenciometrov...Ale ako je to so zvukom? A kde sa aky typ vyuziva? Aky typ preferujete vy?
    nazdar mal som v ruke aktivky ja osobne mam pasivku ale tak o aktivkach veim tolko ze zvuk je v gitare predzosilovany tou 9V bateriou takze ti nehrozi strata kvality zvuku u dlhsich kabloch.dalej je aktivka dost taka neprirodzena ako keby sa tie tony samy preryvali do seba navzajom pri hrani.je to odlisnejsie pasivka ma prirodzeny basovy zvuk..co si hovoril o potenciometroch tiez to hra u aktivky ulohu pretoze ta ich ma mnoho citlivejsie a mozes si na nastroji priamo nastvit vysky,stredy,basy a nemusis sa zohinat ku kombu ...pasivka ma iba tonove clony...proste treba si skusit a najs si nastroj ktory ta nadchne a bude sa ti pacit.

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    91

Hodne záleží na tom, akú muziku chceš robiť. Na klasické štýly myslím netreba veľmi aktívku. Pri slušnom nástroji a aparáte si nastavíš všetko v dobrej kvalite a svojej spokojnosti. Pri slape a teda ak preferuješ "guľometnú paľbu" s ostrým zvukom, asi sa budeš musieť obzrieť po nejakej aktívke. Moje 8 ročné skúsenosti na prezentáciách počas pražských hudobných veľtrhov mi napovedajú, že dnes basák ktorý neslapuje a nemá aktívku - nie je IN. *To by sa však dalo povedať aj na preferovanie metalovej muziky. Akoby sa chcelo povedať: co čech to metalista, co basák to slapista. Pozri si na nete českého basáka (Pražský výber II) ktorý je v tomto jednička - hrá na 6 strunovú aktívku a vydal knihu a videoškolu (v predaji v slovenskom kníhkupectve Inform Zilina) slapu.
    Princíp aktívnej basgitary je v tom, že signál zo snímača /ov je privedený na aktívne korekcie (zosilnenie cez integrovaný obvod napájaný batériou) bass, middle a treble a až potom ide cez reg. volume na jack a von z nástroja. KJorekciami na pasívnej base môžeš iba potlačiť vybrané frekvencie a naopak u aktívnej aj potlačiť aj zdôrazniť (zosilniť). Tak môžeš pohodlnejšie pracovať so zvukovým spektrom svojho nástroja. Batéria ti vydrží aspoň 2 roky bez výmeny.

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky