+ Odpoveď do témy
Stránka 3 z 6 PrváPrvá 1 2 3 4 5 ... PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 21 po 30 z 54

Téma: Autorske prava, citacie, vykradanie, cover verzie, plagiatorstvo....

Členom od
    Jul 2005
    Level
    78
    Sila Reputácie
    27

Re: Autorske prava, citacie, vykradanie, cover verzie, plagiatorstvo....

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Slayertplsko Zobraz Príspevok
    Radsej ten original. Ale po pravnej stranke sa neviem fundovane vyjadrit (som len 2. rocnik na prave). Ty si pravnik, ci to len tak na mna posobis?
    ...
    To je fakt, ze o tom treba diskutovat, len sa bojim jednej veci. Ze sa to zvrhne na absurdnu debatu typu ''poslancom uplne zrusit imunitu, hajzle jednéé'' a mozme si potom aj zriadit rovno vycap tu na fore. A myslim, ze uznas, ze to riziko je tu dost velke. Kolki su tu pravnici?
    Ano, Simon je (aj) právnik. ... Neobávam sa "zvrhnutia" diskusie. Jednak existujú autority, ktoré si môžu diskusiu ustriehnuť, a jednak majú našu podporu.

BTW, názor "poslancom treba zrušiť imunitu" je legitímny. Akurát to "hajzle jednéé" tam už nepatrí - ale práve na to tu máme vyššie uvedené nástroje.

Členom od
    Jul 2006
    Level
    70
    Sila Reputácie
    42

Jeeej,

pan veduci. Dlho som Ta tu nevidel.

No, mame to veru tazke s tym nasim narodom.

Ad Slayertplsko: Som rad, ze si aj ako student na prave drzis svoju hodnotovu uroven. Prave tam (a vlastne teraz uz asi na vsetkych spolocenskovednych odboroch) ma clovek velke riziko ponorit sa do hodnotoveho relativizmu. (Vid pravny pozitivizmus a bezobsazny formalizmus prevladajuci aj v nasej krajine.)

Tu je inac vyborna stranka zaoberajuca sa plagiatorstvom. Taky Gladiator by v kontexte uvedenych judikatov Najvyssieho sudu US of A nezarobil za svoje najvacsie hity ani korunu (a ani euro)

Členom od
    Jul 2006
    Level
    70
    Sila Reputácie
    42

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) M.a.j.o. Zobraz Príspevok
    Nieco sa o tejto problematike dozviete aj tu:
    http://www.copyright.sk/law/menu.htm
    ...ozaj len "nieco" ;-)
    To je zly vtip. Na tej stranke je este stary zakon, ktory uz v roku 2003 bol nahradeny tym, co spominal M.a.j.o.

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    16

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Simon Zobraz Príspevok
    Jeeej,

pan veduci. Dlho som Ta tu nevidel.

Ad Slayertplsko: Som rad, ze si aj ako student na prave drzis svoju hodnotovu uroven. Prave tam (a vlastne teraz uz asi na vsetkych spolocenskovednych odboroch) ma clovek velke riziko ponorit sa do hodnotoveho relativizmu. (Vid pravny pozitivizmus a bezobsazny formalizmus prevladajuci aj v nasej krajine.)

Tu je inac vyborna stranka zaoberajuca sa plagiatorstvom. Taky Gladiator by v kontexte uvedenych judikatov Najvyssieho sudu US of A nezarobil za svoje najvacsie hity ani korunu (a ani euro)
    Ta stranka vyzera vyborne, vdaka.

Členom od
    Jul 2005
    Level
    78
    Sila Reputácie
    27

Jeeej, pan veduci. Dlho som Ta tu nevidel.
    To, že ma nevidno, ešte neznamená, že tu nie som a nesledujem všetko podstatné. Ale dobre vieš, že si žiadnu diskusiu, ktorá sa šmykne okolo práva, nenechám ujsť! Som strašne zvedavý, ako sa to tu bude vyvíjať. Koniec koncov, niečo sme už videli v inej téme o autorských právach, ktorú sme tu mali.

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    16

V tejto suvislosti ma napada.

Zapisem nejaku skladbu (ktora podlieha autorskemu pravu) celu do not. Mozem svoj zapis legalne sirit (uploadovat na nejaky server), samozrejme uvediem aj autora skladby, alebo je to zasah to majetkovych prav autora, resp. inej FO/PO?

Členom od
    Jul 2006
    Level
    70
    Sila Reputácie
    42

Toto je vyborna otazka, a odpoveď nie je až taká zreteľná.

V USA sa ohľadom zapisovania a publikovania tabov (hoc aj bezodplatne) vedie tento spor

Myslím, že by sa však v tomto prípade dalo hovoriť o spracovaní diela, kedy zápisom zverejneného hudobného diela do nôt vzniká dielo nové. Na spracovanie je podľa autorského zákona potrebný súhlas autora.

Tu je však potrebné podotknúť, že SOZA ako najväčší (a jediný) moloch na Slovensku vo vzťahu ku kolektívnej správe práv k hudobným dielam, nemá právo tento súhlas udeľovať za autora. Súhlas musí udeliť samotný autor, prípadne dedič jeho majetkových práv k dielu. Sám sa musí aj súdiť v prípade neoprávneného spracovania.

Členom od
    Jul 2005
    Level
    78
    Sila Reputácie
    27

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Slayertplsko Zobraz Príspevok
    V tejto suvislosti ma napada.
    Zapisem nejaku skladbu (ktora podlieha autorskemu pravu) celu do not. Mozem svoj zapis legalne sirit (uploadovat na nejaky server), samozrejme uvediem aj autora skladby, alebo je to zasah to majetkovych prav autora, resp. inej FO/PO?
    Toto je veľmi zaujímavá otázka! "Donútil" si ma zastaviť sa, zamyslieť sa a dohľadať si to.
    Domnievam sa, že dostatočnú odpoveď dáva eixstujúci autorský zákon:
    zákon č. 618/2003 Z.z.

§ 24 ods. 2:
    Rozmnoženinu zverejneného diela prenesením tohto diela na papier alebo na podobný podklad prostredníctvom reprografického zariadenia alebo iného technického zariadenia môže fyzická osoba alebo právnická osoba vyhotoviť bez súhlasu autora; túto rozmnoženinu možno verejne rozširovať predajom alebo inou formou prevodu vlastníckeho práva. Za tieto použitia nevzniká povinnosť uhradiť autorovi odmenu.

§ 24 ods. 3 písm. d):
    Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa nevzťahujú na ... hudobné dielo zaznamenané v písomnej podobe
    Pre istotu som si úpravu tejto problematiky dohľadal aj v príslušnej smernici EU o harmonizácii autorského práva:
    Smernica č. 2001/29/ES:

čl.2 - Právo rozmnožovania
    Členské štáty ustanovia výlučné právo udeliť súhlas alebo zakázať priame alebo nepriame, dočasné alebo trvalé rozmnožovanie akýmkoľvek spôsobom a akoukoľvek formou, v celku alebo v časti:
    (a) pre autorov k ich dielam;

čl.5 - Výnimky a obmedzenia
    ods.2, písm a):
    Členské štáty môžu zabezpečiť výnimky alebo obmedzenia práva rozmnožovania ustanoveného v článku 2 v nasledujúcich prípadoch:
    vo vzťahu k rozmnožovaniu na papieri alebo akýmkoľvek iným podobným spôsobom, ktorý sa uskutočňuje použitím akéhokoľvek fotografického postupu alebo nejakým iným procesom, ktorý má podobné účinky, s výnimkou písaného/tlačeného notového materiálu za podmienky, že nositelia práv dostanú primeranú kompenzáciu;
    A aby toho nebolo málo, tak dôvodová správa k autorskému zákonu k predmetným ustanoveniam hovorí:
    Oba uvedené prípady voľného rozmnožovania zverejneného diela platia len za predpokladu, že nejde o výnimky ustanovené v odseku 3, kde by už len vyhotovenie jednej rozmnoženiny, či už pre osobnú potrebu fyzickej osoby (odsek 1) alebo tlačovú rozmnoženinu (odsek 2), mohlo byť vážnym a neospravedlniteľným zásahom do autorského práva.
    Z uvedeného vyvodzujem záver, že svoj notový zápis cudzej skladby, ktorá podlieha autorskoprávnej ochrane nemôžeš ďalej šíriť bez toho, aby si neporušil autorské práva. Dokonca už samotné vyhotovenie notového záznamu cudzej skladby by bolo možné považovať za zásah do práv autora. (Masaker, čo?)
    Verím, že ak je môj záver nesprávny, náš dvorný expert Simon ma opraví...

Ak je vyvodený záver správny, za zaujímavé považujem dve súvisiace otázky:
    1. laická otázka - platí to aj pre taby?
    2. odborná otázka - §28 autorského zákona umožňuje použitie autorského diela na vyučovacie účely, vrátane vyhotovenia rozmoženiny. Tým sa §24 ods.3 a §28 dostávajú (?) do rozporu. Ktoré ustanovenie autorského zákona má prednosť?
    Pre istotu dopĺňam prehlásenie, že môj príspevok vôbec nerieši otázku aplikovateľnosti uvedených ustanovení v praxi. A rovnako neprezentujem svoj osobný názor na súčasnú právnu úpravu.

Členom od
    Jul 2005
    Level
    78
    Sila Reputácie
    27

Myslím, že by sa však v tomto prípade dalo hovoriť o spracovaní diela, kedy zápisom zverejneného hudobného diela do nôt vzniká dielo nové. Na spracovanie je podľa autorského zákona potrebný súhlas autora.
    Simon, osobne sa domnievam, že v prípade prepisu zvukového záznamu do notového chýba ten tvorivý (kreatívny) prvok, ktorý je jedným zo základných atribútov diela. Chýba tomu tvorivá činnosť autora. Budem hnusný, ale poviem to takto: prepis nôt do zvukovej podoby zvládne aj inteligentnejšia kalkulačka. A hoci opačná cesta už tak jednoduchá nie je, je len otázka času, kedy sa aj to stane bežnou súčasťou napríklad mobilného telefónu alebo podobných zariadení.

Výkladová smernica SOZA (PDF) napríklad hovorí toto:
    § 1 ods. 3)
    Predmetom autorsko-právnej ochrany nie je najmä notový alebo zvukový záznam už existujúceho diela, ktorý neobsahuje tvorivý autorský prínos (nespĺňa podmienky stanovené autorským zákonom).

Členom od
    Jul 2006
    Level
    70
    Sila Reputácie
    42

Asi sa zacnem autorskému právu venovať profesionálne.

Vzdy ked sa tu vyskytne nejaka otazka na tuto temu, prestavam robit cokolvek ine a vrhnem sa na pravne predpisy a judikaturu.

Zacnem uvedeným "rozporom", ktorý v skutočnosti až také problémy nespôsobuje. Totiž ods. 3 ust. § 24 výslovne uvádza, že odseky 1 a 2 sa nevzťahujú na taxatívne vymenované prípady. Zákonná licencia pre vyučovacie účely je uvedená v už spomínanom § 28 a na ten sa teda uvedené výnimky nevzťahujú.

Ináč si sa pán vedúci dopracoval k správnym záverom vo vzťahu k prepisovaniu hudobných diel do nôt/tabov. Myslím si však, že v praxi žiadny slovenský vydavateľ zatiaľ nemá záujem na vydávaní tlačených nôt/tabov na populárne slovenské skladby. Preto asi ani nebude dochádzať k súdnym sporom o náhradu nemajetkovej ujmy. (Teda kým sa nezobudia. )

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Kľučové slová pre túto tému

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky