+ Odpoveď do témy
Stránka 15 z 15 PrváPrvá ... 5 13 14 15
Zobraz výsledky 141 po 147 z 147

Téma: Improvizacia

Členom od
    May 2011
    Level
    33
    Sila Reputácie
    12

Question Re: Improvizacia

Zdravim potreboval by som poradit ... nasiel som si skvelu skladbu do ktorej sa snazim improvizovat podla stupnice. Mam vsak problem zvolit spravnu stupnicu pri danom akorde preto sa obraciam na vás... nedavajte mi pls linky na rozne clanky som z toho uplny jelen ... nasiel by sa niekto kto by mi to tu dopodrobna vysvetlil ake tony pri ktorom akorde (danej skladby) mam hrat ???? dikes (a sorry za gramatiku neriesim ju )
    Last edited by jimino; 04.05.2012 at 13:55.

Členom od
    Apr 2011
    Level
    40
    Sila Reputácie
    20

Re: Improvizacia

nie som si istý či ťa chápem a oveľa viac či si si ty istý čo vlastne chceš, trebárs
    ked sa hrá akord Cmaj7 chces vediet aku stupnicu máš hrať ? alebo ak sa hrá motív Cmaj7 + Am9 + Dm7 + G7 a do toho chceš stupnicu poradiť ?
    Awaken in the silent night. Alone, inland hysteria.I am a stranger in this land.Here I kneel before you. Oh, solemn glory. - CoL Following Betulas

Členom od
    May 2011
    Level
    33
    Sila Reputácie
    12

chapem ze ma nechapes ked som zabudol dat prilohu

Členom od
    Oct 2007
    Level
    59
    Sila Reputácie
    32

3 z 3 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Vzťah medzi akordom a stupnicou je veľmi jednoduchý. Akord je podmnožina stupnice. Stupnica má 7 tónov a z týchto siedmych tónov vytváraš troj, štvor, päťtónové súzvuky - akordy.

Akordy sa skladajú z tercií - t.j. keď vezmeš 1., 3. a 5. tón stupnice, dostaneš akord na prvom stupni. Keď vezmeš 2., 4. a 6. tón, dostaneš akord na druhom stupni atď. V populárnej hudbe máš väčšinou celé sledy akordov vystavané z tónov jednej stupnice. Keď si vezmeš typický spoj trebárs C maj7 - D m7 - Am7 - G7 a rozpíšeš si tóny týchto akordov, zistíš, že všetky sú vystavané z materiálu C - D - E - F - G - A - H - (c) - do týchto akordov hráš teda C prirodzenú durovú. V jazze sa ale málokedy stretneš len s akordmi jednej stupnice, to je fakt. Takže.

Na úvod by som sa naučil prirodzenú durovú stupnicu, jej obraty, prirodzenú molovú, harmonickú molovú a melodickú molovú stupnicu. Potom by som tieto stupnice harmonizoval (spôsobom, ktorý som Ti vyššie opísal, terciami). Tým sa naučíš, ktoré akordy sú príznačné pre ktorú stupnicu (tóninu). Keď potom uvidíš nejaký sled akordov, budeš si ich už vedieť zaradiť. Princíp ale ostáva taký, že:

Akord je podmnožina stupnice. Na daný akord, resp. sled akordov môžeš hrať takú stupnicu, ktorá obsahuje tóny akordu, resp. akordického sledu.

Báj d wej: Skladba, ktorú si sem šmacol, sa odohráva v harmonickej molovej, takže najjednoduchšie bude hrať tam túto stupnicu.
    Last edited by Bachez; 05.05.2012 at 08:20.
    video killed the rock´n´roll...

Jedna gitara, druhá gitara, jedno kombo. Všetko ostatné som predal a peniaze prepil.

Členom od
    May 2011
    Level
    33
    Sila Reputácie
    12

okej dikes... takze skladbu hram z akordou amol - A,E,C dmol - D,A,F E? - E,H,D,Gis ... takze do skladby hram (ak som to vsetko spravne pochopil) A,H,C,D,E,F,G ? ako som si vsak vsimol v taboch Django hra v stupnici aj ton gis ktory je aj v poslednom v akorde E?... takze mam hrat stupnicu aj s tonom Gis ??? Reinhardt, Django - Minor Swing.gp5 no neskor som si vsimol ze hra v skladbe aj mnoho dalsich tonov ktore sa v stupnici ani v akordoch nenachadzaju
    Last edited by jimino; 07.05.2012 at 13:44.

Členom od
    Oct 2007
    Level
    59
    Sila Reputácie
    32

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) jimino Zobraz Príspevok
    okej dikes... takze skladbu hram z akordou amol - A,E,C dmol - D,A,F E? - E,H,D,Gis ... takze do skladby hram (ak som to vsetko spravne pochopil) A,H,C,D,E,F,G ? ako som si vsak vsimol v taboch Django hra v stupnici aj ton gis ktory je aj v poslednom v akorde E?... takze mam hrat stupnicu aj s tonom Gis ??? Príloha 985 no neskor som si vsimol ze hra v skladbe aj mnoho dalsich tonov ktore sa v stupnici ani v akordoch nenachadzaju
    Hráš stupnicu A H C D E F Gis - táto stupnica sa volá harmonická molová.

Hej, Django tam určite hrá veľa chromatizmov a alterovaných tónov. To je proste jazz, jazz si málokedy vystačí s jednou stupnicou To už je však problematika tzv. "modality" a "rozšírenej tonality". Je mi ľúto, ale aby si sa dostal do týchto vecí, budeš sa musieť orientovať na nejaké články a knihy, aj keď si ich na začiatku odmietol Ľuboš Brtáň (lubosb) na tomto fóre prehľadne a pochopiteľne písal o technike improvizácie v jazze...pokukaj
    video killed the rock´n´roll...

Jedna gitara, druhá gitara, jedno kombo. Všetko ostatné som predal a peniaze prepil.

Členom od
    May 2006
    Level
    63
    Sila Reputácie
    31

2 z 2 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

otazka bola ze co mas hrat... do toho minor swing. V Prvom rade si musis uvedomit aka je forma a aka harmonia. Jeden 'chorus' ma 16 taktov.

A- A- D- D-
    E7 E7 A- A-
    D- D- A- A-
    E7 E7 A- E7

basa hra okrem toho F7 v 13 takte ale gitarista to nehra.

Takze ked sa na to pozres tak je to uplne jednoduche. Tonika, Subdominanta, Domintna. V podstate je to v A mol takze veta ze A mol stupnica(ked niekto chce harmonicka) vzdy ladi je sice pravda ale odvadza ta od spravneho vyberu tonov. Mas tony akordicke, potom tenzie(to si vyssie nadstavby tercii(9,11,13)) a medzi tensiami su este tzv avoid notes.

Akordicke tony zneju dobre. Tensie zneju jazzy, tiez dobre. A avoid notes su tie ktore preste nezneju vobec dobre To sa stale len pohybujeme v ramci toniny(ziadna chromatika)

Pre prvy akord si mozes vybrat aky zvuk chces(natural minor,harmonic minor,melodic minor). Povedzme ze chceme harmonic minor.

tak mame akordy
    A- maj7 (A,C,E,Gis)
    D- 7 (D,F,A,C)
    E7 (E,Gis,H,D)

skus si prehrat apregia, hraj prislusne arpeggio na prislusny akord. Potom skus rozne tony cez rozne akordy. Zistis ze F cez Ami znie zle. Ton A znie s E7 zle. Ale napr ton F znie s E7 super je to pekna tenzia(b9). Takze teraz vidis ake je dolezite vyberat spravne tony cez spravny akord. Najlepsie sa v tom zlepis ked skusis mysliet na kazdy akord extra. Takze cez Ami hram A harm. Cez D- hram D dorsku. A cez E7 (HM5,spanian,major frygian,mixo(b13,b9)) To su rozne nazvy pre tu istu stupnicu. Najrzozumitelnejsi je pre man HM5(Harmonic Minor 5) co znamena 5 mod harmonickej molovej. Co je v podstate A harmonicka od tonu E ale zrazu su uplne ine tony akordicke takze premyslas inak.

ale vsetka tato nuklerna matematika je sice krasne. Ale v podstate jedine co je dolezite su melodie ktore hras. Musis ceknut ludi ktori takuto hudbu hraju, ceknut melodicky material co hraju, pozret preco to hraju a preco to znie tak ako znie. A potom sa len pozres aha tak tu cavo hra taku FRAZU. A ked je fraza cool naucis sa ju. Ale to to vobec neznamena ze to musi byt nejaka ultra moderna stupnica. takze si sa sadni, cekni dakeho cava co sa ti paci, nauc sa jeho solo a potom sa pokus prist na to co to hral. Uvidis ze je to casto krat aj teoreticky 'nespravne' ale znie to proste cool

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky