+ Odpoveď do témy
Stránka 1 z 4 1 2 3 ... PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 1 po 10 z 31

Téma: Čistenie javorového hmatníka

Členom od
    Aug 2008
    Level
    21
    Sila Reputácie
    0

Čistenie javorového hmatníka

Nevie mi niekto poradiť ako si vycistit hmatnik z javoroveho dreva na gitare? Vsetky cistiace prostriedky v predajniach v blave su urcene iba na tmave dreva. Cital som niekde na nete ze sa to s citronovym olejom da, je to pravda?

Členom od
    Apr 2008
    Level
    67
    Sila Reputácie
    15

Re: Čistenie javorového hmatníka

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) BRootie Zobraz Príspevok
    Nevie mi niekto poradiť ako si vycistit hmatnik z javoroveho dreva na gitare? Vsetky cistiace prostriedky v predajniach v blave su urcene iba na tmave dreva. Cital som niekde na nete ze sa to s citronovym olejom da, je to pravda?
    ked ja mam uz "abnormalne" zasvineny hmatnik pouzijem trosicku pronta

Členom od
    Jul 2007
    Level
    74
    Sila Reputácie
    27

ak chces nieco specialne na gitary tak skus napriklad dunlop. http://www.muziker.sk/Default.aspx?c...s=typ_t;041109
    ...ked raz vyrastiem tak si kupim nejaku peknu lubovku a ked nahodou vyrastiem este viac a nebudem vediet co od dobroty tak si kupim dobro

"Nikdo není opravdu dobře oblečen, nenosí-li úsměv." P.B. Shelley
    Lekvár je produkt šialenej myšlienky neurobiť zo všetkých sliviek slivovicu....
    Stará cigánska múdrosť: Učme sa hudbe, lebo lepšie je mať na brade jeden mozoľ od huslí, ako na rukách desať od roboty

Členom od
    Feb 2008
    Level
    32
    Sila Reputácie
    0

ja to robim klasicky zoberem handricku a prípravok na okna CLEAN a pucujem do nemoty.
    Bach PL-3 HB
    Marshall mg 30dfx
    akustika Lucida
    trsatka Jim Dunlop

www.sof.estranky.sk -moja skupina

Členom od
    Nov 2008
    Level
    20
    Sila Reputácie
    13

ehm, este s ami nestalo ze by som mal hmatnik taky zasraty, aby som musel na to kupovat nejaky pripravok... a to som hraval (teraz uz tak moc nie) dost casto a dost dlho, mam gitary s palisandorm a jednu s javorovym hmatnikom. Pri kazdej vymene strun som len vlhkou handrou "umyl" hmatnik a pri prazcoch ak bola necistota, tak tu som brnkatkom oskrabal :-) ... bez akychkolvek pripravkov hmatniky vyzeraju ako nove.
    napr dnes som na ibaneze menil struny, a takto vyzeral hmatnik http://www.kimlo.sk/foto/index.php?path=Ibanez/
    ako novy :-)
    po kazdom hrani treba hmatnik + struny utierat... najlepsie aj pocas hrania (medzi skladbami samozrejme, nie pocas nich).

Členom od
    Oct 2007
    Level
    59
    Sila Reputácie
    32

ja som na to obetoval jednu zubnu kefku...
    video killed the rock´n´roll...

Jedna gitara, druhá gitara, jedno kombo. Všetko ostatné som predal a peniaze prepil.

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    88

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Exclamation Re: Čistenie javorového hmatníka

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) BRootie Zobraz Príspevok
    ================================================== ================
    Okrem ineho nie je jedno ci ide o lakovany a lesteny hmatnik, alebo o hmatnik v "natural" uprave (obidva mozu byt z tvrdeho javora).

Okrem ineho tiez nie je jedno, co rozumies pod pojmom "zasvineny" a treba ho vycistit.

Netradicne riesenie:

Ak je ten "bordel" povedzme maz z prstov zmiesany s potom a prachom, lahko ho oskrabes hranou trsatka alebo ineho "nastroja" z plastu aby si neposkodil povrch hmatnika.
    Nasledne ak namocis kusok bavlnenej handricky do cistiaceho prostriedku napr. na okna ktore obsahuju lieh a vydrhnes policko hmatnika, bude urcite ciste. Lieh samozrejme vyprcha za kratku chvilu.
    Potom pouzijes trocha "balzamu na kozene vyrobky" zn. PHILADELPHIA (predava sa v tohto casu po roznych HM ako TESCO a inych po celej SR, jesennych a predvianocnych trhoch prakticky v kazdom mestecku). Ako bonus dostanes od predajcu aj malu "hubku" na aplikaciu vosku.
    Okrem toho ze v zimnom obdobi si osetris kozeny kabat, topanky a mamke doma kozenu sedaciu supravu, ti ostane dost aj na niekolko pouziti na gitaru ci basu.

Obsahuje vcely vosk a ine prisady. Je bezfarebny a dobre sa vstreba do dreva, ktoreho povrch mozno nasledne vyborne prelestit. Ani nezbadas ze tam nieco je.

Osobne to vyuzivam aj na konzervaciu tela gitar a basgitar v NATURAL povrchovej uprave uz dlhu dobu a s maximalnou spokojnostou, bez akejkolvek zmeny na zvukovom prejave nastroja.

Prisiel som na tento sposob uplne nahodou ako "slepe kura k zrnu" a osvedcilo sa mi to. Berte to ako moje know-how, ktore som hodil do placu pre prospech vsetkych.

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    88

Exclamation Re: Čistenie javorového hmatníka

Okrem javoroveho hmatnika (svetly), maju gitary aj tmavsi palisandrovy hmatnik (hnedy) - no dnes sa u azijskej produkcie pouziva jeho nahrada roznymi miestnymi drevinami (ceresna a ine), az po ebenove hmatniky (cierne) - kedysi standardne na vsetkych od strednej triedy vyssich modeloch no dnes iba vynimocne pouzivane drevo u drahych "custom" gitar.

Ale podme ku cisteniu. Palisandrove hmatniky vratane ich nahrad po mechanickom ocisteni (ako som spomenul v predoslom prispevku) mozno vyhodne pouzit v kazdej domacnosti pouzivany pripravok na nabytok - DIAVA, ale ten cervenej farby. Nim napustenou bavlnenou handrickou dobre vydrhneme kazde policko hmatnika. Pri tejto cinnosti je dobre odstranit struny, lebo pripravok je mastny. Po vycisteni treba suchou handrickou prelestit hmatnik. Nechat trocha preschnut hmatnik a znova natiahnut struny. Po tejto uprave je hmatnik zaroven akosi aj "nakonzervovany" proti preschnutiu dreva.

Tak isto mozno osetrit aj ebenovy hmatnik.

Samozrejme je mozne pouzit aj dostupne pripravky predavane v predajniach s HN.

Členom od
    Oct 2007
    Level
    28
    Sila Reputácie
    14

DIAVU mame doma...skusim to najblizsie..mam palisandrovy hmatnik a uz je spinavy, tak to skusim, ani by som nepovedal, ze mi DIAVA niekedy posluzi ...diki za radu

Členom od
    May 2008
    Level
    44
    Sila Reputácie
    15

je blbe ak hmatnik cistim s alpou? :-D

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky