+ Odpoveď do témy
Stránka 2 z 5 PrváPrvá 1 2 3 4 ... PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 11 po 20 z 50

Téma: Topic bez kľúčových slov

Členom od
    Jul 2006
    Level
    70
    Sila Reputácie
    42

Re: Topic bez kľúčových slov

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) tele Zobraz Príspevok
    Am tak to naozaj neviem. Zajtra si to asi pojdem precitat ale mozte to sem napisat. A este to poradie ale to neviem ci je na to nejake pravidlo.
    Aj Am najdes s pomocou tych clankov velmi rychlo.

S tym poradim som trosku mimo. Co potrebujes vediet?

Členom od
    May 2009
    Level
    29
    Sila Reputácie
    14

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Piter Zobraz Príspevok
    ja len tak, ze moje znalosti z teorie a strupnic, a harmonizacie su na dost biednej urovni
    sak si precitaj clanky tajomstva harmonie a urcite tomu pochopis ja som sa to tiez viac menej naucil z nich a potom este trosku s praxe ked som dopisoval akordy do pesniciek, ked je to viac hlas tak to je pomerne jednoduche ale na samotnu melodiu by som asi aj ja nemal bezchyby :-D

Členom od
    Jul 2008
    Level
    36
    Sila Reputácie
    19

nemam vobec cas na to...
    mam poprecitovane vsetky clanky skoro z muzikany, ale nemam cas sa to ucit, poslednu dobu si ledva zahram na gitaru
    Cort X-11
    Nashville NW-20CSB
    Fender Frontman 65R
    Marshall MG15
    Johnson Distortion DEQ2
    Dowina GT-007
    ...som zistil, že tu nič zmysluplne nepíšem...

Členom od
    May 2009
    Level
    29
    Sila Reputácie
    14

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Simon Zobraz Príspevok
    Aj Am najdes s pomocou tych clankov velmi rychlo.

S tym poradim som trosku mimo. Co potrebujes vediet?
    myslim, ze myslet to preco si tie akordy usporiadal v takom slede a snazi sa najst pod tym system

Členom od
    May 2009
    Level
    29
    Sila Reputácie
    14

nemam vobec cas na to...
    mam poprecitovane vsetky clanky skoro z muzikany, ale nemam cas sa to ucit, poslednu dobu si ledva zahram na gitaru
    a skusal si si to tipnut aj predtym nez bola zverejnena odpoved?

Členom od
    Jul 2008
    Level
    36
    Sila Reputácie
    19

hej no... tie subdominanty, dominanty to neviem, ale tipol sem si ze je to c dur, ci chromaticka no, ale inak fakt neviem
    Cort X-11
    Nashville NW-20CSB
    Fender Frontman 65R
    Marshall MG15
    Johnson Distortion DEQ2
    Dowina GT-007

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    15

hej no... tie subdominanty, dominanty to neviem, ale tipol sem si ze je to c dur, ci chromaticka no, ale inak fakt neviem
    Je to C dur, nie chromaticka. Chromaticka je taka, ktora obsahuje vsetkych 12 tonov (C, C#, D, D#, E, F, F#, G, G#, A, A#, B/H).

C dur je durova stupnica. Ta ma sedem tonov (osmy je oktava a teda je to ta ista farba ako prvy ton) a sklada sa z piatich celych tonov a dvoch poltonov (tie su medzi 3tim a 4tym a medzi 7mym a oktavou). Teda od C to pojde C D E F G A B/H a C.

Na to potrebujes par minut denne, proste ti nekupim, ze ich nemas. Nie je tu co sa ucit, staci to len pochopit. Tie subdominanty a dominanty ti mozeme vysvetlit, ak chces.

Členom od
    Jul 2008
    Level
    36
    Sila Reputácie
    19

...posledny mesiac fakt nemam cas, prerabam si izbu, malujem, robim podlahu, police a take kraviny, volny cas co mam, a je ho naozaj minimum travim s priatelkou... a musim sa smutne priznat, ze v minulych mesiacoch sa mi to ucit nechcelo viem, ze robim blbost, a ak sa chcem dostat na vyssi level musim to vediet, ale nejak som sa nedonutil sadnut si k tomu

...C dur, preco som si myslel, ze C dur je chromaticka? ale vlastne je tam to iste okrem #, nie? c dur je do, re, mi, atd, nie?

...bol by som rad, keby ste mi to vysvetlili, tie clanky mam prestudovane, ale tak, hlava dubova:/
    Cort X-11
    Nashville NW-20CSB
    Fender Frontman 65R
    Marshall MG15
    Johnson Distortion DEQ2
    Dowina GT-007

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    15

2 z 2 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

...posledny mesiac fakt nemam cas, prerabam si izbu, malujem, robim podlahu, police a take kraviny, volny cas co mam, a je ho naozaj minimum travim s priatelkou... a musim sa smutne priznat, ze v minulych mesiacoch sa mi to ucit nechcelo viem, ze robim blbost, a ak sa chcem dostat na vyssi level musim to vediet, ale nejak som sa nedonutil sadnut si k tomu
    Jasne chapem. Ale pozri, nasiel si si tych pat minut na forum, tak to mozes spravit tak, ze si vezmes gitaru do ruky a budes citat a popri tom to aj hrat na gitare (pripadne iny nastroj mozes pouzit, napr. na klavesovych je to jednoduchsie).

...C dur, preco som si myslel, ze C dur je chromaticka? ale vlastne je tam to iste okrem #, nie? c dur je do, re, mi, atd, nie?

...bol by som rad, keby ste mi to vysvetlili, tie clanky mam prestudovane, ale tak, hlava dubova:/
    V prvom rade, ako vacsina zacinajucich gitaristov, mas asi prehnany a neopodstatneny strach z teorie, resp. taku nechut. Ono nie je to nic tazke, prave naopak. Hlavne ta elementarna teoria je velmi logicka, prehladna. A ano, durova stupnica je do re mi... ale nemusi to byt C dur, moze to byt D dur, F# dur a pod. Zavisi to od toho, na akom tone zacnes. Ale pekne poporiadku.

OK, najprv sa pozri sem na klavir: http://www.josef-k.net/mim/ThePianoKeyboard.gif
    Mas tam napisane nazvy tonov, na ktorych klavesach su. Davam ti to preto, lebo na klavesoch to vidno lepsie ako na gitare. Vsimni si, ze biele klavesy su presne tony C duru. Tie dve frekvencie (440 Hz a 220 Hz), si nemusis vsimat.

No mas tam aj ine tony, tie sa pouzivaju v inych stupniciach (o tom potom). Vsimni si, ze medzi E a F nie je cierna klavesa - je medzi nimi rozdiel (interval) iba jedneho poltonu (rozdiel v ich vyske). V zapadnej hudobne tradicii je toto najmensia stavebna jednotka hudby, tento interval poltonu. Taktiez medzi B a C. Dva poltony potom tvoria interval celeho tonu (napr. medzi C a D, E a F# atd.).

Tu sa ziada mala poznamka k tonu B a tiez k tonu Bb. Moze tu byt problem v nazve. V europe sa v zasade asi od stredoveku pouziva oznacenie H pre ton, ktory ty vidis na klavesoch ako B (to je americke oznacenie). Z toho teda vyplyva, ze ton Hb (u nas...cita sa 'hes' alebo 'bé'), sa bude v Amerike volat Bb. Asi bude lepsie zatial pouzivat americke oznacenie, lebo net je ich plny. Ale viac-menej mi je to jedno a netreba si s tym velmi lamat hlavu. Alebo mozem uvadzat ako doteraz - H/B a Hb/Bb. Vyber si.

Ideme dalej. Vzdy v dalsej oktave sa nazvy tonov opakuju, ako sam vidis. Tomu sa hovori, ze maju rovnaku farbu, len su v inej oktave (teda maju roznu vysku). Ak by sme pripisali napr. tonu F# cervenu farbu, tak F# o oktavu vyssie by bol len trochu iny odtien cervenej. Len taka mala metafora, aby si pochopil, ze maju rovnaku kvalitu. A preco sa tomu hovori farba? Lebo hudobnici si po starocia priradovali k tymto tonom nejaku farbu. Ale toto myslim netreba nejak rozpitvavat.

Este som ti nevysvetlil, co znamenaju tie # a b. Krizik (#) sa pouziva na oznacenie tonov a polton vyssich (teda napr. C# je o polton vyssie ako C), becko (b) zas naopak o polton nizsich (teda napr. Eb je o polton nizsie ako E).

Ako aj vidis, niektore tony maju dva rozne nazvy. Pozor! To neznamena, ze maju inu farbu, ta ostava vzdy rovnaka, lebo zavisi jedine od frekvencie (teda vysky). A vyska je rovnaka. Niekedy sa nazyvaju tak a niekedy tak - v podstate je to nieco ako hudobny pravopis, o tom inokedy ale. Mimochodom, nemusi to byt len tych 5 tonov, ktorykolvek ton, ktorakolvek farba, moze mat dva alebo aj tri nazvy.

Ulohy na zamyslenie:
    1, je Gb o polton nizsie ako F?
    2, je C# o polton nizsie ako D?
    3, ako daleko je A# od Bb/Hb?
    4, ako daleko je E# od F?
    5, je F# o polton nizsie ako E#?
    6, je Cb o polton vyssie ako B/H?

Ak je odpoved ANO, dalej to neries. Ak je odpoved NIE, napis, ako to je v skutocnosti, teda ako daleko su od seba. Mas tychto pat moznosti (kedze len tie som ti vysvetlil):
    a, rovnako vysoko (nie je rozdiel)
    b, o polton nizsie
    c, o polton vyssie
    d, o cely ton nizsie
    e, o cely ton vyssie

Niektore tie otazky su trochu zaludne, ale ak na vsetky odpovies spravne, tak si to pochopil. Ak budes mat nespravne odpovede, tak potom to uz urcite pochopis, az ti poviem, kde mas chybu. Netreba sa to nejak ucit, nie je to skuska z anatomie. Treba to len pochopit, nie je tu velmi co sa ucit.
    Last edited by Slayertplsko; 17.12.2009 at 21:35.

Členom od
    Jul 2008
    Level
    36
    Sila Reputácie
    19

toto vsetko viem ale dakujem za rozpisanie, hmatnik mam cely v malicku, aj podla sluchu trochu, este jasne - treba este trochu cviku ale, uz zvladam

1. Gb je F# takze je o polton vyssie
    2.
    3. ta ista pozicia
    4. detto
    5.
    6.ta ista pozicia

-tony, poltony, oktavy, rozlozenie na hmatniku, etc - toto viem, len mne napriklad nejde do hlavy, ked sa stupnica sklada z, trebars, C, D, E, G, A ako mi z toho vznikne neviem aky rad tonov, poltonov
    -neviem toniky, subdominanty, dominanty - viem, ze je to I., IV., a V. stupen stupnice, ale naozaj...
    Cort X-11
    Nashville NW-20CSB
    Fender Frontman 65R
    Marshall MG15
    Johnson Distortion DEQ2
    Dowina GT-007

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky