+ Odpoveď do témy
Stránka 3 z 5 PrváPrvá 1 2 3 4 5 PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 21 po 30 z 50

Téma: Topic bez kľúčových slov

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    15

Re: Topic bez kľúčových slov

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Piter Zobraz Príspevok
    toto vsetko viem ale dakujem za rozpisanie, hmatnik mam cely v malicku, aj podla sluchu trochu, este jasne - treba este trochu cviku ale, uz zvladam

1. Gb je F# takze je o polton vyssie
    2.
    3. ta ista pozicia
    4. detto
    5.
    6.ta ista pozicia
    Dobre potom. Pre istotu som to musel preverit, lebo ak by si nahodou mal problem s tymto, tak by si nemohol rozumiet tomu dalsiemu. Akurat pozor, v piatej otazke si sa sekol. F# je o polton vyssie ako E#. OK, myslim, ze toto mozeme uzavriet.

tony, poltony, oktavy, rozlozenie na hmatniku, etc - toto viem, len mne napriklad nejde do hlavy, ked sa stupnica sklada z, trebars, C, D, E, G, A ako mi z toho vznikne neviem aky rad tonov, poltonov
    No ved tonom a poltonom uz rozumies. Takze sa len na to pozri - od C ku D je aky interval? ton (cely ton)...od D ku E je zas ton...od E ku F je polton, od F...a tak dalej, chapes? Cize mas ten C dur a vies, ze struktura stupnice je taka, ze ide T T P T T T P.

Toto je jeden druh stupnice - durova stupnica (hovori sa jej aj ionska, a ma tiez ine nazvy v inych castiach sveta, vyskytuje sa napr. v karnatskej indickej hudbe...to len tak na okraj).

Samozrejme, mozes ju zacat aj od tonu G napr. a potom to bude G dur. Takze, ked poznas jej strukturu, tak si urcite poskladas, ze tony pojdu G A B/H C D E F#. Vsimni si, ze tam nie je F, ale F#. Ak by tam bolo F, tak by struktura bola T T P T T P T, a to je struktura ineho druhu stupnice, tiez durovej, ale mixolydickej. Vyuziva sa hojne v jazze a bluese. Zatial sa nou este nezaoberaj.

Existuje strasne velke mnozstvo tych druhov stupnic a kazdu mozes zacat ako akeho tonu len chces, preto je dolezite poznat ich strukturu. Niektore sa skladaju zo styroch, z piatich, siestich, siedmych, osmych atd. tonov. Je to naozaj rozmanity svet a mozu vznikat potom velmi zaujimave veci z toho. Ak chces, mozes si vypocut nejaku indicku hudbu alebo perzsku, kde sa vyuzivaju dost odlisne stupnice od tych nasich. Hlavne v juznej Indii (v tzv. karnatskej hudbe) sa im podarilo to dotiahnut tak daleko, ako nikde inde, co sa tyka vyuzivania moznosti roznych stupnic.

Ak sa pozries este raz na klavir, tak mozeme zostavit dalsich 6 stupnic pouzitim len bielych klaves (tonov C duru). Takto dostaneme sedem modov, kvazi odvodenych od C duru (To vsak neznamena, ze su jej nejak podriadene. Su to rovnocenne stupnice. Dokonca ani si to nepredstavuj tak, ze niekto kedysi vzal C dur a vymyslal z neho nove stupnice). Pochadzaju zo starovekeho Grecka.

NAZOV MODU - STRUKTURA - OD C DURU ''ODVODENY''
    1, ionsky mod - TTPTTTP - CDEFGAB - ma durovy charakter (je to vlastne ten C dur)
    2, dorsky mod - TPTTTPT - DEFGABC - ma molovy charakter
    3, frigicky mod - PTTTPTT - EFGABCD - ma molovy charakter
    4, lydicky mod - TTTPTTP - FGABCDE - ma durovy charakter
    5, mixolydicky mod - TTPTTPT - GABCDEF - ma durovy charakter
    6, aiolsky mod - TPTTPTT - ABCDEFG - ma molovy charakter (nazyva sa aj prirodzeny mol)
    7, lokricky mod - PTTPTTT - BCDEFGA - ma zmenseny charakter

Uloha: Napis vsetky mody od C (ten prvy uz vlastne mas, tak tych zvysnych sest).

neviem toniky, subdominanty, dominanty - viem, ze je to I., IV., a V. stupen stupnice, ale naozaj...
    Nuz toto je na dlhsie rozpravanie. Najprv sa spytam, comu presne nerozumies na tom?
    Last edited by Slayertplsko; 19.12.2009 at 17:04.

Členom od
    Jul 2008
    Level
    36
    Sila Reputácie
    19

takze intervaly su bud tony alebo poltony? ale ked ja neviem, preco su ciste intervaly, zmensene, zvacsene, velke a male... mam v tom chaos

k tym modom ku C? nahodou si ich tam vsetky nevypisal???
    Cort X-11
    Nashville NW-20CSB
    Fender Frontman 65R
    Marshall MG15
    Johnson Distortion DEQ2
    Dowina GT-007
    ...som zistil, že tu nič zmysluplne nepíšem...

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    15

k tym modom ku C? nahodou si ich tam vsetky nevypisal???
    Nie. Napisal som len C dur (teda ionsky mod). Ale dorsky mod som napisal od D. A frigicky som napisal od E. A ja chcem aby si mi vsetkych tych sest zvysnych modov napisal od C.
    EDIT: Prave som si vsimol, ze v tej tabulke som mal napisane OD C. To ta asi zmiatlo. Myslel som tym od C duru ''odvodene'', ale teraz som po tebe chcel od tonu C.

takze intervaly su bud tony alebo poltony? ale ked ja neviem, preco su ciste intervaly, zmensene, zvacsene, velke a male... mam v tom chaos
    Intervaly mozes urcit po prve bud ako isty pocet tonov alebo poltonov - to je vlastne absolutna vzdialenost medzi nimi (neberies vobec ziaden ohlad na hudobny kontext). Ale potom ich mozes urcit aj vzhladom na ich funkciu.

Chcelo by to nejaku analogiu. Zober si, ze v anglictine sa vyrazy ''there'', ''they're'' a ''their'' citaju vsetky rovnako - [ðɛə]. Ibaze ak by si napisal ''They're is no one like you'' (piesen od Scorpions), tak by si vyzeral ako blbec, lebo tam ma byt ''there'' aj ked vo vyslovnosti nie je rozdiel.

Takisto, intervaly zvysenej kvarty (napr. C F#) a malej kvinty (napr. C Gb) zneju uplne rovnako. Je totiz medzi nimi rovnaka vzdialenost (sest poltonov alebo tri tony). Lenze nie je jedno, ci napises jedno alebo druhe. Su to akoby dva vyznamy jedneho intervalu. Hlavne sa to stava pri pouzivani chromatickych akordov v skladbe alebo pri alteracii (ci uz chromatickych alebo tonalnych) akordov - to je ale este velmi zlozite. Staci ti vediet, ze niekedy to piseme tak a niekedy zas tak.

Dobre, najprv napis tie mody a potom mozme ist dalej.
    Last edited by Slayertplsko; 19.12.2009 at 17:03.

Členom od
    Jul 2008
    Level
    36
    Sila Reputácie
    19

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Slayertplsko Zobraz Príspevok
    Nie. Napisal som len C dur (teda ionsky mod). Ale dorsky mod som napisal od D. A frigicky som napisal od E. A ja chcem aby si mi vsetkych tych sest zvysnych modov napisal od C.
    EDIT: Prave som si vsimol, ze v tej tabulke som mal napisane OD C. To ta asi zmiatlo. Myslel som tym od C duru ''odvodene'', ale teraz som po tebe chcel od tonu C.
    tak naozaj si s tymi modmi neviem rady...
    jedina cesta, ktora ma napada, je, ze pouzijem C D E F G A H C a s tym budem pracovat - ale ked pozeram na to, co si mi napisal, tak tam stale vidim C D E F G A H C - len sa to v kazdom mode posunie o ton, teda to bude vyzerat takto:

1.Jonsky CDEFGAHC
    2.Dorsky DEFGAHCD
    3.Frygicky EFGAHCDE
    4.Lyidcky FGAHCDEF
    5.Myxolidicky GAHCDEFG
    6.Aiolsky AHCDEFGA
    7.Lokricky HCDEFGAH

neviem ako inak to moze byt

Cort X-11
    Nashville NW-20CSB
    Fender Frontman 65R
    Marshall MG15
    Johnson Distortion DEQ2
    Dowina GT-007

Členom od
    Jul 2006
    Level
    70
    Sila Reputácie
    42

Intervaly su trosku objemnejsia kapitola.

Slayer Ti na zaciatok rozpraval o velkej sekunde a malej sekunde (polton, cely ton).
    Tych intervalov je trosku viac, ale nebudem tu slayer.... ovi narusat jeho didakticky proces.

Mody si najlepsie oskusas tak, ze si ich zahras od prveho tonu po posledny.
    Zistis, ze aj ked hras furt po bielych, tak to znie vzdy trosku inac.

Zistis, ze zrazu je na tom prave podstatne to, ako su zoradene cele tony a poltony.

Skusme este raz: Ionsky CDEFGAHC
    Dorsky C.............
    Frygicky C...............
    Last edited by Simon; 20.12.2009 at 13:27.

Členom od
    Jul 2008
    Level
    36
    Sila Reputácie
    19

1, ionsky- CDEFGAH
    2, dorsky mod - TPTTTPT - CD#EFGA#H
    3, frigicky mod - PTTTPTT - C#DEFG#AH
    4, lydicky mod - TTTPTTP - CDEF#GAH#
    5, mixolydicky mod - TTPTTPT - CD#EFGA#H
    6, aiolsky mod - TPTTPTT - CD#EFG#AH
    7, lokricky mod - PTTPTTT -C#DEF#GAH

tak, kedze to vsetko zacina od C, tak uz jedina vec, ktora ma napadla bolo toto
    -dufam, ze je to uz spravne riesenie, lamem si nad tym hlavu uz niekolko hodin
    Cort X-11
    Nashville NW-20CSB
    Fender Frontman 65R
    Marshall MG15
    Johnson Distortion DEQ2
    Dowina GT-007

Členom od
    Jul 2008
    Level
    36
    Sila Reputácie
    19

1, ionsky- CDEFGAH
    2, dorsky mod - TPTTTPT - CD#EFGA#H
    3, frigicky mod - PTTTPTT - C#DEFG#AH
    4, lydicky mod - TTTPTTP - CDEF#GAH#
    5, mixolydicky mod - TTPTTPT - CD#EFGA#H
    6, aiolsky mod - TPTTPTT - CD#EFG#AH
    7, lokricky mod - PTTPTTT -C#DEF#GAH

tak, kedze to vsetko zacina od C, tak uz jedina vec, ktora ma napadla bolo toto
    -dufam, ze je to uz spravne riesenie, lamem si nad tym hlavu uz niekolko hodin
    !!NIE!!, takto to urcite nie je - poltony su E a H, tym padom som napisal uplnu hovadinu...

C D E F G A H

dorsky mod - TPTTTPT - CEDFGHA

no, a som opat v prdeli Simon, si mi napisal, ze vsetky zacinaju tonom C, takze uz na frygickom som sa zasekol, kedze je tam postupnost PTTTPTT...
    myslel som si, ze to ma byt ECDFHGA, ale potom som si spomenul, ze si mi pisal, ze sa zacinaju od C

ktore je spravne, mam vobec nieco dobre?
    Cort X-11
    Nashville NW-20CSB
    Fender Frontman 65R
    Marshall MG15
    Johnson Distortion DEQ2
    Dowina GT-007

Členom od
    Jul 2006
    Level
    70
    Sila Reputácie
    42

Mi teraz napadlo, ze mozno ti pomoze, ak ten "vzorec" napiseme v cislach 2212221

Navyse, toto je vyborne cvicenicko, kde si uvedomis, preco existuju nielen kriziky´, ale aj becka.

Dorsky od ce je totiz: C D Eb F G A Bb (Neskor Ti tu vysvetlime, co to znamena dorska sexta.)

Dalsie skus sam este raz.

Členom od
    Jul 2008
    Level
    36
    Sila Reputácie
    19

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Simon Zobraz Príspevok
    Mi teraz napadlo, ze mozno ti pomoze, ak ten "vzorec" napiseme v cislach 2212221

Navyse, toto je vyborne cvicenicko, kde si uvedomis, preco existuju nielen kriziky´, ale aj becka.

Dorsky od ce je totiz: C D Eb F G A Bb (Neskor Ti tu vysvetlime, co to znamena dorska sexta.)

Dalsie skus sam este raz.
    dakujem
    tie cisla - to som asi potreboval...
    2212221 - znamena, ze najprv dam dva tony a potom "jeden ton o polovicu zmenseny", tri tony a opat polovicu?

-takze vo frigickom dam najprv o polovicu zmenseny ton cize Cb? becko znamena, ze sa vlastne "zmensuje" nie?
    -takze nebudem pouzivat mriezky, ale becka?

3, frigicky mod - PTTTPTT - Cb D E F Gb A H
    4, lydicky mod - TTTPTTP - C D E Fb G A Hb
    5, mixolydicky mod - TTPTTPT - C D Eb F G Ab H
    6, aiolsky mod - TPTTPTT - C Db E Fb G A H
    7, lokricky mod - PTTPTTT - Cb D E F G A H
    Cort X-11
    Nashville NW-20CSB
    Fender Frontman 65R
    Marshall MG15
    Johnson Distortion DEQ2
    Dowina GT-007

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    15

No dobre, takze este raz. Este si to nepochopil, ale Simon ti uz dost pomohol, takze uz sme blizsie a blizsie.

Ten posledny pokus bol zatial najlepsi. Najhorsi bol ten druhy v poradi. Skusim ti to vysvetlit takto:

Mas tony ionskeho modu: C D E F G A H. Ak sa na to pozries, tak medzi C a D je rozdiel celeho tonu (teda dvoch poltonov), takze napiseme 2. Medzi D a E je to zas 2, takze uz vzorec pokracuje 22. Medzi E a F je len polton rozdiel, takze napiseme 1 a mame zatial 221. Medzi F a G je zas 2, takze 2212. Medzi G a A zas 2, takze 22122. Medzi A a H je zas 2, takze uz mame 221222. A nakoniec to uzavrieme opat k zakladnemu tonu (ktorym je C) a medzi H a C mame polton, teda mame 2212221. A vzorec je teraz uplny.

Pokusim sa o take graficke zobrazenie:
    ..2..2..1...2..2..2..1
    C..D..E..F..G..A..H..C

To iste sa da urobit s dorskym modom:
    ..2..1....2..2...2..1...2
    C..D..Eb..F..G..A..Hb..C

Ako vidis, intervaly su vzdy medzi dvoma tonmi, nikdy nie na nejakom jednom tone. Jeden ton je jeden ton (pozn. ton sa pouziva v dvoch vyznamoch: 1, jeden ton ako napr. C alebo F# alebo A; 2, interval celeho tonu, ktory sa rovna dvom poltonom...aby ta to nemiatlo). Ako si tam napr. chcem ku E priradzovat polton. V C dure je medzi E a F polton a to ta zmiatlo, ale napr. v G dur je medzi E a F# cely ton. Interval je len vzdialenost, neviaze sa ani nesuvisi z nijakym konkretnym tonom.

Takze este raz. Vzdy ked robis jeden z tychto modov od C, tak si napis najprv tony C duru (ktore su bez krizikov a beciek) C D E F G A H a k nim uz len dopis kriziky a becka, podla potreby. Takto by sa ti nemalo stat to, ze napises D# tam, kde ma byt Eb (aj ked znie rovnako). Takze si to skus este raz. Ionsky a dorsky uz mas, takze ti treba frigicky, lydicky, mixolydicky, aiolsky a lokricky.
    Last edited by Slayertplsko; 20.12.2009 at 16:14.

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky