+ Odpoveď do témy
Stránka 1 z 2 1 2 PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 1 po 10 z 13

Téma: Dobry hudobnik

Členom od
    Jan 2010
    Level
    66
    Sila Reputácie
    22

Dobry hudobnik

Tak ma napadlo, ze by bolo zaujimave poznat nazor dnesnych hudobnikov na istu vec ....

Pred nedavnom som cital knihu Joziho Olajosa o kosickych muzikantoch od 1945 po dnesok a zaujala ma jedna veta na konci knihy, kde si autor povzdychol asi v tom zmysle, ze kde tie lanske snehy su, ze u nas v Kosiciach je v sucasnosti malo dobrych hudobnikov. Pritom, ako to ja sledujem, je tu kopec mladych chlapcov, ktori dokazu – spravidla na gitarach – take veci, ze hocikedy len zahanbene sledujem tie vykony. Ja ale tusim, ako to Olajos myslel.

Ludia, ktorych opisuje vo svojej knihe, boli urcite spravidla virtuozi na svojom nastroji, podobne ako dnesni mnohi chlapci, tu by som nehladal koren jeho povzdychu. Len akosi ten pomer obecne znamych a obecne neznamych hudobnikov bol mozno akosi vacsi. Mozno je to tym, ze kedysi bolo viac miest, kde sa mohli hudobnici pravidelne zviditelnovat na verejnych produkciach, a to mam na mysli cele to pasmo od svadieb cez bary az po koncerty. Dnes v dosledku ekonomickeho dovodu mnohe z verejnych akcii odkroja pre seba didžeji a take one-man show produkcie, ktore sice plnia ucel, lebo co bolo dokladne pripravene a pustene zo stroja je vacsinou velmi kvalitne na posluch, ale odobera to priestor na poctivu zivu produkciu.

Dalej, asi by bolo treba zadefinovat, KTO je vlastne dobry hudobnik. Lebo pokial ide o ovladanie techniky hry vo svojom zanri – mame dnes vela talentov. Taki machri zo starsej doby ale, ako napriklad Dobra Lajcsi, Juraj Szabados, Olajos a kopec inych boli vo svojej dobe dobri tym, ze boli sice virtuozi ale boli aj velmi univerzalni, bolo im jedno, pre koho hraju, boli to vysoko prisposobivi profici, ktori vedeli na urovni improvizovat napr. v bare, ale dokazali nabehnut aj do cudzieho orchestra, fasovali noty a bez pripravy „odblatovali“, teda odohrali z listu napr. vystupenie u Tiny Turner...

Aky ma byt dobry hudobnik? Ako to vidite vy?

Členom od
    Feb 2009
    Level
    76
    Sila Reputácie
    39

Re: Dobry hudobnik

podla mna tak ako si opisal na konci toho tvojho prispevku...mat perfektne zvladnuty nastroj a byt univerzalny..aby dokazal bavit ludi..v tomto je urcite velkym vzorom Tommy Emanuel (prepac ze menujem zamorskeho ale tych nasich nejako nepocut a nevidiet bohuzial cize o nich neviem..samozrejme uvitam tipy)
    without music, life would be a mistake. Friedrich Nietzsche

Členom od
    Jan 2010
    Level
    62
    Sila Reputácie
    19

Tak podľa mňa zase nemusí byť dobrý hudobník univerzálny. Si myslím, že každý čo dokáže zabaviť ľudí a rozumie tomu čo robí je dobrý hudobník. Veď aj dobrý opravár nieje len taký keď vie opraviť všetko čo mu príde pod ruku ale keď vie opraviť to čomu sa venuje, s čím robí. Samozrejme čím vie viac tým je lepší ale to neznamená, že aj ostatní musia vedieť všetko aby boli dobrí.

Členom od
    Jan 2010
    Level
    66
    Sila Reputácie
    22

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) frajerik Zobraz Príspevok
    Tak podľa mňa zase nemusí byť dobrý hudobník univerzálny. Si myslím, že každý čo dokáže zabaviť ľudí a rozumie tomu čo robí je dobrý hudobník. Veď aj dobrý opravár nieje len taký keď vie opraviť všetko čo mu príde pod ruku ale keď vie opraviť to čomu sa venuje, s čím robí. Samozrejme čím vie viac tým je lepší ale to neznamená, že aj ostatní musia vedieť všetko aby boli dobrí.
    OK, beriem. Ale upresnil by som o co mi ide. Jeden mne znamy mlady bubenik je velmi dobry v black metale alebo crust punku (kto sa v tom uz dnes ma vyznat), ale ked si pomysli, ze by mal – povedzme z financnych dovodov – odohrat v ramci zaskoku napr. ples hasicov, tak jednak ani nevie, ako sa k tomu postavit, jednak mu pride z tej predstavy na vracanie. Proste citi k takejto forme produkcie jednoznacny odpor. Ako keby to bolo prenho nieco menejcenne. Cize, chapem, ze ho to nebavi, nech sa venuje tomu, co mu chuti, ale na takej akcii zarobi dajme tomu na nove struny alebo na plienky pre syna a okrem toho pozadoval by sa po nom vykon, ktory je mrnava podmnozina toho co dokaze. Alebo: povedzme, ze si dobry klavesak a vo svojej kapele king. Naraz pride taky Habera a povie ti „pod, odohras u mna jeden koncert, lebo mi vypadol klavesak. Noty budes mat pripravene“ ....
    Totiz tie noty ........ dost sa nimi podla mna opovrhuje, kazdy ide na ucho alebo taby a pritom noty patria k hudbe ako rit k serblu. Mnohe veci to proste zjednodusuje. Aj ked sa necitim stary foter, za mojich cias to este ciastocne tak nejak fungovalo. Uz to vidim, ako mi tu za tieto nazory niekto nalozi .......
    Dnes existuje spusta hudobnych stylov a spravne pises, ze clovek nemoze byt mag vo vsetkych. Ale myslim si, ze rozhodne nie je spravne to okate opovrhovanie inymi ako mojim zameranim a tak isto nejaky ten vseobecny hudobny a mozno aj teoreticky zaklad by nezaskodil. Mne grindovske skreky velmi nevonaju, ale od toho este dokazem posudit majstrovstvo a ocenit ho. Zaujimave, ze opacne to dajak nefunguje – grindaci maju ostatne zanre hlboko v trubke a netaja sa tym.

Členom od
    Jan 2010
    Level
    62
    Sila Reputácie
    19

Beriem to. To čo si napísal je pravda. Muzikant, hudobník atď. aj keď sa venuje len svojmu žánru by nemal opovrhovať ostatnými a mal by jednoznačne rozširovať svoje hudobne vedomosti ak ma príležitosť. Ak má šancu a zahodí ju (a na Slovensku je tých šanci pomenej) tak to nieje veľmi múdry ťah. Tie noty máš tiež pravdu, v podstate súhlasím so všetkým čo si napísal. Keď má človek šancu sa niečo nové priučiť a nezomrie pre to tak nevidím dôvod prečo by sa to nemal naučiť/chopiť sa šance ako hovoríš ten tvoj kamarát. Keby už nič tak aspoň zarobí peniažky a dnes sa hodí každý cent.

Členom od
    Jan 2010
    Level
    66
    Sila Reputácie
    22

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) frajerik Zobraz Príspevok
    Beriem to. To čo si napísal je pravda. Muzikant, hudobník atď. aj keď sa venuje len svojmu žánru by nemal opovrhovať ostatnými a mal by jednoznačne rozširovať svoje hudobne vedomosti ak ma príležitosť. Ak má šancu a zahodí ju (a na Slovensku je tých šanci pomenej) tak to nieje veľmi múdry ťah. Tie noty máš tiež pravdu, v podstate súhlasím so všetkým čo si napísal. Keď má človek šancu sa niečo nové priučiť a nezomrie pre to tak nevidím dôvod prečo by sa to nemal naučiť/chopiť sa šance ako hovoríš ten tvoj kamarát. Keby už nič tak aspoň zarobí peniažky a dnes sa hodí každý cent.
    No, kamarat .......... vola sa presne ako ja .......

Členom od
    Jul 2008
    Level
    52
    Sila Reputácie
    15

Myslím že dobrý hudobník by mal zabávať ľudí,mal by mať perfektne zvládnutý svoj nástroj ale hlavne aby tú hudbu robil zo srdca
    Moje nádobičko:
    Engl Fireball 60
    Harley Benton G212 Vintage
    Fokus Strat S-S-H KA
    Kustom Dual 30RC
    Akustika Marco
    Zopár káblov a veľa trsátiek

Členom od
    Jun 2009
    Level
    56
    Sila Reputácie
    22

azda syn ?
    “Being good is not about playing fast, it's about thinking fast.”
    ---
    http://www.youtube.com/user/1Simonz

Členom od
    Mar 2009
    Level
    58
    Sila Reputácie
    22

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

isto viem ze hudobnik nebude jeden moj byvali spoluziak ... taky temny eminem co ma gitaru RC. BITCH
    VOX AC4TV 4W all tube 10" celestion
    Homemade FUZZ, BOSS-OS2
    Epiphone LP 100,Burny Les paul standart 1983-86
    Epiphone Akustika (kopia gibsona
    HOHNER Cdur HARMONIKA
    dufam ze si do vianoc kupim nejake PRS alebo Gibson

Členom od
    Feb 2009
    Level
    76
    Sila Reputácie
    39

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Futox Zobraz Príspevok
    isto viem ze hudobnik nebude jeden moj byvali spoluziak ... taky temny eminem co ma gitaru RC. BITCH
    toto ma velmi rozrehotalo na dobru noc
    without music, life would be a mistake. Friedrich Nietzsche

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky