+ Odpoveď do témy
Zobraz výsledky 1 po 10 z 10

Téma: Snímač Alexi Laiho

Členom od
    Jan 2010
    Level
    17
    Sila Reputácie
    12

Post Snímač Alexi Laiho

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, prečo má alexi laiho len jeden EMG snímač. Prečo mu stačí len ten jeden a nepoužíva aj druhý ? načo je vlastne dobré mať dva snímače, má to nejaký špeciálny význam pri hre? S týmto nemám veľa skúseností. ďakujem

Členom od
    Jan 2010
    Level
    47
    Sila Reputácie
    26

Re: Snímač Alexi Laiho

Poviem ti tak, ako to ja chápem-keby tam boli nezrovnalosti a budú tu veľké opravy, tak sorry:
    Ako iste vieš, tak je rozdiel,či hráš na gitare so single coil snímačmi, alebo humbucker snímačmi....že to dáva rozdielny zvuk...tak isto má umiestnenie snímača vplyv na výsledný zvuk, ak máš dva snímače a máš tam prepínač, tak si môžeš všimnúť,že to má iný zvuk,keď sníma čisto len snímač pri kobylke a iný zvuk, keď sníma len snímač pri krku, zase niečo iné, keď snímajú všetky naraz....a záleží len od hráča, ktorý zvuk mu najlepšie vyhovuje

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    88

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Exclamation Re: Snímač Alexi Laiho

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) gadge Zobraz Príspevok
    Poviem ti tak, ako to ja chápem-keby tam boli nezrovnalosti a budú tu veľké opravy, tak sorry:
    Ako iste vieš, tak je rozdiel,či hráš na gitare so single coil snímačmi, alebo humbucker snímačmi....že to dáva rozdielny zvuk...tak isto má umiestnenie snímača vplyv na výsledný zvuk, ak máš dva snímače a máš tam prepínač, tak si môžeš všimnúť,že to má iný zvuk,keď sníma čisto len snímač pri kobylke a iný zvuk, keď sníma len snímač pri krku, zase niečo iné, keď snímajú všetky naraz....a záleží len od hráča, ktorý zvuk mu najlepšie vyhovuje
    Ak dovolíš doplnil by som to takto:

Ak si vezmeme pod drobnohľad jednosnímačovú el. gitaru, tak ak budeme požadovať od nej mäkší "plný" zvuk, tak ten snímač umiestnime ku krku nástroja, kde je aj rozkmit strún väčší a vo zvuku tak tam bude aj hodne basov (nízkych frekvencií). Takto umiestnený snímač sa v zásade používa na hranie akordov (v muzikantskej hantýrke nazývané aj kilá, doprovod a podobne). Takto umiestnený snímač sa nastavuje do väčšej vzdialenosti od strún (takpovediac sa "utopí" v drevenom tele a umožní preto vyniknúť aj zvuku dreva z ktorého je gitara postavená; ako všetci vieme rôzne druhy dreva majú aj rôzny zvukový prejav). Zvuk takejto gitary je pekný "guľatučký s bohatým zafarbením na "spodkoch" .

Ak ale takúto (jednosnímačovú) gitaru osadíme jedným snímačom ktorý umiestnime ku kobylke, tak nad týmto snímačom už bude rozkmit struny (strún) pri hraní oproti predošlému prípadu len zlomkový, teda prakticky podstatne menší. POtom sa nám ale nutne musí zmeniť aj zvuk takejto el. gitary, ktorý bude prakticky bez "spodkov" teda basov. Dynamika zvuku bude podstatne nižšia vďaka absencii nízkych frekvencií vo zvukovom spektre. ň
    Táto poloha snímača sa využíva na sólovú hru pre svoj agresívnejší a "tenší" prenikavý zvuk ktorý je vhodný aj pre veľké skreslenie efektami typu Fuzz, Overdrive, Distortion a podobne.

Poďme sa pozrieť teraz na 2 - snímačovú el. gitaru (je v princípe úplne jedno či to budú SC alebo HB snímače). Takáto gitara sa po pochopení predošlých odstavcov musí nutne javiť ako univerzálnejší nástroj, na ktorom si môžeme meniť zásadne dva rôzne charaktery zvuku (snímač pri krku - teplý, guľatý, plný zvuk, versus kobylkový snímač - ostrý, tenší, prierazný "sólový" zvuk dobre sa presadzujúci najmä v spojení s efektom skreslenia v kapele). Ak naviac doplníme prepínač oboch snímačov o "medzipolohu" v ktorej budú hrať obidva snímače, získame tak tretí zvuk, ktorý bude na jednej strane veľmi plný, dynamický zvuk obsahujúci aj basové zložky a zároveň aj prierazný a vyšší tón typický pre jednohlasú sólovú hru na gitaru. Takýchto gitár je na trhu neúrekom ale takým typickým prípadom je napr. LP, SG a podobne.

Ďalším typom nástroja (el. gitary) je trojsnímačový nástroj, kde sú ešte naviac ešte ďalšie zvukové možnosti vďaka pridaniu tretieho snímača medzi dva už prv spomenuté snímače. Tu je možnosť kombinácie až v piatich polohách prepínača čo poznáme napr. z gitár typu Strat.

Teda ako z toho čo som sa tu snažil povedať vidno, že v podstate čím viac bude tých snímačov, tým bude nástroj "univerzálnejší" a bude poskytovať svojmu majiteľovi - gitaristovi viac zvukových možností.
    Na druhej strane je ale dosť gitaristov, ktorí si vystačia v pohode s jedným typom zvuku a tak vlastnia nástroj s jedným snímačom (umiestneným podľa individuálnych požiadaviek toho ktorého gitaristu. Preto je na každom gitaristovi pre aký nástroj sa rozhodne.

Dúfam že som to tu popísal dosť vyčerpávajúco a zrozumiteľne. Ak nie je niečo jasné rád to zodpoviem.

Členom od
    Oct 2007
    Level
    50
    Sila Reputácie
    15

Muziker, vo svojej ozaj vyčerpávajúcej odpovedi si spomenul, že krkový snímač sa má akoby "utopiť" v tele gitary, ale ja mám aktívne EMG snímače (presnejšie EMG 85 pri krku a 81 na kobylke). V návode bolo napísané, že tieto snímače sa majú nastaviť čo najbližšie k strunám. Mal by som si podľa teba dať krkový snímak naopak, čo najhlbšie do tela gitary?
    Epiphone Les Paul Standard
    Marshall JVM 210H
    Marshall 4x12 box
    Baton-Rouge jumbo
    Marco klasika
    Boss OS-2

Členom od
    Jul 2007
    Level
    74
    Sila Reputácie
    26

ono je to asi tak ze cim je snimac hlbsie tym viac "hra" drevo, cim je vyssie tym viac hra snimac. zalezi na kazdom co viac preferuje
    ...ked raz vyrastiem tak si kupim nejaku peknu lubovku a ked nahodou vyrastiem este viac a nebudem vediet co od dobroty tak si kupim dobro

"Nikdo není opravdu dobře oblečen, nenosí-li úsměv." P.B. Shelley
    Lekvár je produkt šialenej myšlienky neurobiť zo všetkých sliviek slivovicu....
    Stará cigánska múdrosť: Učme sa hudbe, lebo lepšie je mať na brade jeden mozoľ od huslí, ako na rukách desať od roboty

Členom od
    Jun 2008
    Level
    27
    Sila Reputácie
    14

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) johny-bim Zobraz Príspevok
    Muziker, vo svojej ozaj vyčerpávajúcej odpovedi si spomenul, že krkový snímač sa má akoby "utopiť" v tele gitary, ale ja mám aktívne EMG snímače (presnejšie EMG 85 pri krku a 81 na kobylke). V návode bolo napísané, že tieto snímače sa majú nastaviť čo najbližšie k strunám. Mal by som si podľa teba dať krkový snímak naopak, čo najhlbšie do tela gitary?
    pri aktivnom snimaci to mas asi jedno, stale bude hrat operacny zosilnovac v elektronike :-) skus stahovat krkovy snimac viac do tela gitary a pocuvaj ako znie. osobne si myslim, ze by mal byt aj aktivny krkovy snimac co najviac v tele, odhliadnuc od toho, ze by malo zacat hrat drevo gitary. ked si predstavis, ze mas silny rozkmit strun, takze aj signal zo snimaca je silnejsi a este ho zosili elektronika.... po skresleni to musi byt riadny gulas :-)

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    88

Exclamation Re: Snímač Alexi Laiho

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) johny-bim Zobraz Príspevok
    Ono je to vždy relatívne. Vzdialenosť snímača od strún skutočne v prípade že sa snímač "utopí" v tele gitary umožňuje viac prejaviť sa drevu v celkovom prejave gitary, čo využívajú viacerí gitaristi a pravdu povediac to má význam len na CLEAN zvuku (hlavne jazzmani), lebo v povedme si pravdu pri metale ako aj pri všetkých ostatných"tvrdých" štýloch hrá prakticky len elektronika.

Ale nesmieme zabúdať, že struny spolu s magnetmi snímača tvoria dohromady súvislý magnetický obvod, a tak pri malej vzdialenosti medzi snímačom a strunami možno pozorovať zaujímavý jav a síce tlmenie strún vplyvom "sily magnetu snímača".

To sa prejaví asi tak, že rozkmit struny a tým prakticky aj dĺžka trvania tónu (sustain) sa skracuje. Najviac je to badať pri silných keramických magnetoch ktoré sa montujú do snímačov so silným výstupom. Teda prakticky všetky gitary s tzv. modern sound-om. Sem by som jednoznačne zaradil všetky gitary používané v metale a podobne.

U AlNiCo snímačov je tento vplyv slabší vzhľadom na použitie slabších AlNiCo magnetov, ale ak snímač umiestnime tesne pod struny, možno negatívny vplyv magnetu na sustain nástroja tiež pozorovať.

Ešte poznámka ku aktívnym snímačom EMG. Všetko čo som tu povedal prakticky platí všeobecne. Preto odporúčam vykonať niekoľko rôznych nastavení a vyskúšať poriadne nástroj ako sa bude správať, lebo hodne závisí aj od stavby nástroja, použitých materiálov ako aj od konkrétnych vlastností snímačov. Sám musíš vycítiť tú najsprávnejšiu polohu snímača (-ov), lebo ide o jemné nuansy závislé aj od techniky hrania a štýlu hudby.

Členom od
    Jun 2008
    Level
    27
    Sila Reputácie
    14

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) muziker Zobraz Príspevok
    Ono je to vždy relatívne. Vzdialenosť snímača od strún skutočne v prípade že sa snímač "utopí" v tele gitary umožňuje viac prejaviť sa drevu v celkovom prejave gitary, čo využívajú viacerí gitaristi a pravdu povediac to má význam len na CLEAN zvuku (hlavne jazzmani), lebo v povedme si pravdu pri metale ako aj pri všetkých ostatných"tvrdých" štýloch hrá prakticky len elektronika.

Ale nesmieme zabúdať, že struny spolu s magnetmi snímača tvoria dohromady súvislý magnetický obvod, a tak pri malej vzdialenosti medzi snímačom a strunami možno pozorovať zaujímavý jav a síce tlmenie strún vplyvom "sily magnetu snímača".

To sa prejaví asi tak, že rozkmit struny a tým prakticky aj dĺžka trvania tónu (sustain) sa skracuje. Najviac je to badať pri silných keramických magnetoch ktoré sa montujú do snímačov so silným výstupom. Teda prakticky všetky gitary s tzv. modern sound-om. Sem by som jednoznačne zaradil všetky gitary používané v metale a podobne.

U AlNiCo snímačov je tento vplyv slabší vzhľadom na použitie slabších AlNiCo magnetov, ale ak snímač umiestnime tesne pod struny, možno negatívny vplyv magnetu na sustain nástroja tiež pozorovať.

Ešte poznámka ku aktívnym snímačom EMG. Všetko čo som tu povedal prakticky platí všeobecne. Preto odporúčam vykonať niekoľko rôznych nastavení a vyskúšať poriadne nástroj ako sa bude správať, lebo hodne závisí aj od stavby nástroja, použitých materiálov ako aj od konkrétnych vlastností snímačov. Sám musíš vycítiť tú najsprávnejšiu polohu snímača (-ov), lebo ide o jemné nuansy závislé aj od techniky hrania a štýlu hudby.
    verim, ze to ma vyznam aj pri skreslovani vystupu zo snimaca. urcite rozdiel nie je az tak citit, ked je to "akysi" snimac a nejake chraplave tranzistorove kreslitko s pravouhlym vystupom, no pri snimaci, co ma citlivo nastavenu farbu vystupu a normalnom orezani signalu (co aj tranzistorovom) sa rozdiel vzdialenosti velmi silne prejavi. priklad z mojej praxe: seymour duncan hot rails + ts-9, cim blizsie bol snimac pri strunach, tym huhlavejsi zvuk to davalo. ked som to vyladil a potom zapojil na 800-ku, bol som prijemne prekvapeny krasnym gulatym skreslenym tonom :-)

Členom od
    Jan 2010
    Level
    17
    Sila Reputácie
    12

Post Re: Snímač Alexi Laiho

Ako tu bolo všetko povedané, je naoraz rozdiel hrať s jedným alebo viac smímačmi. Ja mám len na začiatok kúpenú yamaha et 112 GA, ktorá ma len SC. Oplatí sa mi vraziť veľa peňazí do gitary s aktívnymi HB ? Nemôžem povedať že hrám vynikajúco, pretože nemám ešte kúpené vhodné combo.. Kúpiť si preto hneď nejakú drahú gitaru, alebo mi stačí aj gitara za cca. 7 tisíc z SC ?.. a ešte k tomu combu .. mám zhruba 150-200€ a chcem si kúpiť nejaké combo do skúšobne o rozmeroch 5X4 ktorá je neozvučená avšak dá sa to ozvučniť ak bude treba.. počul som, že do kapely treba minimálne 60W aparát avšak combo ako sounking 60W je veľmi nekvalitné.. Tiež som si všimol 100W Fender Frontman 212R 100W.. avšak nemá to zas také kvalitné efekty.. Avšak chcem to combo ako do skúšobne, tak do menších priestorov ako menšie kino alebo bar aby ma tam pri bubeníkovi bolo počuť.. Aké combo mi teda odporúčate ?

Členom od
    Aug 2008
    Level
    30
    Sila Reputácie
    13

Cool Re: Snímač Alexi Laiho

kombo stačí aj menšie, len zvuk nebude taký dobrý, ako keď má väčší reprák...Peavey Envoy (ktorý teraz predávam) má síce len 10" reprák, no zvládne i skúšobňu a ak ho nazvučíš cez Direct out tak úplne v pohode aj koncerty
    som iný ako ostatní....

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky