+ Odpoveď do témy
Zobraz výsledky 1 po 4 z 4

Téma: Opäť raz stupnice, základy sólovania

Členom od
    Jun 2009
    Level
    34
    Sila Reputácie
    12

Opäť raz stupnice, základy sólovania

Čaute, prešiel som viacero topicov nižšie, v podstate mám tie isté problémy ako zrejme každý samouk gitarista. Hrám už cca 3 roky, no posledný z toho som nemal gitarku takže len príležitostne (nová už je konečne doma

Z teórie viem veľké kulové, mám doma 2 knižky typu "gitara pre samoukov", no zamerané skôr na trampskú hru, akordy a podobne. Ja sa orientujem skôr na rock. Dôležité je teda zmieniť to, že naj vzorom je pre mňa David Gilmour, Joe Satriani a Steve Vai. Techniku nemám zlú (dobrú ale tiež ne) zatiaľ mi rýchlejšie úseky robia niekedy problém, ale to tu nebudem teraz riešiť.

Z tých knižiek som nedokázal pochopiť z teórie nič, zaoberali sa skôr rytmikov a samotnými akordami než vysvetlenie základov. Rovnako nie všetky pojmy chápem a viem rozlíšiť.

To naj čo sa ku mňa dostalo, bola knižka "Improvising Blues Guitar" ktorú som mal na chvíľu požičanú. V nej teda nebolo z teórie už vôbec nič, ale bol tam zaujímavý "boxový systém hrania". Teda, boli tam schémy 3 boxov (prstokladov) ktoré vraj fungujú furt, stačí to posunúť správne po hmatníku (toto zatiaľ jakž takž viem). Problém je, že vôbec podľa toho neviem zahrať nič ucelené s myšlienkou. Falošné tóny tam niesu, no niečo tomu chýba. Samozrejme, najdôležitejšie je vôbec mať tu myšlienku v hlave, no nejde mi to cez to.

Čo je však zaujímavé, pozrel som sa na pár sóličiek a týmto spôsobom je zahratých veľa sóličiek, napr. od v Stairway to Heaven, Nothing Else Matters, Comfortably Numb atď atď.

Venovať sa takémuto systému a hrať to do bezvedomia, alebo sa radšej pokúsiť prekusnúť neznalosti a učiť sa stupnice?

Členom od
    May 2006
    Level
    63
    Sila Reputácie
    29

Re: Opäť raz stupnice, základy sólovania

najlpsie je sa tomu venovat a zarovet prekusavat neznalosti. Takze ked o spojis, ucis sa nejake stupnice v polohach (boxoch) a zaraven sa ucis rozumiet tomu co to vlastne hras.

Členom od
    Aug 2008
    Level
    36
    Sila Reputácie
    13

Re: Opäť raz stupnice, základy sólovania

Ja sa učím takou formou, že si vezmem stupnicu, sa ju naučim v rôznych polohách, a potom prstokladovú figúru(box) si dám do tóniny v ktorej som sa učil stupnicu a skúšam a hrám..., a tak sa to dá super naučiť...aspoň mne to tak vyhovuje
    " Sedeli vrabce na zábradlí, sedeli až kým neprechladli."

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    88

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Talking Re: Opäť raz stupnice, základy sólovania

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Domino Gersak Zobraz Príspevok
    Z teórie viem veľké kulové, mám doma 2 knižky typu....Z tých knižiek som nedokázal pochopiť z teórie nič......
    Nejaké "Guitar links" s rôznymi gitarovými školami nájdeš aj na:

http://www.warmup.szm.com/

na pochopenie úplných základov teórie ti azda pomôže mrknuť sa na:

http://www.warmup.szm.com/noty.html

a nejaké prstové cvičenia nájdeš aj na:

http://www.warmup.szm.com/lava.htm

l

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky