+ Odpoveď do témy
Stránka 1 z 3 1 2 3 PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 1 po 10 z 21

Téma: Základné tóny a ich označenie

Členom od
    Apr 2010
    Level
    31
    Sila Reputácie
    0

Základné tóny a ich označenie

Ahoj, zrovna som sa začal učiť teóriu, ale vôbec nerozumiem notám(čítať, že sa dajú naučiť za 1 hodinku mi taktiež na nálade nepridáva už na to pozerám hodiny a neviem na nič prísť)

Viem, že existuje 7 základných tónov a to: c, d, e, f, g, a, h - a tie sa nachádzajú v malej oktáve. A husľový G-kľúč označuje tú 2. čiaru ako g1, ktorá sa nachádza v jednočiarkovanej oktáve.

pritom na tomto obrázku je to označené ako g, ale ten husľový kľúč predsa označuje g1!

Aký je potom rozdiel medzi nimi?

Taktiež, na notovom zázname môžem zaznačiť 11 tónov dokopy

To môžem napr. ton c napísať aj pod 1. čiaru aj na 3. medzeru a bude to značiť ten istý tón?
    "A guitar is your personality expressed through six strings."

Členom od
    Jan 2010
    Level
    47
    Sila Reputácie
    27

Re: Základné tóny a ich označenie

tak to c 1. pod čiarou je o oktávu nižšie, ako to c v 3.tej medzere
    Your ears are your most important piece of equipment. Unfortunately, they cannot be replaced as easily as your other gear.
    So please, say to drummer, that now he can pull out the stoppers from ears and stop play like a deaf schmuck.

Členom od
    Feb 2009
    Level
    76
    Sila Reputácie
    40

oznacenie g1 je upresnujuce..ze to g je z tej ktorej oktavy a nie inej ...na obrazku je zapisane bez jednotky len aby vseobecne informovalo..a s tim ckom..to isto nebude to iste ccko ale o oktavu vyssie c ..snad dobre hovorim
    without music, life would be a mistake. Friedrich Nietzsche

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    16

Vsak na tom obrazku, tom spodnom, ktory tu rozoberate (!), je chyba. Ta nota pod ciarou ma byt d a nie c! C je na prvej pomocnej ciare pod osnovou, nie hned pod nou.
    A nebude to ten isty ton, ale bude medzi nimi interval (rozdiel) jednej oktavy.

Pokial ide o tu dilemu s g1 vs. g, tak ako uz Daemonion povedal, nemusis upresnit, o ktore g ide.
    When you see the complexity of what you think is simple, then you will see the simplicity of what you think is complex.

Členom od
    Apr 2010
    Level
    31
    Sila Reputácie
    0

Ah tak, ďakujem no potom mám ešte ďalšiu súvisiacu otázku: na tomto obrázku je rozloženie tónov podľa oktáv, ale príde mi, že niektoré tóny sú rovnaké v tej aj tej oktáve.

Napr. ten tón c môže byť aj v malej, ale aj dvojčiarkovej sústave, pokiaľ bude na 3. medzere. Aspoň dúfam, že som ten obrázok správne pochopil a tie bodky nepredstavujú základné tóny, ale len polohu...

Slayertplsko- tým spodným tónom som si nebol istý, pretože v knihe to zaznačené nebolo a vychádzal som len z pár obrázkov, ktoré som asi zle pochopil
    Last edited by darknessgale; 20.11.2010 at 16:22.

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    16

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Aj tento obrazok je totalne dementny a nezrozumitelny pre niekoho, kto sa s notami este nekamarati. Vsimni si, ze tam mas dve notove osnovy. Ta horna je v huslovom kluci, ale ta spodna v basovom kluci. Ten oznacuje male f medzi tymi dvoma bodkami. Cize kym hore je v 3. medzere c2, tak v dolnej osnove je v 3. medzere (male) e. OK, padam na Jazz for Sale. Vela stastia s ucenim sa.
    When you see the complexity of what you think is simple, then you will see the simplicity of what you think is complex.

Členom od
    Jan 2010
    Level
    47
    Sila Reputácie
    27

neviem, čo si tým chcel presne povedať, ale ak si si nevšimol, tak ten tón je úplne iný...pri spodnej časti je basový kľúč, takže ten tón bude oveľa oveľa hlbší
    podľa mňa tie bodky, resp. celé noty naznačujú základné tóny stupnice...takže tam máš nakreslených 6 oktáv stupnice(8 popísaných)
    Your ears are your most important piece of equipment. Unfortunately, they cannot be replaced as easily as your other gear.
    So please, say to drummer, that now he can pull out the stoppers from ears and stop play like a deaf schmuck.

Členom od
    Jan 2010
    Level
    47
    Sila Reputácie
    27

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Slayertplsko Zobraz Príspevok
    Vsak na tom obrazku, tom spodnom, ktory tu rozoberate (!), je chyba. Ta nota pod ciarou ma byt d a nie c! C je na prvej pomocnej ciare pod osnovou, nie hned pod nou.
    túto chybu som si vôbec nevšimol, ale tak či tak šlo podľa mňa skôr o ten princíp, že tam je rozdiel intervalu oktávy

Členom od
    Feb 2009
    Level
    76
    Sila Reputácie
    40

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Slayertplsko Zobraz Príspevok
    padam na Jazz for Sale. Vela stastia s ucenim sa.
    neska je v Ke..ci ty inde si?
    without music, life would be a mistake. Friedrich Nietzsche

Členom od
    Apr 2010
    Level
    31
    Sila Reputácie
    0

Toho basového kľúču som si vôbec nevšimol, teraz mi to už všetko vychádza. Ďakujem ešte raz! Ja som bol v tom úplne stratený

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky