+ Odpoveď do témy
Stránka 1 z 3 1 2 3 PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 1 po 10 z 28

Téma: autorstvo v rámci kapely

Členom od
    Jun 2008
    Level
    47
    Sila Reputácie
    15

autorstvo v rámci kapely

Zdravím.
    Rád by som vedel ako sa v rámci kapely určuje autorstvo pesničky. Uvediem príklad:

- povedzme, že mám v hlave nejaký nápad (na pesničku), ktorý pozostáva z riffu, slohy, bidge, refrénu a tiež aj podklad pod sólo. Donesiem to na skúšku - zahrám to...
    Aby som bol plným autorom hudby pesničky mal by som vymyslieť aj to čo má hrať napr. basgitarista, bubeník prípadne nejaký iný hráč - trebárs vymyslieť linku spevu ?

Čo sa stane vtedy ak niekto z kapely na niektorú časť toho môjho nápadu povie, že by to bolo treba zmeniť - a ono sa to aj zmení? - stáva už aj on autorom hudby?

Čo v tom prípade ak iba prídem a donesiem všetky tieto časti pesničky ale len na môj part? teda, že ostatní si svoje party budú musieť vymyslieť sami?

Členom od
    Jul 2006
    Level
    70
    Sila Reputácie
    42

Re: autorstvo v rámci kapely

Toto bude veľmi zjednodušená odpoveď, ale máš priestor sa pýtať ďalej.

Za hudobné dielo sa u nás tradične považuje niečo, čo pozostáva z dvoch hlavných prvkov: melódia, harmónia.
    T.j. ak si doniesol pesničku v podobe spev a akordy a nikto nezasiahol do tejto základnej kostry, tak je autorstvo tvoje. Ostatní sa stávajú interpretmi, čo je tiež dôležité pri vystupovaní a hraní v rádiách, ale pre autorstvo to dôležité nie je.

Ak donesieš len časť z celku a nemáš v hlave základnú tému, tak celá pesnička vznikne až vašou spoločnou tvorbou a každý, čo prispel nejakou časťou by sa teoreticky mohol domáhať uznania autorstva.

<Doplnené> Pri tradičnej štruktúre piesne, resp. skladby je vždy prítomná nejaká "téma", bez ohľadu na nástroj, ktorý ju hrá. Tá je nosnou v prípade hudobného diela. Ak si ju doniesol, si autor. V USA napríklad neuspeli pokusy o uplatnenie autorského práva len na postupnosť akordov a tá sa veselo kradla prakticky zo dňa na deň. Viď: http://cip.law.ucla.edu/cases/Pages/default.aspx
    Last edited by Simon; 06.05.2011 at 13:18. Dôvod: Doplnené

Členom od
    Jun 2008
    Level
    47
    Sila Reputácie
    15

ak tomu dobre o tej ´´téme´´ rozumiem tak za takúto tému môžme považovať aj napr. riff zo Smoke on the water??

Lebo v vždy mám v pesničke nejaké nosný riff (prípadne viac) a snažím sa vymyslieť všetky časti pesničky. niekedy sa mi podarí vymyslieť aj iné party. niekedy nie. vtedy to je ako?

Členom od
    Jul 2006
    Level
    70
    Sila Reputácie
    42

Nie je potrebné vymyslieť všetky party. Skôr je dôležité, či zmeny, ktoré presadia tvoji spoluhráči sú takého charakteru, že by si tú zmenu počul, aj keby si to hral sám zo španielkou.

Členom od
    Jun 2008
    Level
    47
    Sila Reputácie
    15

hm, no ja som v tom nejako stále stratený. môžete to nejako komplexnejšie - obšírnejšie vysvetliť? myslím celé to priznávanie toho autorstva aj s tými mojimi otázkami..

Ďakujem

Členom od
    Nov 2007
    Level
    85
    Sila Reputácie
    47

.. môžeš mať akýkoľvek tvoj riff, ktorého harmónia bude napr. a, C, G ... a k tomu melódia spevu a gitarista si do toho spraví druhú gitaru alebo vymyslí dajakú medzihru, prechod tak stále je to autorsky tvoja vec...
    GuitWashburn N2 Nuno Bettencourt Signature Model, Copy Of Strat, Marin Electroacoustic /nylon strings/
    Bass Lakland Jazzbass, LTD ESP B206, Squier Pbass
    Amp : Orange DT, Orange 2*12
    Eff : AKG wireless system, In Ear monitoring system, Bassboard : Line selector, Zoom MS60-B, DIbox
    Using : M-Audio Hardware, M-Audio Studiophile, Rode NT-1A, AKG-C1000/3000, Shure Beta52,SM57,SM58,PG56,PG81, Audix i-5

Členom od
    Jun 2008
    Level
    47
    Sila Reputácie
    15

čiže čiste len samotná hudba - bez spevu nestačí na moje autorstvo?

Členom od
    Nov 2007
    Level
    85
    Sila Reputácie
    47

ak je to inštrumentálka tak stačí
    GuitWashburn N2 Nuno Bettencourt Signature Model, Copy Of Strat, Marin Electroacoustic /nylon strings/
    Bass Lakland Jazzbass, LTD ESP B206, Squier Pbass
    Amp : Orange DT, Orange 2*12
    Eff : AKG wireless system, In Ear monitoring system, Bassboard : Line selector, Zoom MS60-B, DIbox
    Using : M-Audio Hardware, M-Audio Studiophile, Rode NT-1A, AKG-C1000/3000, Shure Beta52,SM57,SM58,PG56,PG81, Audix i-5

Členom od
    Feb 2009
    Level
    76
    Sila Reputácie
    39

uvedom si ze harmonicka zlozka - akordicky podklad, a melodicka - solo napr ..a ci to je spievane, hrane saximom ci gitarou ci klavirom mas jedno
    without music, life would be a mistake. Friedrich Nietzsche

Členom od
    Jun 2008
    Level
    47
    Sila Reputácie
    15

fajn, a ak sa pridá text, ktorý napíše niekto z kapely tak už aj on sa uvedie ako autor.
    Čo v prípade ak vymyslím pesničku - ale iba svoj part - od začiatku do konca - ale nevymyslím čo má hrať napr. basgitarista. teda to znamená, že on si musí daný svoj part vymyslieť. Je aj on teda autor??

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky