+ Odpoveď do témy
Stránka 2 z 3 PrváPrvá 1 2 3 PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 11 po 20 z 28

Téma: autorstvo v rámci kapely

Členom od
    Feb 2009
    Level
    76
    Sila Reputácie
    39

Re: autorstvo v rámci kapely

logicky spoluautormi hudby ste obaja, autorom textu je ten co ho napisal
    without music, life would be a mistake. Friedrich Nietzsche

Členom od
    Nov 2007
    Level
    85
    Sila Reputácie
    47

nie nie.. ty keď zložíš vec a basák si dorobí linku, stále si autor hudby...
    GuitWashburn N2 Nuno Bettencourt Signature Model, Copy Of Strat, Marin Electroacoustic /nylon strings/
    Bass Lakland Jazzbass, LTD ESP B206, Squier Pbass
    Amp : Orange DT, Orange 2*12
    Eff : AKG wireless system, In Ear monitoring system, Bassboard : Line selector, Zoom MS60-B, DIbox
    Using : M-Audio Hardware, M-Audio Studiophile, Rode NT-1A, AKG-C1000/3000, Shure Beta52,SM57,SM58,PG56,PG81, Audix i-5

Členom od
    Jul 2006
    Level
    70
    Sila Reputácie
    42

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) PS1984 Zobraz Príspevok
    fajn, a ak sa pridá text, ktorý napíše niekto z kapely tak už aj on sa uvedie ako autor.
    Čo v prípade ak vymyslím pesničku - ale iba svoj part - od začiatku do konca - ale nevymyslím čo má hrať napr. basgitarista. teda to znamená, že on si musí daný svoj part vymyslieť. Je aj on teda autor??
    - text je osobitná zložka diela (v skutočnosti ide totiž o literárne dielo, ale pri pesničke sa to rieši ako súčasť hudobného diela, aby v tom nebol bordel) - preto napr. SOZA eviduje u piesne autora hudby a autora textu oddelene

- presný návod, kedy si autor ty a kedy basák Ti jednoducho nedáme. Právo bohužiaľ nie je kuchárska kniha. Skúsim príklad.

1) Donesieš na skúšobňu toto: Riff - A C D F D C A - dookola
    Akordy - najprv Amol, potom po dvoch taktoch Hm7b5 na jeden takt, potom Dmol na jeden takt
    a nakoniec v jednom takte Hmol7b5 a E6
    Spev - niečo tam zašriekaš a spevák to po Tebe skopíruje prakticky bez výrazných zmien v
    intonácii, text si urobí spevák sám

Výsledok: Si 100 % autor hudby a spevák je 100 % autor textu. Je úplne jedno, aké haluze tam dal basák, či bubeník.

2) Donesieš na skúšobňu toto: Riff - A C D F D C A - dookola
    Akordy - toto všetko tam pridá basák, resp. to vyplynie z harmńie, keďže on bude hrať iba
    základné tóny A, H, D, H, E (najprv Amol, potom po dvoch taktoch Hm7b5 na jeden
    takt, potom Dmol na jeden takt a nakoniec v jednom takte Hmol7b5 a E6)
    Spev - niečo tam zašriekaš a spevák to po Tebe skopíruje prakticky bez výrazných zmien v
    intonácii, text si urobí spevák sám

Výsledok: Si spoluautor hudby s basákom (ak sa nedohodnete ináč, platí, že v pomere 50% na 50%) a spevák je 100 % autor textu.

3) Donesieš na skúšobňu toto: Riff - A C D F D C A - dookola
    Akordy - toto všetko tam pridá basák, resp. to vyplynie z harmńie, keďže on bude hrať iba
    základné tóny A, H, D, H, E (najprv Amol, potom po dvoch taktoch Hm7b5 na jeden
    takt, potom Dmol na jeden takt a nakoniec v jednom takte Hmol7b5 a E6)
    Spev - spevák tam niečo zaškrieka a text si urobí sám

Výsledok: Si spoluautor hudby s basákom a spevákom (ak sa nedohodnete ináč, platí, že v pomere 1/3 na 1/3 na 1/3) a spevák je 100 % autor textu.

Záver: Chudáci budeníci.

Členom od
    Nov 2007
    Level
    85
    Sila Reputácie
    47

2 z 2 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Simon ale vieš ako to je....
    "kedy je najvyšší čas vyhodiť bubeníka z kapely??"
    "... keď príde na skúšku a povie : chalani, zložil som novú vec.."
    GuitWashburn N2 Nuno Bettencourt Signature Model, Copy Of Strat, Marin Electroacoustic /nylon strings/
    Eff : AKG wireless system, In Ear monitoring system, Bassboard : Line selector, Zoom MS60-B, DIbox
    Using : M-Audio Hardware, M-Audio Studiophile, Rode NT-1A, AKG-C1000/3000, Shure Beta52,SM57,SM58,PG56,PG81, Audix i-5

Členom od
    Feb 2009
    Level
    76
    Sila Reputácie
    39

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Biťo Zobraz Príspevok
    nie nie.. ty keď zložíš vec a basák si dorobí linku, stále si autor hudby...
    a v pripade ze ja vymyslim len melodicku zlozku bez akordov a basak mi bude hrat eeeeggggddddaaaa..da sa povazovat basakova linka za harmonicky podklad pre moju melodiu? ..ak nie znamena to ze nemame harmoniu a nieje to dielo? ...este mi je zle od vcera ale tusim je to to co Simon opisal v 2) prispevku?
    Last edited by Daemonion; 07.05.2011 at 11:55.

Členom od
    Nov 2007
    Level
    85
    Sila Reputácie
    47

chytáme sa za slovíčka??
    v podstate je to aj tak úplne jedno ako to je.. všetko je o ľudoch v kapele a o tom ako k tomu pristupujú a ako sa na tom dohodnú..
    keď je to raz banda penisov (Fil to nie je nadávka, to je odborný výraz) tak sa budú hádať že jeden zložil 46,728 % , druhý 28,612 % a tretí zvyšok...

Členom od
    Feb 2009
    Level
    76
    Sila Reputácie
    39

nie diki nechcem sa chytat za slovicka ale celkom ma zaujalo to kde su tie hranice autorstva

Členom od
    Jul 2006
    Level
    70
    Sila Reputácie
    42

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Daemonion Zobraz Príspevok
    nie diki nechcem sa chytat za slovicka ale celkom ma zaujalo to kde su tie hranice autorstva
    Na súde.

Tá otázka je veľmi k veci a bohužiaľ neviem nájsť ten judikát, ktorý ju riešil už pred 60 rokmi, no podstatu si pamätám, takže.

Točí sa to okolo ťažko uchopiteľného slovíčka "originalita". Ak totiž donesiem celú melódiu skladby a gitarista (basák) tam iba intuitívne nabácha T, S, D, T, tak je možné len zťažka hovoriť o jeho autorskom vklade. Tá melódia v sebe jednoducho nesie aj "náznak" hamónie a jediné, čo gitarista urobil bolo, že ju zvýraznil.

Naopak, ak donesiem melódiu, ktorá je relatívne repetitívna a basák tam dá akordové zmeny, ktoré by mi ani vo sne nenapadli, že sa dajú použiť ako podklad, tak jednoznačne autorom je.

Tá hranica je veľmi krehká a v tom judikáte sa o ňu sporili takí majstri ako Duke Ellington a zabudol som, kto je ten druhý.

<Doplnené> MÁM. Tu je to. Prajem príjemné čítanie.
    Last edited by Simon; 07.05.2011 at 12:15. Dôvod: Doplnený DôLEŽITÝ JUDIKÁT

Členom od
    Apr 2011
    Level
    40
    Sila Reputácie
    19

Ako tak čítam tak popri informatike a hudbe by som si mal aj právo študovať, aby keď niečo zložím ma o to niekto šikovný ne***l
    Last edited by Fil; 07.05.2011 at 15:40. Dôvod: a gramatiku tiez :)
    Awaken in the silent night. Alone, inland hysteria.I am a stranger in this land.Here I kneel before you. Oh, solemn glory. - CoL Following Betulas

Členom od
    Jun 2008
    Level
    47
    Sila Reputácie
    15

Pekne sa to tu rozbehlo. toto som potreboval vidieť. Často krát som totiž videl aj v profi kapelách, že pri názve pesničky boli uvedené mená len gitaristu a speváka. Len oni dvaja. Takže z toho vyplýva teda, že ten gitarista musel vymyslieť kompletne celú hudbu, resp. tú drvivú časť toho (podľa toho čo som sa tu dočítal). Spevák len text. Inkokedy pri inej pesničke boli uvedený aj všetci...

Aranžmá sa uvádza samostane, nie? Alebo aj to sa ráta do autorstva hudby?

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky