+ Odpoveď do témy
Zobraz výsledky 1 po 3 z 3

Téma: na začiatok

Členom od
    Oct 2012
    Level
    1
    Sila Reputácie
    0

na začiatok

Zdravím,
    už pár rokov okukujem basu a teraz do mňa vošlo odhodlanie sa na to dať. Neviem hrať na nič. Chcel by som Vás poprosiť o nejaké rady pri výbere basgitary. Rád mam punk, ale ovládať nástroj by som chcel podstatne viac ako tri pražce dokola a brnkátko. chcel by som do toho dať tak 200€. Na prvý pohľad som sa zamiloval do tejto http://muziker.sk/elektricke-basgita...pic-white.html. Mám hroznu slabosť na Precission Bass v Olympic White. Hrať sa ako začína? Čo potrebujem ovládať? Jediné, čo viem čítať sú taby. Ďakujem Vám za váš čas a trpezlivosť.

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    89

Re: na začiatok

Všetky bežné el. basgitary vychádzajú s dvoch modelov FENDER a to Precision Bass a Jazz Bass. Rozdiel je hlavne v tom, že Precision má masívnejší krk a delený snímač. Jazzbass má krk subtílnejší a má dva samostatné SC snímače. Obidva typy sú v predaji tak s pasívnou ako aj aktívnou elektrikou. Každý typ má svojich zástancov a j odporcov. Je tu ale ešte z pohľadu snímačov a elektriky aj akýsi hybrid (Precision Special Bass) ktorý je osadený snímačmi 1 x SC typu JB a 1 x delený typu PB. Rovnako sa vyskytuje v prevedení s pasívnou aj aktívnou elektrikou.
    Dnes hojne používané IBANEZ-y vychádzajú tiež z pôvodných FENDER nasgitár.

Pri výbere basgitary je dobé venovať pozornosť použitým materiálom, lebo čím lacnejší model, tým musia byť použité lacnejšie materiály (niekde sa musí prejaviť nižšia ceny výrobku vo výrobných nákladoch). Vyberaj telo z jelše resp. jaseňa, krk z javora, hmatník palisander, alebo tvrdý javor. Javorový hmatník dáva ostrejší zvuk viac do výšok. Pozzri si kresbu dreva na hmatníku aby tam neboli "hľuzy", Kovový HW bude určite neznačkový, to v tejto cenovej kategórii neovplyvníš, ale na začiatok vyhovuje. Skontroluj si vôľu v ladiacich mechanikách, prezri kobylku, či ide ľahko nastaviť jednotlivé kamene, či nie sú poškodené závity. Skontroluj si rovnosť krku (prehnutie krku ovplyvňuje prípadné drnčanie strún o pažce a výšku dohmatu - strún). Je dobre nastaviť nižší dohmat a hneď sa ti prejavia všetky problémy s pražcami a drnčaním strún. Tiež si obrnkaj každú strunu zvlášť v každom políčku hmatníka či je tón čistý bez pazvukov a či ladí. Skontroluj si ladenie ladičkou príp, cez flažolety, tiež ladenie na oktávach. Skontroluj bezproblémový chod ovládacích prvkov - hlasitosť a tónová clona (potenciometrov) - hladký a rovnomerný chod bez pazvukov v signáli, na kombe skús či má nástroj prepojený s kostrou komba (zosilňovača) struny - inak budú hluky v reprodukcii. Nakoniec si skontroluj dielenské spracovanie nástroja, vrátane opracovania koncov pražcov (na oboch koncoch každého pražca to musí byť hladké), lakovanie, prípadne či nie sú na materiáli tela pripájané kúsky dreva a maskované. Ku nástroju by si mal dostať aj 2 ks imbusových kľúčov na nastavenie kobylky a krku.
    No a čo by si mal ovládať ? Je toho vcelku dosť. Na začiatok by si si mal precvičovať prsty (prstoklady), ale aj sluch (načúvať jednotlivým tónom a snažiť sa identifikovať ich podľa sluchu). Nezaškodia stupnice, aj trocha teórie nie je na škodu......ale hlavne cvičiť, cvičiť a ešte raz cvičiť. "D

Členom od
    Oct 2012
    Level
    1
    Sila Reputácie
    0

Re: na začiatok

podla toho, co pises tak by bola fasa tato, aj pekne vyzera
    http://muziker.sk/elektricke-basgita...atk-20-ca.html
    splna vsetko, co pises
    horsie je, ze nerozumiem velmi vela pojmom, ktore mam skontrolovat. Netusim co je oktava. netusim co je tonova clona, a tak dalej. Kazdopadne dakujem za obsiahlu odpoved k veci. Vazim si pomoc.
    Last edited by semp; 05.11.2012 at 09:32.

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky