+ Odpoveď do témy
Zobraz výsledky 1 po 8 z 8

Téma: Tvar tela el. gitary

Členom od
    Feb 2011
    Level
    42
    Sila Reputácie
    11

Tvar tela el. gitary

Nazdar gitaristi, tak ma napadla taká otázečka...ako môže tvar elektrickej gitary meniť jej zvuk? Je to nejaká výrazná zmena? Je vôbec nejaká? Podľa môjho sedláckeho rozumu snímače snímaju iba vibrácie strún...čiže by to radikalne zvuk meniť nemalo...ale niečo mi hovorí, že sa mýlim.

Členom od
    Nov 2007
    Level
    85
    Sila Reputácie
    47

1 z 1 užívateľov považuje tento príspevok za hodnotný

Re: Tvar tela el. gitary

Rezonuje hlavne drevo a to robí zvuk.. podľa toho čo je to za drevo, ako je spracované a podobne.. rôzne druhy driev majú rôzne rezonančné vlastnosti.. samozrejme každá časť gitary ovplyvňuje zvuk
    GuitWashburn N2 Nuno Bettencourt Signature Model, Copy Of Strat, Marin Electroacoustic /nylon strings/
    Bass Lakland Jazzbass, LTD ESP B206, Squier Pbass
    Amp : Orange DT, Orange 2*12
    Eff : AKG wireless system, In Ear monitoring system, Bassboard : Line selector, Zoom MS60-B, DIbox
    Using : M-Audio Hardware, M-Audio Studiophile, Rode NT-1A, AKG-C1000/3000, Shure Beta52,SM57,SM58,PG56,PG81, Audix i-5

Členom od
    Feb 2011
    Level
    42
    Sila Reputácie
    11

A sú také druhy dreva (u lacnejších gitár), ktorým by som sa mal vyhnúť? Či to záleží od vkusu? Aj som vyhrabal dačo v archíve o dreve tak už nebudem otravovať

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    88

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Jimmy1 Zobraz Príspevok
    A sú také druhy dreva (u lacnejších gitár), ktorým by som sa mal vyhnúť? Či to záleží od vkusu? Aj som vyhrabal dačo v archíve o dreve tak už nebudem otravovať
    Niekde tu sú články o jednotlivých druhoch dreva na stavbu gitary čo som v minulosti popísal. Bolo toho celkom dosť, len to musíš pohľadať.

Určite nič nepokazíš ak na telo el. gitary použiješ niečo z tradičných druhov dreva ako napríklad JELŠA, JASEŇ MAHAGÓN, JAVOR. Dnes sa v ázijských továrňach používajú aj domáce drevá ako napríklad AGATIS.
    Krk sa tradične robí z mahagónu, alebo javora.
    Hmatník najlepšie EBEN, PALISANDER, TVRDÝ JAVOR (javor ide viac do výšok, palisander je viac stredový, eben je najlepšia voľba ale je najdrahší).

Členom od
    Feb 2011
    Level
    42
    Sila Reputácie
    11

Našiel som nejaké debaty v archíve ale niektoré linky sú nefunkčné. Každopádne ďakujem za info

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    88

Našiel som nejaké debaty v archíve ale niektoré linky sú nefunkčné. Každopádne ďakujem za info
    Inak v Nemecku kúpiš akékoľvek drevo a ktorejkoľvek kvalitatívnej triede. Čosi sa dá zohnať aj u nás ale vždy je to o čosi drahšie (podnikatelia tiež chcú zarobiť).
    Ak ťa baví experimentovať, odporúčam z domácich surovín napr. čerešňu - vcelku zaujímavé drevo a dokonca to aj hrá.

Členom od
    Jan 2010
    Level
    66
    Sila Reputácie
    22

Nazdar gitaristi, tak ma napadla taká otázečka...ako môže tvar elektrickej gitary meniť jej zvuk? Je to nejaká výrazná zmena? Je vôbec nejaká? Podľa môjho sedláckeho rozumu snímače snímaju iba vibrácie strún...čiže by to radikalne zvuk meniť nemalo...ale niečo mi hovorí, že sa mýlim.
    No, asi sa trochu mylis, ale - ako sa to vezme. Ak je samotna gitara napojena na zosilnovac, tam zvukovo urcite poznas, ci mas nejake lacne veslo, alebo vazny stroj. Ale ked je v retazci rad pedalov alebo procesor nastaveny na dždž, tam si nie som taky isty.

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    88

Spomínam si na rôzne bizardné tvary guitar body ako napríklad "samopal" ale ten nehral ani náhodou. Ak to zhrnieme, telá ktoré menajú "dosť materiálu" nemôžu hrať "z dreva" preto nemá význam vymýšľať "teplú vodu".

Telo el gitary potrebuje určitú masu dreva a tak veľmi nezáleží či bude telo "rohaté" alebo "bezrohé" ak bude mať dostatočné rozmery. Dôlezité je skôr aby to bol praktický tvar pre gitaristu s dostatočnou hrúbkou tela. Pri použití tradičných tvarov a druhov dreva aj pri rôznych modifikáciách klasických tvarov nemožno nič pokaziť.

Ešte ku snímačom. Aj keď sa zdá, že lacná kópia vyzerá ako originál, hrať rovnako určite nebude. Zaváži materiál a druh magnetov (nie je ALNICO ako ALNICO) aj drôt vinutia cievky (prierez drôtu, ale aj zloženie - nie je meď ako meď, dokonca aj izolačný lak zaváži - kedysi to bol smalt). Počet závitov má tiež vplyv tak na impedanciu a tým aj na úroveň výstupného signálu ako aj na samotný zvuk. Výroba dobrého snímača je určitá alchýmia, kde sa nevystačí so základnými údajmi ako pošet závitov a hrúbka drôtu.

Na záver tohto zamyslenia ešte malá poznámka - ak je snímač "utopený v tele gitary, nástroj bude hrať aj "drevom" aj keď signál bude slabší. Naopak ak bude snímač veľmi "vytŕčať" z tela, t.j. ak vzdialenosť medzi strunami a snímačom bude veľmi malá uplatní sa vo zvuku nástroja iba snímač ktorý pri silnejších magnetoch bude naviac tlmiť rozkmit strún a tak sustain bude krátky. Preto vyzretí gitaristi radšej "utopia" snímač v tele gitary pre zaistenie lepšieho zvuku nástroja.
    Last edited by muziker; 02.01.2013 at 15:58.

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky