+ Odpoveď do témy
Zobraz výsledky 1 po 4 z 4

Téma: Šuští volume potenciometer

Členom od
    Jun 2009
    Level
    34
    Sila Reputácie
    12

Šuští volume potenciometer

Ahojte, chcel by som Vás poprosiť o radu. Mám Ibanez GAX30, v súčasnosti hrávam len cez PC v byte cez efektové programy. Problém je, že pri hraní mi veľmi šuští akákoľvek manipulácia najmä s volume poťákom. Ak to mám v polohe min alebo max tak je to OK, ale ak s tým trocha hýbem, tak z gitary nevyjde nič iné, ako iba obrovské šušťanie, resp. to šušťanie prebije všetko ostatné. Zvuk, akoby ste ladili starý televízor, to to dosť dobre vystihuje.

Mal som aj jednu starú gitaru neznámej značky za pár vtedy ešte Sk :) a tá mi to robila tiež, aj cez nejaký klasický multiefekt keď som šiel (do comba). Tam som to pripisoval najmä tej cene a samozrejme (ne)kvalite, táto Ibaneza ma však týmto prekvapila. Niežeby šlo o neviem akú kvalitnú a drahú gitaru, ale predsa, dúfal som, že takéto "detské" problémy sa jej nebudú týkať. Všetko (okrem strún samozrejme :)) je na gitare ešte pôvodné tak, ako som ju kúpil, bez akejkoľvek modifikácie. Kábel používam nejaký Ibanez, presne neviem označenie, kupoval som ho dávno, ale viem že to nebol úplne najlacnejší, aby tam nejaká kvalita bola. S inými gitarami ten kábel ide dobre, takže ten sa dá vylúčiť. Celkovo moja hra zatiaľ nieje taká, aby som potreboval top vybavenie :) ale toto šušťanie je ozaj veľmi nepríjemné, niekedy by sa mi zišla práca s tou dynamikou.

Mňa napadlo, že problém bude buď samotný potenciometer, alebo možno uzemnenie, neviem však, z elektrotechniky mám tak akurát základy (stredná škola). Nechcem otvárať gitaru skôr, než nedostanem nejakú radu, inak prípadne vymeniť by som to asi zvládol. Viete mi poradiť prípadne typ potenciometra, aký by sa tam hodil? Či už konkrétny, alebo aspoň impedanciu. Ak aj orientačne cenu tak by to bolo super, poťáky by síce drahé byť nemali, ale čo ak strelíte niečo prílišné :)

Zároveň, keď už som pri tom, poťák na nastavenie tónu mi príde, že má malý rozsah, resp. rozdiel medzi min/max by som zrejme uvítal trocha väčší, viete mi v tomto poradiť, za aký by ho bolo dobre vymeniť? Aby bol zvuk pri min hlbší, resp. pri max vyšší, trocha zvýrazniť ten rozdiel.

Členom od
    Nov 2007
    Level
    85
    Sila Reputácie
    47

Re: Šuští volume potenciometer

no v prvom rade tá ibanez GAX je úplný lowend od nich takže nejaké zázraky tam nečakaj..
    šuští to vkuse alebo iba keď hýbeš poťákom?
    ak iba keď hýbeš tak to stačí vystriekať kontoxom, v 99 percent to pomáha, inak taký starý návod čo ma tatko kedysi naučil, streknúť dovnútra poťáku (ak sa tam dá dostať) injekciou tochu liehu kt. to vyčití a potom diavu, tá to premastí a je dobre elektricky vodivá...
    zem to nebude, to by nešušťalo ale brumelo..
    GuitWashburn N2 Nuno Bettencourt Signature Model, Copy Of Strat, Marin Electroacoustic /nylon strings/
    Bass Lakland Jazzbass, LTD ESP B206, Squier Pbass
    Amp : Orange DT, Orange 2*12
    Eff : AKG wireless system, In Ear monitoring system, Bassboard : Line selector, Zoom MS60-B, DIbox
    Using : M-Audio Hardware, M-Audio Studiophile, Rode NT-1A, AKG-C1000/3000, Shure Beta52,SM57,SM58,PG56,PG81, Audix i-5

Členom od
    Dec 2007
    Level
    100
    Sila Reputácie
    88

Na jednej strane je pravda, že lacné komponenty v lacných nástrojoch nie sú žiadna sláva, ale nakoniec za tie peniaze ani nemožno chcieť špičkovú kvalitu. V tvojom prípade ide o vydratú odporovú dráhu potenciometra VOLUME.
    To čo ti radí Biťo pomôže určite ale iba na prechodnú dobu kým nekúpiš nový potenciometer aby ti to neškvŕkali pri manipulácii s Volume na gitare. Ja osobne používam už cca 45 rokov červenú DIVA na nábytok ktorú vstreknem pomocou injekčnej striekačky na dráhu potenciometra. Je to určite najlacnejšie okamžité riešenie na prechodnú dobu. Definitívne sa odstránia problémy s potenciometrom iba jeho výmenou za rovnakú hodnotu (pre VOLUME sa používajú iba dve hodnoty: 250 kOhm/logaritmický a 500 kOhm /logaritmický).
    Last edited by muziker; 21.01.2013 at 14:49.

Členom od
    Jun 2009
    Level
    34
    Sila Reputácie
    12

vďaka za rady, určite vyskúšam

viem že ide o úplný lowend, ale predsa, už to je si myslím na domáce hranie použiteľné Každopádne plánujem možno za pár mesiacov, ak mi všetko vyjde, zainvestovať trocha viac

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky