+ Odpoveď do témy
Zobraz výsledky 1 po 3 z 3

Téma: Graf farby zvuku

Členom od
    May 2009
    Level
    46
    Sila Reputácie
    16

Graf farby zvuku

Caute,
    Kedze zvuk sa da charakterizovat jeho 3ma zakl. vlastnostami (frekvencia, intenzita, farba), tak som rozmyslal, ze do grafu by sa farba ako dala zakreslit.. Zoberme si, ze mame zakl. ton A , zakreslit ho vieme sinusoidou, ktorej perioda sa zopakuje 440 krat za jednu sekundu , to sa zobrazi na x-ovej osi. Intenzitu zakreslujeme na y-ovu os, tak potom kde a ako zakreslime farbu zvuku ?
    Alebo pri digitalizacii zvuku ako vie pocitac zapisat , ze ide o gitaru, husle, klavir atd. za predpokladu, ze na kazdom nastroji zahrame Acko a kazdy nastroj vyda rovnako hlasny ton.
    Odpovede by ma potesili, lebo som na nic velmi mudre neprisiel.

Členom od
    Apr 2006
    Level
    87
    Sila Reputácie
    27

Re: Graf farby zvuku

Mohlo by to byt pomocou vyssich harmonickych. Ked pouzijes spektralny analyzator zuvuku a zahras trebars na gitare tvoj zakladny ton a, tak zistis ze okrem toho zakladneho tonu je tam este viac vyssich harmonickych, tie ti vlastne dotvaraju ten charakteristicky zvuk nastroja aj ked zakladny ton ma stale rovnaku frekvenciu. Rovnako je to aj s hlasom cloveka. Kazdy clovek ma svoje hlasinky naladene na jeden zakladny ton, ked rozpravas. Ty sice menis zvuky a intonujes, ale to len pridavas rozne vyssie harmonicke k tvojmu zakladnemu tonu. Cele si to mozes aj velmi lahko vyskusat, staci t mikrofon a stiahnut nejaky meraci program, mozem sa pozriet co sme na to pouzivali...Jediny problem by bol mozno pri rozpoznavani nejakych strunovych nastrojov keby hraju rovnaky prirodzeny flazolet, lebo ako som na moje prekvapenie pri jednom merani zistil, tak ked som na base zahral prirodzeny flazolet, nemal ziadne vyssie harmonicke iba zakladny ton. Ale samozrejme to by bol extremny pripad, ktory v praxi nenastane. Inak mozno tato moja teoria nieje spravna, nejak viac som to neskumal, ale myslim, ze je to dost pravdepodobne.
    Last edited by Xibal; 21.04.2013 at 08:33.
    Fender Strat (Dimarzio Super Distortion pickup)
    Line6 UX2

Členom od
    May 2009
    Level
    46
    Sila Reputácie
    16

Re: Graf farby zvuku

Bude to ono... len doteraz som o nicom takom nepocul ako su "vyssie harmonicke frekvencie"... hodil som to do googla a pomohol aj tento clanok http://www.fp v.umb.sk/kat/kf/Integrovana_prirodoveda/TG/Zvuk/Piskat/greaty.host.sk/akustika/fchvhf.html (zmazte medzeru) ...
    A aj z tohto obrazka sa to da lahko pochopit (rovnaky ton)
    Ten vlnovy priebeh bude vzdy odlisny pri kazdom nastroji, lebo obsahuju ine vyssie harmonicke frekvencie.... Diky Xibal

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Kľučové slová pre túto tému

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky