+ Odpoveď do témy
Stránka 2 z 2 PrváPrvá 1 2
Zobraz výsledky 11 po 17 z 17

Téma: Z hlavy na hmatník

Členom od
    Jan 2011
    Level
    55
    Sila Reputácie
    11

Re: Z hlavy na hmatník

steve vai v jednej svojej ucebnici tiez rozpraval, ze sa treba naucit vytvorit si asociaciu k jednotlivym akordom a tonom a hned to tam aj demonstroval ze nejaky uplne sialeny Bbmaj7/6/9#11 myslim mu vonal ako plaz a palmy na nej

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    16

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) filipen Zobraz Príspevok
    steve vai v jednej svojej ucebnici tiez rozpraval, ze sa treba naucit vytvorit si asociaciu k jednotlivym akordom a tonom a hned to tam aj demonstroval ze nejaky uplne sialeny Bbmaj7/6/9#11 myslim mu vonal ako plaz a palmy na nej
    Ja ti neviem. Mne nevonia. Ani plaz mi nepripomina a uz vobec mi ako plaz nevonia. No mozno to bude tym, ze som si zahral iny rozklad ako on. A mozno to bude tiez tym, ze z kuchyne mi sem ide vona kyslej kapusty. Tazko povedat.
    When you see the complexity of what you think is simple, then you will see the simplicity of what you think is complex.

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    16

Inak pre Bleckyho. Vsetky tieto kostrbate akordy, ako uz bolo povedane, sa daju najst v roznych kontextoch - rozne tempo, dynamika, farba (nastrojov), sposob hry a artikulacia, rozklad akordu a jeho orchestracia/aranzma, ostatne akordy ''navokol'' atd. Tzn. kazdy takyto akord moze zniet vseliak. Inak moze nejaky Dbmaj7/9+ zniet v ''rukach'' Billa Evansa, inak Jeana Sibeliusa, inak Clauda Debussyho. Vsetci traja boli ale neskutocni maliari, ale kazdy maloval trochu inak. Takze pocuvaj vela hudby a ked sa ti nieco paci, poznac si to v hlave a potom, ked mas cas, skus to nejak analyzovat, zahrat si to na gitare alebo (este lepsie) na klaviri a tak.
    When you see the complexity of what you think is simple, then you will see the simplicity of what you think is complex.

Členom od
    Sep 2010
    Level
    62
    Sila Reputácie
    13

Tomu samozrejme rozumiem, no tú otázku som myslel skôr tak, či nepoznáte nejakú literatúru alebo čokoľvek, čo rozoberá a venuje sa "významu" alebo farbe, emócii určitých tónov v danej harmónií a cez daný akordy. Ako príklad dajme najzákladnejšie C, F, G a povedzme, že práve hrá akord G a úloha znie: zahraj mi tón, ktorý najviac charakterizuje tvoj pocit keď očakávaš prekvapenie (nejaké to pozitívne napätie) a zahraj ho tak, aby aj každý pochopil o aký pocit ide. (Prvé a najjednodhšie, čo mi zišlo na um)
    Last edited by Blecky; 29.08.2013 at 13:16.

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    16

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Blecky Zobraz Príspevok
    Tomu samozrejme rozumiem, no tú otázku som myslel skôr tak, či nepoznáte nejakú literatúru alebo čokoľvek, čo rozoberá a venuje sa "významu" alebo farbe, emócii určitých tónov v danej harmónií a cez daný akordy. Ako príklad dajme najzákladnejšie C, F, G a povedzme, že práve hrá akord G a úloha znie: zahraj mi tón, ktorý najviac charakterizuje tvoj pocit keď očakávaš prekvapenie (nejaké to pozitívne napätie) a zahraj ho tak, aby aj každý pochopil o aký pocit ide. (Prvé a najjednodhšie, čo mi zišlo na um)
    Velmi silno pochybujem, ze nieco take je. Pokial mi je zname, ani v jednej z tych starych knih o harmonii, o orchestracii a pod., ktore som preletel (Schoenberg, Piston, Rimskij-Korsakov a dalsi) nic take nie je. MOZNO najdes clanky v nejakych akademickych zurnaloch venovanych muzikologii, kde bude velmi letme dotknutie sa tejto problematiky. Kniha nie, skor odborne clanky, ale neviem, ci su.

Členom od
    Oct 2009
    Level
    39
    Sila Reputácie
    16

Aby som sa vyjadril jasnejsie. Predstavujem si to tak, ze budes mat v tom a tom cisle toho a toho casopisu clanok, ktory bude pojednavat o orchestracii napr. v Wagnerovom Parsifalovi a tam budu nejake priklady, na ktorych bude autor nieco ilustrovat. A MOZNO sa tam niekde zjavi akoby len tak mimochodom poznamka ohladom toho, ze tento obrat tohto akordu predchadzajuc tento a tento akord bol pouzivany aj Richardom Straussom v jeho operach na vyjadrenie takej a takej emocie alebo tak nejak podobne, ako napr. ilustruju party pre pozauny a tuby v tejto a tejto scene Salomy a pod.

P.S. Sorry, ze tu pridavam furt novy prispevok namiesto toho, aby som iba ten stary editoval, ale editovanie akosi nefunguje.

Členom od
    Sep 2010
    Level
    62
    Sila Reputácie
    13

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Slayertplsko Zobraz Príspevok
    Velmi silno pochybujem, ze nieco take je. Pokial mi je zname, ani v jednej z tych starych knih o harmonii, o orchestracii a pod., ktore som preletel (Schoenberg, Piston, Rimskij-Korsakov a dalsi) nic take nie je. MOZNO najdes clanky v nejakych akademickych zurnaloch venovanych muzikologii, kde bude velmi letme dotknutie sa tejto problematiky. Kniha nie, skor odborne clanky, ale neviem, ci su.
    No, ja som sa s týmto stretol náhodou na youtube, kde som natrafil na lekcie Toma Hessa a on tam nejak stručne vysvetľoval tieto veci, ibaže ako som spomínal, ak by som sa chcel touto cestou dozvedieť niečo viac, musel by som si zaplatiť lekcie u Toma Hessa, ktoré ani neviem koľko stoja. Keď to nájdem, tak to postnem.
    Našiel som dosť rýchlo: http://www.youtube.com/watch?v=bNc31_TYNAM
    K harmónii som si už našiel nejakú učebnicu v PDFku od Čajkovského, takže začínam študovať.
    Last edited by Blecky; 29.08.2013 at 15:38.

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky