+ Odpoveď do témy
Stránka 1 z 2 1 2 PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 1 po 10 z 17

Téma: Čo je to vlastne HUDOBNÝ TALENT?

Členom od
    Jan 2006
    Level
    37
    Sila Reputácie
    17

Čo je to vlastne HUDOBNÝ TALENT?

Poprosil by som niekoho o vysvetlenie čo je to hudobný talent, jak sa to presne prejavuje, a čo ak ho človek nemá...

Členom od
    Jul 2005
    Level
    78
    Sila Reputácie
    27

Talent znamena, ze clovek ma "spravnu kombinaciu" vlôh (dispozicii) pre isty druh cinnosti, vdaka ktorym je schopny podavat v istej oblasti take vykony, ktore sa pri porovnani s priemerom populacie mozu javit ako vynimocne. Vdaka nadaniu sa niektori ludia lahko ucia cudzie jazyky, ini "od prirody" vynikaju v interpersonalnej oblasti - lahko a dobre komunikuju, nadväzuju vztahy, v negativnych pripadoch dokazu manipulovat okolim a pod. Dalsi dokazu prirodzene velmi pekne malovat, kreslit, modelovat... A ini dokazu pomerne lahko dosahovat vynikajuce vysledky pri hre na hudobny nastroj. V takom pripade hovorime o hudobnom talente.

Neexistuje vsak univerzalne platna definicia, podla ktorej by sa dal vziat zoznam a robit si ciarocky - a ak ich mas dost, povedat, ze "mas talent", aj ked je pravda, ze existuje nieco spolocne, k comu vzdy dospejeme: jadro hudobneho talentu tvoria specificke predpoklady pre hudobne cinnosti (vnimanie hudby, jej reprodukovanie a tvorenie). Ide o cely komplex predpokladov - senzoricke, motoricke, esteticko-emocionalne, asociacne, pamätove, atd. V tomto systeme predpokladov je asi najdolezitejsi hudobny sluch, teda schopnost realne vnimat tony a ich vztahy: dynamiku, vysku, farbu, tonalitu...

Samotny talent vsak nie je zarukou nicoho. Dispozicia (nadanie) sa musi rozvijat konkretnou cinnostou, aby sa z nej stala schopnost - teda: cvicit, cvicit, cvicit... Talent znamena priblizne to, ze ak budes cvicit, je vysoka sanca, ze budes uspesny.

Je pravda, ze talentovany jedinec to bude mat lahsie. Ale ani ostatni si nemusia zufat: jednak podla niektorych teorii kazdy ma talent pre nieco a jednak existuju zive dokazy toho, ze nedostatok talentu sa da nahradit a "oddriet".

Poznam napriklad pripad, ked clovek s dost silnym "hudobnym hluchom" dokazal hrat na gitare na velmi peknej technickej urovni. Akurat si nedokazal gitaru naladit sam, podla sluchu a potreboval na to primerane technicke pomocky. Hrat sa naucil "tvrdym" citanim not. Nepochybne je to narocne a tento konkretny clovek je dokazom, ze ked clovek velmi chce, dokaze aj nemozne... ;-)

Ale uvedeny priklad patri skor k extremom. Väcsina ludi ma aspon ciastocne hudobne vlohy. A aj ked nie kazdy ma absolutny sluch, dobra sprava je, ze nadanie sa da rozvijat.

Takze:
    1.) skoda kazdeho talentu, ktory sa nerozvija.
    2.) aj kde sa na zaciatku moze zdat, ze dotycny clovek na to nema, nemusi to byt pravda. Ulohou dobreho pedagoga je odhalit silne stranky svojho ziaka a pomoct mu rozvinut ich tak, aby pripadne kompenzoval niektore nedostatky (ak take existuju)
    3.) pripadny "absolutny nedostatok" hudobneho nadania nie je nic tragicke. Taky clovek ma s najväcsou pravdepodobnostou talent pre ine, nemenej vyznamne cinnosti, v ktorych moze uspiet. Alebo - ak ma k hudbe mimoriadne silny vztah, a velmi, velmi chce - nedostatok talentu kompenzuje horlivejsim cvicenim - a moze uspiet!
    Vsetkym z nich drzim palce!

Členom od
    Nov 2005
    Level
    40
    Sila Reputácie
    17

talent

Zdravim
    Ked sa ucim niaku pesnicku a dokazem pocut rytmus,tempo proste ze tu pesnicku dokazem zahrat aj bez niakych navodov alebo ukazok (napriklad pesnicku Nepoznam od Imt Smile som dokazal zahrat na prve pocutie, pricom ale s akordami som sa vopred oboznamil), tak mozem povedat ze mam aspon ako taky hudobny sluch?
    Taktiez sa chcem spytat, ci existuje take priblizne kriterium kedy mozem povedat ze som gitarista zaciatocnik, pokrocily atd, alebo kedy mozem o sebe zodpovedne prehlasit ze viem hrat na gitare tak aby som bol o tom presvedceny

Členom od
    Jan 2006
    Level
    47
    Sila Reputácie
    17

patrim madziludi ktory nemaju talent na nic ,iba otukavam veci okolo seba ,ale snazim sa ich trosku robit na urovni ,aj tymto sposobom sa clovek rozvija. :!:
    Váš Karol Konárik

Členom od
    Jan 2006
    Level
    68
    Sila Reputácie
    25

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) Kako
    patrim madziludi ktory nemaju talent na nic
    tak to budes mat mensi problem s hranim :roll:

Členom od
    Jan 2006
    Level
    47
    Sila Reputácie
    17

Pán Dudek ---za talent považujem aj toho ,kdo sice nemusí mat techniku ,ale dokáže využit naplno svoje možnosti..tzn...može hrat aj tri tony ,ale svojim charakteristickým sposobom ,ako napríklad ten týpek ,ktorého máš na fotke...
    Váš Karol Konárik

Členom od
    Jan 2006
    Level
    68
    Sila Reputácie
    25

sak okejs ....ja nemam tieyňz bohvieaky talent a snazim sa vyuzit svoje schopnosti...tak ako ten typek na fotke mam tiez svoj sposob hrania a niesom v technike nieaky robot ako Van Halen.....

Členom od
    Jul 2005
    Level
    46
    Sila Reputácie
    18

dobre dobre

Členom od
    Jul 2005
    Level
    46
    Sila Reputácie
    18

Kako!ten avatar co mas,neviem kolko mas rokov ci sa ta mozem opytat ci to je tvoj syn,alebo surodenec?nebodaj ty?

Členom od
    Jan 2006
    Level
    47
    Sila Reputácie
    17

Ten avatar--to je najsurovsia urazka ,samozrejme som to ja ,ked ma mama ucila hrat pre tony --preve ma viedla ku Gigantickym varhanom ,mali sme ich v obyvačke. :!:
    Bol som simpatak
    Váš Karol Konárik

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Podobné Témy

1. HUDOBNY HLUCH
    By vl4kn0 in forum Začínam hrať na gitare
    Odpovede: 13
    Posledný príspevok: 26.01.2007, 22:45
  2. Ako to vlastne je???
    By halinko999 in forum Technika hry na gitare
    Odpovede: 20
    Posledný príspevok: 22.01.2007, 21:07
  3. HUDOBNY SLUCH
    By coffinfeeder in forum Hudobná teória
    Odpovede: 6