+ Odpoveď do témy
Stránka 2 z 3 PrváPrvá 1 2 3 PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 11 po 20 z 25

Téma: Gitarový zvuk

Členom od
    Mar 2006
    Level
    80
    Sila Reputácie
    52

Re: Gitarový zvuk

Farba zvuku je dost diskutabilna vec.Zvuk ma svoje specifika,zaklady od ktorych sa zacina vlastny pocit dokonalosti.To je dlzka tonu a frekvencia bass a vysky.Potom zacica cistota,skreslenie a dalsie korekcie.Nakoniec sa upravuje farba k absolutnej dokonalosti vlastnych pocitov.Lenze ma to hacik.Samostatne dokonaly zvuk v kombinacii druhej gitary,bicich,basy a klavesu a neviem coho este nemusi splnat predstavu.Ja som sice akustiku nestudoval ale z mojich skusenosti viem ze zvuk nastroja je podmieneny zvuku doprovodnych a solovych nastrojov.To poradie zakladov zvuku a dalsie pokracovanie je moja teoria ktora ma napadla teraz a neni smerodatna.Len chcem poukazat na to ze sa to neda len tak jednoducho povedat.Okrem toho zvuk je velicina premenna podla nalady a prostredia a meni sa aj vlastny cit pre farbu vekom,skusenostamy a prostredim a hlavne sme ovplyvnitelny tym co pocuvame.
    Ibanez JS 1000 BTB Satriani Signatur

LINE 6 Spider III 150W+footswitch Line6 FBV 2

http://www.facebook.com/#!/group.php...00489150010853

Členom od
    Sep 2006
    Level
    81
    Sila Reputácie
    22

Ja este pridam jeden spomedzi mojich naj:
    Metallica - Outlaw torn - asi v poslednej casti skladby je solo, sa mi zda, ze to hraje nejakym wahom...musite pocut, ja sa do toho az tak nevyznam.

Trekker, suhlasim. Ten isty zvuk moze zniet inak pri pouziti inych doprovodnych nastrojov a v inom priestranstve. Pokial ma ale clovek superzvukara, je to uz druha vec a svoju predoslu vetu beriem spat. Zvukar je ten klucovy element, od ktoreho zvuk zavisi(nakoniec, ma to aj v nazve:-).

Členom od
    Nov 2006
    Level
    62
    Sila Reputácie
    37

Moj mimoriadne oblubeny gitarista so specifickou prstovou technikou hry a pre mna bajecnym zvukom, riffmi, napadmi, spevom, atd. je Mark Knopfler. Nie je to ziaden gitarovy Fitipaldi, ale povazujem ho za skveleho hudobnika. Myslim, ze jeho skladby su harmonicky jednoduche, ale s potrebnou iskrou, stavou a vtipom (brnkam si v obyvacke s nim ). Koho by zaujimalo, na com zvykne hravat, tak tu je link:
    http://www.geocities.com/Nashville/3399/

Členom od
    Feb 2007
    Level
    40
    Sila Reputácie
    25

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) trekker Zobraz Príspevok
    Farba zvuku je dost diskutabilna vec.Zvuk ma svoje specifika,zaklady od ktorych sa zacina vlastny pocit dokonalosti.To je dlzka tonu a frekvencia bass a vysky.Potom zacica cistota,skreslenie a dalsie korekcie.Nakoniec sa upravuje farba k absolutnej dokonalosti vlastnych pocitov.Lenze ma to hacik.Samostatne dokonaly zvuk v kombinacii druhej gitary,bicich,basy a klavesu a neviem coho este nemusi splnat predstavu.Ja som sice akustiku nestudoval ale z mojich skusenosti viem ze zvuk nastroja je podmieneny zvuku doprovodnych a solovych nastrojov.To poradie zakladov zvuku a dalsie pokracovanie je moja teoria ktora ma napadla teraz a neni smerodatna.Len chcem poukazat na to ze sa to neda len tak jednoducho povedat.Okrem toho zvuk je velicina premenna podla nalady a prostredia a meni sa aj vlastny cit pre farbu vekom,skusenostamy a prostredim a hlavne sme ovplyvnitelny tym co pocuvame.
    Trekker - ty si k tomu pristúpil tak trochu zvukársky a psycho-analyticky. Ja som to myslel tú otázku jednoduchšie: aby sme sa len zamysleli nad tým, ktorý gitarový zvuk je ten, ktorý vás dostal. Žiadne hi-fi audio studio! Je predsa dobré vedieť ktorý gitarista, na ktorej platni či koncerte na čom hral, čím dosiahol svoj sound. Ja napr. mám cca 300 CD a okrem toho v poslednom čase navyše približne 100GB mp3 (už nezohnateľných bootlegov, rarít a jamov) ale mám aj v takom množstve zopár naj-naj-obľúbenejších.. Možno to dosť vypovie o vkuse každého z nás a dúfajme, že aj upriami pozornosť k iným nahrávkam a gitaristom než ktoré resp. ktorých počúvame každý deň. Ináč pri čítaní Visiovho príspevku ma zaujal ten Hendrix... - lebo aj ja si myslím že ten zvuk na koncerte Woodstock bol jeden z najlepších. Je to zriedkavý príklad toho ako dvaja, s úplne odlišnými názormi na hudbu, sa zhodnú aspoň v niečom.

Členom od
    Jul 2006
    Level
    70
    Sila Reputácie
    43

Mna oslovuje "hnusny" zvuk britskych aparatov.

Konecne som sa dosetril k VOXu AC 30 a som z neho doteraz este trosku na vetvy.

Inac, "vyrastal" som na Brianovi Mayovi - Gitara (3 single zapojene v serii), Wah, Treble booster, VOX AC 30

Členom od
    Sep 2006
    Level
    32
    Sila Reputácie
    0

Mne sa páčia rôzne zvuky na veľa rôznych CD, ale aj tak nič neprekoná to ako sme mali amerického strat fendera s twin reverbom 2x12 v skúšobni, ešte k tomu boli nejaké šlapky, tuším ibanez chorus, a potom už neviem. Musím povedat že ten zvuk mal fakt gule.
    A to som fanúšik apáratov ako 5150,rectifier... takže gain vo vrchnejších polohách.
    A čo sa týka albumov: 5150 na albumoch machine head - Live DVD elegies , in flames - come clarity zneje podla mna velmi dobre.
    A aby som nezabudol ten spominany killswitch engage: gitarky caparison,rectifier nakopnuty MAXON OD808(zevraj?) - bedna roadking v zadu stvrtotvorena,, ...aspon jedno z tychto mať!?!?! ach jaj
    Bullet for my valentine,
    Trivium,
    Jackson rules!

Členom od
    May 2007
    Level
    29
    Sila Reputácie
    0

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) littlebigbird Zobraz Príspevok
    Trekker - ty si k tomu pristúpil tak trochu zvukársky a psycho-analyticky. Ja som to myslel tú otázku jednoduchšie: aby sme sa len zamysleli nad tým, ktorý gitarový zvuk je ten, ktorý vás dostal. Žiadne hi-fi audio studio! Je predsa dobré vedieť ktorý gitarista, na ktorej platni či koncerte na čom hral, čím dosiahol svoj sound. Ja napr. mám cca 300 CD a okrem toho v poslednom čase navyše približne 100GB mp3 (už nezohnateľných bootlegov, rarít a jamov) ale mám aj v takom množstve zopár naj-naj-obľúbenejších.. Možno to dosť vypovie o vkuse každého z nás a dúfajme, že aj upriami pozornosť k iným nahrávkam a gitaristom než ktoré resp. ktorých počúvame každý deň. Ináč pri čítaní Visiovho príspevku ma zaujal ten Hendrix... - lebo aj ja si myslím že ten zvuk na koncerte Woodstock bol jeden z najlepších. Je to zriedkavý príklad toho ako dvaja, s úplne odlišnými názormi na hudbu, sa zhodnú aspoň v niečom.
    Pozor pozor!!! pravda je niekde uprostred. Dovolujem si nesuhlasit s oboma nazormy. Kedze mi ako posluchaci pocuvame output z nahravacich studii tak nemozeme porovnavat jablka a hrusky. Zadefinujem dva pojmy. Zvuk zo studia a zvuk live... Kazdy mi da za pravdu ze live sound je kvalitativne o dost degradovany. Preco to je tak????? lebo to nieje zaznamenavane studiovou technikou. cize ak pocuvam svoj oblubeny zvuk live zistujem ze to nieje ten zvuk ktory som si tak hajil atd.

Aby som to nehadzal len na techniku, vela gitarisov naopak ociernuje zvukarov za ich zly zvuk. Ale keby sa kazdy z nas sam pozastavil ako ma upravenu gitaaru a ci ma gitara sama osebe dobry zvuk, alebo ci uz samotna hra gitaristu je spravna.

Ja tvrdim ze je tazko pisat o zvuku gitary samotnej ked ju zvacsa pocuvame v sume ostatnych nastrojov. Kedze sa v dnesnom modernom svete audio postprodukcie pouziva masking frekvencii tak nas oblubeny zvuk nasho oblubeneho gitaristu je v skutocnosti sam o sebe velmo neatraktyvny.
    Last edited by FECO; 15.05.2007 at 20:46.

Členom od
    Apr 2007
    Level
    39
    Sila Reputácie
    19

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) FECO Zobraz Príspevok
    Zvuk zo studia a zvuk live... Kazdy mi da za pravdu ze live sound je kvalitativne o dost degradovany.
    suhlasim az na vynimky - Jimi mal na vystupeniach a aj pri nahravani svojsky ale zato menej vyraznejsi zvuk - minus, no na koncertoch kde bol panom uz bol vyrazny .. takze nie je to tak vzdy
    I am with stupid ↑

Členom od
    May 2007
    Level
    29
    Sila Reputácie
    0

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) visio Zobraz Príspevok
    suhlasim az na vynimky - Jimi mal na vystupeniach a aj pri nahravani svojsky ale zato menej vyraznejsi zvuk - minus, no na koncertoch kde bol panom uz bol vyrazny .. takze nie je to tak vzdy
    JIMI mal stale iny zvuk cize nesuhlasim s tvojou vynimkou.

Kedze dostaval kazdu novinku od firmy ROGER MAYER. Dokonca to co mal JIMI pod sebou (Gitarove krabicky)sa do seriovej vyroby velakrat nedostavalo.
    Dalej pri jeho oblubenej kombinacii korekcii na aparate cize vsetko na maximum to nemas ani moznost porovnat. Velka cast jeho zvuku tvorila dozvukova zlozka. Mam na mysli jeden kondenzatorak asi tak 4 m od zdroja zvuku. Cize kde je point????

Členom od
    Feb 2007
    Level
    40
    Sila Reputácie
    25

No neviem, nie som zvukár a nerád hovorím o niečom čomu sa nerozumiem. Vy možno máte viac skúseností. Prečo podľa vás musí byť live zvuk "degradovaný"? Lebo na Slovensku nevedia nahrávať live koncerty? Niektoré živé nahrávky - spomeniem teraz len tých najšľahnutejších punktičkárov - Grateful Dead, či Franka Zappa zo 70. rokov - sú kvalitnejšie než mnohé štúdiovky. Je pravda, že tam je menej tej kozmetiky než v štúdiu (hlavne myslím compresory, delaye a pod) - ale o to je to podľa mňa lepšie. Ináč jazzové i bluesové (rockové) nahrávky tí najväčší fajnšmejkeri nahrávajú v reálnom čase: kapela pokope v štúdiu ako live. Žiadne desiatky stôp či kúzla za mixpultom! Ináč, čo sa mňa týka, vyše polovica mojej zbierky je MONO alebo aj zvukovo veľmi slabý "pirátsky" materiál - ale mne nerobí žiadny problém mať potešenie z toho gitarového zvuku! Je to skoro vždy úžasná hudba, neopakovateľné melodické linky a energia, ktorá bola len vtedy a tam.

P.S.: Sorry Visio, ale tebe som opäť nerozumel: "suhlasim az na vynimky - Jimi mal na vystupeniach a aj pri nahravani svojsky ale zato menej vyraznejsi zvuk - minus, no na koncertoch kde bol panom uz bol vyrazny .. takze nie je to tak vzdy".

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky