+ Odpoveď do témy
Stránka 1 z 4 1 2 3 ... PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 1 po 10 z 33

Téma: co je umenie?

Členom od
    May 2007
    Level
    37
    Sila Reputácie
    17

Question co je umenie?

1.co je podla vas umenie? 2. co sa da pokladat za umenie a co nie? 3. je umenie meratelny pojem? 4.da sa umenie objektyvne definovat?

Členom od
    Jul 2005
    Level
    78
    Sila Reputácie
    29

Re: co je umenie?

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) jacomo best Zobraz Príspevok
    1.co je podla vas umenie? 2. co sa da pokladat za umenie a co nie? 3. je umenie meratelny pojem? 4.da sa umenie objektyvne definovat?
    Odpovede:
    1. Umenie sa dá zadefinovať viacerými spôsobmi:
      • umenie je jeden zo spôsobov, akým si človek osvojuje svet okolo seba, spoznáva ho a spracuváva svoje osobné skúsenosti.
      • umenie je používanie buď manuálnej zručnosti alebo istých duchovných kvalít pri realizácii nejakého diela
      • v užšom slova zmysle je umenie pretváranie esteticky neutrálneho až negatívneho "niečoho" na koncentrovanú krásu
      • a aby som nezabudol, pojmom umenie sa označuje aj súhrn umeleckých diel.
    2. Problém umenia spočíva v tom, že keď ho hodnotíme, miešame 2 roviny, v ktorým umenie pôsobí:
      • Z individuálneho hľadiska je základným kritériom umenia jeho estetická hodnota. Estetická hodnota umeleckého diela je však subjektívna a teda nie je možné požadovať od druhého človeka, aby sa mu páčilo to isté, čo mne.
      • Z hľadiska sociálneho je umenie procesom, ktorý je integrálnou súčasťou spoločnosti v jej konkrétnych historických, spoločenských, komunikačných (atď.) súvislostiach. Inak povedané je to jeden zo spôsobov, akým ľudstvo komunikuje.
      To je to, čo by sme mali zohľadniť, ak sa o takejto téme chceme baviť...
    3. Umenie je predmetom skúmania estetiky, umenovedy, filozofie umenia, atď. To znamená, že umenie je nejakým spôsobom uchopiteľné a teda "merateľné".
    4. Áno, moje odpovede sú toho dôkazom.

BTW, "objektívne" je s mäkkým a dlhým..
    Last edited by laco; 28.05.2007 at 15:58.

Členom od
    May 2007
    Level
    37
    Sila Reputácie
    17

Thumbs up Re: co je umenie?

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) laco Zobraz Príspevok
    Odpovede:
    1. Umenie sa dá zadefinovať viacerými spôsobmi:
      • umenie je jeden zo spôsobov, akým si človek osvojuje svet okolo seba, spoznáva ho a spracuváva svoje osobné skúsenosti.
      • umenie je používanie buď manuálnej zručnosti alebo istých duchovných kvalít pri realizácii nejakého diela
      • v užšom slova zmysle je umenie pretváranie esteticky neutrálneho až negatívneho "niečoho" na koncentrovanú krásu
      • a aby som nezabudol, pojmom umenie sa označuje aj súhrn umeleckých diel.
    2. Problém umenia spočíva v tom, že keď ho hodnotíme, miešame 2 roviny, v ktorým umenie pôsobí:
      • Z individuálneho hľadiska je základným kritériom umenia jeho estetická hodnota. Estetická hodnota umeleckého diela je však subjektívna a teda nie je možné požadovať od druhého človeka, aby sa mu páčilo to isté, čo mne.
      • Z hľadiska sociálneho je umenie procesom, ktorý je integrálnou súčasťou spoločnosti v jej konkrétnych historických, spoločenských, komunikačných (atď.) súvislostiach. Inak povedané je to jeden zo spôsobov, akým ľudstvo komunikuje.
      To je to, čo by sme mali zohľadniť, ak sa o takejto téme chceme baviť...
    3. Umenie je predmetom skúmania estetiky, umenovedy, filozofie umenia, atď. To znamená, že umenie je nejakým spôsobom uchopiteľné a teda "merateľné".
    4. Áno, moje odpovede sú toho dôkazom.

BTW, "objektívne" je s mäkkým a dlhým..
    naozaj vdaka za informacie:budem zase o nieco mudrejsi ale skor som cakal individualne nazori,co si pod tym ludia prectavuju a nie ucebnicove poucky ale aj tak dakujem

Členom od
    Mar 2006
    Level
    80
    Sila Reputácie
    54

No a realita umenia je ked dokazes nieco co nedokaze dalsich 100 ludi.
    A potom to co napisal Laco.
    Ibanez JS 1000 BTB Satriani Signatur

LINE 6 Spider III 150W+footswitch Line6 FBV 2

http://www.facebook.com/#!/group.php...00489150010853

Členom od
    Jul 2005
    Level
    78
    Sila Reputácie
    29

naozaj vdaka za informacie:budem zase o nieco mudrejsi ale skor som cakal individualne nazori,co si pod tym ludia prectavuju a nie ucebnicove poucky ale aj tak dakujem
    • V prvom rade - toto nie sú učebnicové poučky ale môj osobný názor. To, že ide o obsiahlu a vyčerpávajúcu odpoveď, pri ktorej používam aj pár cudzích slov síce môže niekoho zmiasť, ale ľudia, ktorí ma poznajú vedia, že toto je môj normálny štýl rozprávania (a musím sa veľmi snažiť, aby som písal / rozprával "ľudským jazykom".
    • v druhom rade som túto odpoveď publikoval preto, aby sme vytvorili základňu pre ďalšiu diskusiu. Lebo keď sa budeme baviť "len tak", existuje vážne riziko, že sa to (zase) zvrhne...
    Nieže by som bol jazykový purista, ale názor je podľa vzoru dub, aký je nominatív množného čísla? A ľudia si veci predstavujú - od slova predstava.
    Last edited by laco; 29.05.2007 at 08:00.

Členom od
    May 2007
    Level
    37
    Sila Reputácie
    17

Wink Re: co je umenie?

• V prvom rade - toto nie sú učebnicové poučky ale môj osobný názor. To, že ide o obsiahlu a vyčerpávajúcu odpoveď, pri ktorej používam aj pár cudzích slov síce môže niekoho zmiasť, ale ľudia, ktorí ma poznajú vedia, že toto je môj normálny štýl rozprávania (a musím sa veľmi snažiť, aby som písal / rozprával "ľudským jazykom".
    • v druhom rade som túto odpoveď publikoval preto, aby sme vytvorili základňu pre ďalšiu diskusiu. Lebo keď sa budeme baviť "len tak", existuje vážne riziko, že sa to (zase) zvrhne...
    Nieže by som bol jazykový purista, ale názor je podľa vzoru dub, aký je nominatív množného čísla? A ľudia si veci predstavujú - od slova predstava.
    tak sa ti ospravedlnujem a stou gramatykou sa hádam raz polepším
    Last edited by laco; 29.05.2007 at 08:00.

Členom od
    May 2007
    Level
    37
    Sila Reputácie
    17

Talking Re: co je umenie?

• v druhom rade som túto odpoveď publikoval preto, aby sme vytvorili záklaňu pre ďalšiu diskusiu. Lebo keď sa budeme baviť "len tak", existuje vážne riziko, že sa to (zase) zvrhne...
    chcel si asi napísať základňu a nie záklaňu

Členom od
    Feb 2007
    Level
    40
    Sila Reputácie
    27

Táto latka je privysoko, Jacomo. Už aj na tom sme stroskotali že "kto je najrýchlejší gitarista"... Kľudne si to môžeš odfajknúť, lebo na toto NIE sú jednoznačné odpovede - a ty asi čakáš takú (nie som agnostik ani ignorant, len som sa tomu venoval pár desaťročí). Je pekné, že sa zaujímaš o takéto veci, ale radšej žiadnu odpoveď než takú, z ktorej by si nič nemal...

Členom od
    May 2007
    Level
    37
    Sila Reputácie
    17

Cool Re: co je umenie?

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) littlebigbird Zobraz Príspevok
    Táto latka je privysoko, Jacomo. Už aj na tom sme stroskotali že "kto je najrýchlejší gitarista"... Kľudne si to môžeš odfajknúť, lebo na toto NIE sú jednoznačné odpovede - a ty asi čakáš takú (nie som agnostik ani ignorant, len som sa tomu venoval pár desaťročí). Je pekné, že sa zaujímaš o takéto veci, ale radšej žiadnu odpoveď než takú, z ktorej by si nič nemal...
    v daka sa info,asi by som mal viac cvicit a menej premyslat....hehe tej fylozofie uz to bolo az az

Členom od
    May 2006
    Level
    83
    Sila Reputácie
    35

v daka sa info,asi by som mal viac cvicit a menej premyslat....hehe tej fylozofie uz to bolo az az
    nuz, aj to je "umenie" napisat slovo Filozofia s tvrdym y
    anonymus

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky