+ Odpoveď do témy
Stránka 1 z 6 1 2 3 ... PoslednáPosledná
Zobraz výsledky 1 po 10 z 60

Téma: Vyssie Hudobne Vzdelanie

Členom od
    Jul 2007
    Level
    32
    Sila Reputácie
    16

Vyssie Hudobne Vzdelanie

Chcel som sa opytat.. ako je to s hudobnym vzdelanim ? Ked chce clovek ist na Vysoku Skolu Hudobnu tak potrebuje mat predtym vychodene Konzervatorium ? Viete nieco o prijimackach na Vysoku Hubodbu ? Treba byt uz uplny profik aby ta zobrali ci jak ? A ako je to so stipendiom .. keby sa napr na nejakeku lepsiu HUdobnu skolu hlasim napr v rakusku .. dostanu to len uplny brutalisti ci jak ? ... Ja teraz este iba nedlho hram ... co take v tej hudobnej teorii je na naucenie sa.. no noty jasne, potom stupnice, mechanicke hranie, akordy a ich vztahy a potom .. je toho tam este vela ?

Členom od
    Jul 2007
    Level
    33
    Sila Reputácie
    15

Re: Vyssie Hudobne Vzdelanie

ze ci je tam toho vela????
    nie, nie je tam toho vela, je tam toho este viac

Členom od
    Jul 2007
    Level
    28
    Sila Reputácie
    0

Co sa tyka zakladnej hudobnej teorie, dala by sa rozdelit do takych troch celkov: stupnice, akordy a pod., ako si uz spominal, dalej nauka o hudobnych nastrojoch (hlavne rozdelenie nastrojov a nieco o hudobnych zoskupeniach) a nakoniec, kamen urazu, dejiny hudby (od praveku, da sa povedat, ze podnes, hudobnukov a ich diela...).
    Toto vsetko sa uci na I. stupni ZUS pocas 7-mich rokov, ale z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze ak by si sa do toho naozaj pustil, zvladnes to za rok v pohode, mozno aj za menej (ak uz mas nahodou nejake zaklady) .
    Ak mozem odporucat: kniha "Mala kniha o hudbe" od Sidlika a Dlhanovej. Da sa zohnat v hudobnych obchodoch s notami (napriklad "mf", ak si z bratislavy) a je tam vsetko toto pekne polopate

Bohuzial s vysokou skolou ti toho vela neporadim

Členom od
    Oct 2006
    Level
    69
    Sila Reputácie
    21

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) TrippeR Zobraz Príspevok
    Chcel som sa opytat.. ako je to s hudobnym vzdelanim ? Ked chce clovek ist na Vysoku Skolu Hudobnu tak potrebuje mat predtym vychodene Konzervatorium ? Viete nieco o prijimackach na Vysoku Hubodbu ? Treba byt uz uplny profik aby ta zobrali ci jak ? A ako je to so stipendiom .. keby sa napr na nejakeku lepsiu HUdobnu skolu hlasim napr v rakusku .. dostanu to len uplny brutalisti ci jak ?
    musis uz byt "uplny profik" to nie je skola pre obycajneho smrtelnika. na odbor gitara beru priemerne 2 ludi z celej republiky.

btw. uz sa to tu riesilo: http://forum.gitarista.sk/showthread.php?t=389
    Last edited by m4jo; 05.08.2007 at 20:23.

Členom od
    Apr 2007
    Level
    39
    Sila Reputácie
    17

teraz pride jedna pre mna dôlezita otazka - zobrali by Hendrixa na taku prestiznu skolu s jeho stylom?
    I am with stupid ↑

Členom od
    Jul 2007
    Level
    32
    Sila Reputácie
    16

No hej.. tak pozrel som ten link na diskusiu co si poslal m4jo.. admin napisal ze na konzerve a na VSMU a sa len brutalne cvici a cvici .. .. tak ja neviem .. ako som povedal.. v mojich vedomostiach zatial hudobnu teoriu vnimam ako stupnice, akordy, ich vztahy a teda hej ako Cathrine napisala .. ze este hudobne dejiny... ktore podla mna by nemali mat taky vyznam pre hudobnika a nauka o nastrojoch .. .. co sa este na tej vsmu alebo konzerve uci ine ? Iba technika hrania ? .. A este da sa ... ja by som ani nechcel ist studovat silou mocou gitaru .. skor by som rad siel studovat klasicku hudbu.. treba si na vysokej k tomu vybrat aj nastroj ? ... alebo inak sa spytam ... aky odbor si mam dat alebo kde mam ist studovat ked chcem skladat klasicku hudbu v style Mozarta, Vivaldiho a podobnych Velikánov ?

Členom od
    Jul 2006
    Level
    70
    Sila Reputácie
    41

svacol si si peknu vyzvu....a budem Ti v nej drzat palce.......

skusim Ti dat par praktickych predmetov, ktore by si mal zvladnut, ak chces skladat hudbu......

hudobna teoria - kde by si mal do seba napratat vsetko o "stupniciach, akordoch a ich vztahoch" - naozaj dobry zaklad je ten Sidlik, je to tenucka knizocka a celkom v pohode

intonacia - naucis sa nielen spievat a rozpoznavat intervaly, ale aj akordy, toniny a vlastne vsetko, co si sa naucil v teorke sa naucis pocut

kompozicia - naucia ta vytvorit melodicky motiv tak a nasledne mu vytvorit vhodny sprievod - ked si spomenul Mozarta, tak by si k melodii vytvoril akordy a nasledne to rozpisal aspon do stvorhlasu, alebo ako Vivaldi by si k jednej melodii pripojil niekolko dalsich tak aby to neznelo ako gulas a popritom by sa kazda z melodii dala samostatne zaspievat (kontrapunkt)

orchestracia - naucia ta tvojej skladbe vybrat vhodne nastrojove obsadenie, tak aby co najviac vystihlo podstatu spracuvanej temy

Aktivne hrajuci muzikanti maju v tomto vsetkom vyhodu, kedze uz su s nejakym nastrojom zziti. Zdenek Hula v ucebnici orchestracie tvrdi, ze kazdy spravny skladatel by mal bud zvladat hru na husle, alebo aspon tvorbu konzultovat s aktivnym huslistom. Tot.....

Je to kazdopadne krasny odbor, stat sa skladatelom, ale je to o velmi vela poschodi vyssie ako diskusie, ktore vedieme tu na fore, takze sa obrn mnozstvom trpezlivosti.

Členom od
    Jul 2006
    Level
    70
    Sila Reputácie
    41

Citát Pôvodne Príspevok Pridal(a) visio Zobraz Príspevok
    teraz pride jedna pre mna dôlezita otazka - zobrali by Hendrixa na taku prestiznu skolu s jeho stylom?
    ano zobrali .... mal na to dost hudobnych vedomosti. A aplikoval ich na tu dobu originalnym sposobom a jemu najprirodzenejsim.

O tom, co za skladatela by tam z neho vyrastlo, keby mal zaujem tam ist a komponovat hudbu pre vacsie hudobne telesa sa mozme ale len dohadovat.

Členom od
    Jul 2007
    Level
    32
    Sila Reputácie
    16

Diky moc za rady.. a teda predpokladam ze tieto predmety sa beru na vysokej .. cize aky odbor by som si mal dat nato aby som sa toto ucil ? .. A k tej intonacii .. ze ma naucia spievat ... lol ja mam taky maly problem ze aj ked by som mal mozno sluch na to , ale spievat neviem lebo mam akosi hlasivky nekvalitne .. proste ja a spievanie to velmi nejde dokopy .. je to nejaky problem pre muzikanta ?

Členom od
    Jul 2006
    Level
    70
    Sila Reputácie
    41

nic sa neboj.....dudo z hexu tiez absolvoval odbor kompozicia a nemozno o nom povedat ze by spieval nejako cisto na intonacii je dolezite aby si ten ton "pocul" v hlave. Nemusis ho vediet dokonale vyspievat, to uz je uloha spevakov, ktori budu po tebe citat noty.

no, ak chces skladat, tak skus asi tu "kompoziciu", pripadne aj dirigovanie by ta mohlo bavit....ale vazne neviem, ako sa tie odbory volaju po schvaleni akreditacnou komisiou

+ Odpoveď do témy

Informácie o téme

Users Browsing this Thread

Momentálne si tému prezerajú 1 užívatelia. (0 členovia a 1 hostia)

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky